Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A ma elérhető legjobb technoló...

A ma elérhető legjobb technológiájú űrszondával utol tudnánk érni valamelyik Voyager űrszondát?

Figyelt kérdés
Mennyi idő kellene ehhez? Tegyük fel, hogy a kilövés időpontja a kérdés kiírásának napja. Ki is tudnánk lőni, ha akarnánk? Vagy ma sem tudnánk gyorsabb szondát kiküldeni, mint a Voyagerek? Ha utol tudnánk érni, akár az is megvalósítható lenne, hogy feltöltsük "üzemanyaggal" a Voyager-t? -> A szondában lenne robot, amikor utoléri a szonda, akkor tenne a Voyager-nek új "üzemanyagtartályt" feltöltve, amiből megint tudna áramot fejleszteni 40 évet vagy még tovább ezzel újra üzembe helyezve? (Természetesen a robot külön áramforrásról menne, így nem hiúsítaná meg a küldetést az, hogy utoléri, de a robotnak nincs elég áram a Voyager feltöltésére. Persze a szondának nem elég ez esetben 40 évre elegendő üzemanyag, mivel amire utoléri, addig a Voyager is halad előre, de gondolom már tartósabbat tudunk építeni és a Voyager mai verziója akár 10 évig is tudna üzemelni, habár az eredeti Voyager helyzeti előnybe van, mert már a Naprendszert is elhagyta és üzemanyag nélkül is távolodik :) )
2023. márc. 3. 10:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%

Úgy emlékszem, azért akkor indították a két Voyagert, mert egyedülálló (legalábbis ritkán adódó) pozícióban voltak az óriásbolygók, és hintamanőverek ügyes alkalmazásával elég energiát tudott összeszedni a két űrszonda a Naprendszer elhagyásához.

"Izomból", hajtóművel biztosan nem érnénk utol őket.

2023. márc. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
31%
#1 A "hintamanőverek" nem gyorsították a szondákat, csak lehetővé tették az összetett küldetést. Lehetne olyan szondákat csinálni, melyek 1-2 kémiai fokozattal jobban ki lennének gyorsítva, vagy egy ionhajtóművel évekig gyorsítanák őket. Ha akarnánk, akkor könnyen be lehetne érni a Voyagereket is, ha lenne rá néhány évtizedünk.
2023. márc. 3. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
91%
A hintamanőverek nem gyorsították a szondákat? Akkor ez mi? [link]
2023. márc. 3. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

12:15


Sokáig én se értettem, hogy van az, hogy "bezuhan" egy bolygóhoz aztán kimászik és gyorsabb.


A megodás az, hogy a keringő bolygó mögött meg el, és az magaután rántja a gravitációjával. A bolygó keingési sebességéből, az ahhoz köthető mozgási energiából lop el egy kicsit az űrhajó.

2023. márc. 3. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
32%
#3 (12:33) - végeredményben nem túl sokat - amint az az általad linkelt képről is jól kiolvasható.
2023. márc. 3. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
90%
12:53: csak éppen annyit, hogy elérte a Naprendszreből kilépéshez szükséges sebességet. Ez sem elég neked?
2023. márc. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
75%
#6 A linkelt diagram szerint már kilépési sebességgel indult a szonda, csak némileg gyorsabb is lett. Ettől függetlenül a legtávolabbi szondák beérése is lehetséges ionhajtóművekkel.
2023. márc. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Értem, magyarán már most van olyan technológia, hogyha akarnánk távolságra megtudnánk előzni. Be is tudnánk célozni? Pl felküldünk egy ionhajtóművekkel felszerelt űrszondát és nekimegyünk. Vagy ekkora távolságra már egy ekkora kicsi de gyorsan mozgó célpontot már nem tudnánk eltalálni csak megdönteni a rekordját?
2023. márc. 3. 13:34
 9/11 sadam87 ***** válasza:
100%

Kérdező!

