Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka, hogy Gepárdok is...

Mi az oka, hogy Gepárdok is éltek a középkori Magyarországon más volt az éghajlat?

Figyelt kérdés
A gepárd a szubtrópusi meleget szereti. Ott tud élni. Pont a középkorban halt innen ki. Olvastam egy olyan alternatív elméletet, hogy a középkorban egész Európában, de a Szaharában és az Orosz területeken is szubtrópusi meleg volt. Egy nukleáris háború okozta, hogy vannak ma telek. És ugye még gepárd is volt itt. Lehet ebbe valami?
jún. 11. 15:37
1 2 3
 21/21 TappancsMancs ***** válasza:
94%

Esetleg ehhez is egy valamit...

"a középkorban egész Európában, de a Szaharában és az Orosz területeken is szubtrópusi meleg volt."


Van egy olyan történelmi és klimatológiai kifejezés, hogy "Középkori Meleg Időszak (Medieval Warm Period). Ezt talán valahol a szóhasználat miatt értelmezhették úgy, ahogy a kérdésben írod.


A Középkori Meleg Időszak azért nem volt trópusias és még csak nem is volt globális, hanem több helyen érvényesült időlegesen.


Columbia Climate School - Columbia University


"A középkori meleg időszakban, nagyjából i.sz. 800 és 1200 között, a hőmérséklet néhány fokkal az átlag fölé emelkedett. Ez a felmelegedés összefüggésbe hozható Európa egyes részein megnövekedett terméshozamokkal és Grönland átmeneti viking megszállásával. A következő kis jégkorszak során, amely nagyjából 1300-tól 1850-ig tartott, a grönlandi vikingek eltűntek, a gleccserek Kaliforniától az Európai Alpokig előrenyomultak, ..."


"Sokan sokáig hittek abban, hogy ezek a jelenségek globálisak. Ezt a feltevést azonban az elmúlt évtizedben aláásták a széles körben elterjedt területekről (beleértve Grönland egyes részeit is) végzett tanulmányok, amelyek arra utalnak, hogy a hőmérséklet sok helyen nem volt összhangban az egyik vagy a másik időszakkal. Úgy tűnik, hogy egyes régiók felmelegedtek, amikor lehűlésnek kellett volna lenniük, és fordítva. Ugyanez vonatkozik a két kevésbé ismert, homályosabban meghatározott korábbi kilengésre, amelyek a római meleg időszak (kb. i.sz. 100-300) és a sötét középkor hideg időszaka (kb. 400-800) néven ismertek."


"A Nature című folyóiratban ezen a héten megjelent tanulmány paleoklíma adatait elemzi a világ minden részéről, többféle statisztikai módszer és számos forrás felhasználásával: fagyűrűk, gleccserjégmagok, korallok, tavi üledékek."


"Azt javasolja a tudósoknak, hogy hagyják abba az olyan kifejezések használatát, mint a „kis jégkorszak”?


Nem feltétlenül. Általánosságban elmondható, hogy a természeti jelenségek leegyszerűsített fogalmi modelljei nagyon hasznosak lehetnek, sőt elengedhetetlenek a tudományos megértéshez. Akkor merülnek fel problémák, amikor a fogalmi modellek a pontos tudomány útjába állnak."

[link]


A Középkori Meleg Időszak enyhe emelkedése diagramon az északi féltekén:

[link]

A globális tartományban viszont már nem látható:

[link]


University of Maryland - Department of Geology


"Bár úgy tűnt, hogy a középkori meleg időszak melegebb hőmérsékletet mutatott, valójában ez az időszak olyan volt, amikor bizonyos területeken melegebbek, mások pedig sokkal hűvösebbek voltak."


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link] sgc/elevator/elevator16.html

jún. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!