Nem a szondán múlik, hogy milyen gyors. (Legalábbis az esetek többségében a szonda nem visz magával túl sok hajtóanyagot, sokszor csak mnimálisan tud változtatni a sebességén. Ez a helyzet a Voyager szondákkal is.) Egyrészt az indító rakétán múlik, hogy milyen gyorsan mozog a szonda. Másrészt a korábbi válaszolók által említett hintamanőverekkel lehet még befolyásolni, növelni a szonda sebességét. (Azt, hogy mi ennek a lényege, a 4. válaszoló elég jól leírta.)

Tehát alapvetően vagy kisebb szondát kell indítani, vagy nagyobb rakétával kell indítani a szondát, hogy nagyobb legyen a sebesség. (Vagy több hintamanőver kell, de ezt a Voyager szondák eléggé kimaxolták.) Lehetne például az SLS rakétát (megfelelő gyorsító fokozatokkal) használni, úgy valószínűleg el lehetne érni nagyobb sebességet, de azért jó eséllyel úgyis jópár évig tartana, amíg utolénré akármelyik Voyagert. (És persze csak az egyiket tudná utolérni.)

(Elvileg lehetne ehelyett használni nagyobb hatékonyságú ionhajtóműveket is a szondákon, de azok elég kis tolóerőt biztosítanak, és így elég macerás volna őket ilyen célra használni. És persze már az elég sok idő volna, amíg felgyorsulna a szonda.)

"Ha utol tudnánk érni, akár az is megvalósítható lenne, hogy feltöltsük "üzemanyaggal" a Voyager-t?"

Jó kérdés. Például nem hiszem, hogy olyan könnyű volna pontosan az egyik Voyagerhez vezérelni az új szondát. Plusz ugye ha a másik szonda sokkal gyorsabban megy, akkor értelemszerűen le is kell lassítania, amikor utolérte a Voyagert. Ahhoz meg sok üzemanyag kell. Szóval vannak erős kétségeim, hogy megvalósítható lenne.

De még jobb kérdés, hogy mi értelme volna ennek? Ha oda tudunk küldeni egy vadiúj szondát, akkor mi értelme a régi, elöregedett Voyagereket "feltölteni"?


#1

A két Voyager indításában az volt az egyedülálló, hogy a bolygók állása miatt mind a négy gázbolygót meg tudták látogatni egyetlen indítással. De a Naprendszer elhagyásához nem kell mind a négy bolygó mellett elhintázni. Ezt mutatja, hogy a Voyager-1 (ami csak a Juptert és a Szaturnuszt látogatta meg) gyorsabban távolodik a Naptól, mint a Voyager-2. Egyébként a 3. válaszoló által linkelt képből látszik is, hogy már a Jupiter melletti hintamanőver elég volt a szökési sebesség eléréséhez. (És a Neptunusz melletti például pont lassította a szondát.)


#7

Már hogy indult volna kiindulási sebességgel a kép alapján? A képen egyértelműen látszik, hogy a Jupiter eléréséig a szonda sebessége a szökési sebesség alatt van. (Jó, az indításnál nem olyan jól, mert ott még elég közel volt a kettő, de nyilván ha a szökési sebesség felett indult volna, akkor - hintamanőver, vagy más küldő hatás nélkül - nem mehetett volna később alá.)

Az első (és máig egyetlen) szonda, amelyet olyan sebességgel indítottak, hogy rögtön a Naprendszert elhagyó pályára került, a New Horizons. (Ami viszont végül lassabban távolodik a Naptól, mint a Voyager-1, mivel kevesebb, és gyengébb hintamanővert végeztek vele.)

[link]

2023. márc. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Természetesen pályakorrekcióval lehet csak megoldani a dolgot. A szonda erős lézerradarral és/vagy a másik szonda rádiójelei bemérésével már saját maga tudná pontosan bemérni a találka helyét a végső útszakaszon, hisz a földről nyilvánvalóan már nem lehet közvetlenül bemérni a Voyagereket (és a hasonló szondákat) a szükséges pontossággal.
2023. márc. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!