Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka, hogy Gepárdok is...

Mi az oka, hogy Gepárdok is éltek a középkori Magyarországon más volt az éghajlat?

Figyelt kérdés
A gepárd a szubtrópusi meleget szereti. Ott tud élni. Pont a középkorban halt innen ki. Olvastam egy olyan alternatív elméletet, hogy a középkorban egész Európában, de a Szaharában és az Orosz területeken is szubtrópusi meleg volt. Egy nukleáris háború okozta, hogy vannak ma telek. És ugye még gepárd is volt itt. Lehet ebbe valami?
jún. 11. 15:37
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
96%
Kérdező - se Néró császárnak, se Mátyás királynak, de még Napóleonnak sem volt atombombája - mert pont a Hirosima és Nagaszaki akció előtt pár hónappal fejezték be az első kísérleti, de már bevethető darabokat!
jún. 12. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 TappancsMancs ***** válasza:
94%

Egyes ilyen amúgy ősi állatok valóban éltek még a fő kihalási ciklus után is és egy nagyon kis és szórványos egyedszámban az utolsó példányok valóban viszonylag későiek. Elképzelhető a gepárd is, de arról nem tudok mondjuk, de tényleg lehetséges néhány késői gepárd Európában is - bár inkább az ókorig a valószínűbb, mint a középkorig. A középkorban ugyanis már általánosan hoztak Afrikából állatokat (és persze mást is), így elefántot, gepárdot, oroszlánt és egyéb állatokat is.


Tehát azért elég tárgyilagosnak is kell lenni az ilyen témákban és persze mindkét oldal melletti érvek esetén egyenlően. És bár szorgalmazom a magán kutatásokat is, de nem érhetjük be annyival, hogy egy középkori festményen látva egy afrikai állatot, abból azt vonjuk le, hogy az Európában él akkor. Rendesen is kell csinálni az ilyeneket. Itt van néhány a középkori királyi udvarokban tartott afrikai állatról korabeli ábrázolásokon.


Charlemagne (I. Károly frank császár, 742-814) "Abul-Abbas" (Abūl-‘Abbās) nevű elefántja, amit ajándékba kapott Harun al-Rashid (763-809) Abbászida Kalifátus kalifájától. Az ajándék elefánt 801-ben érkezett meg hajón az olaszországi Porto Venere kikötőjébe. Az elefántról a 814-es Királyi Frank Évkönyvekből (Annales regni Francorum) tudunk és ír az ajándékozásról, a szállításról és az elefánt haláláról is. Egy festmény az elefántról a "Museo del Prado"-ban a Madridi Nemzeti Múzeumban.

[link]


Egy káponában, Olaszországban, a Cappella dei Magi (Palazzo Medici Riccardi, Firenze) falán pedig 1459-ben festett leopárdokat láthatunk a királyi körmenetben.

A festmény jobb oldalán:

[link]

A leopárdok nagyítása:

[link]


Nyilván ezekről nagyon sok képet és feljegyzést lehetne ide tenni, de elhiheted, hogy rengeteg ilyenünk van. Talán valaki a gepárdot összecserélte a leopárddal és írt valamit a netre. És egy viszonylag kevésbé pontos középkori festményen simán össze is lehet téveszteni őket, ha a testarányok pontatlanok.


Majd még jövök egy kis érdekesebbet is... :)

jún. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 TappancsMancs ***** válasza:
94%

Egy kis forrás, ha belenézegetnél.


[link]

[link]

[link]

[link]

jún. 12. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 sadam87 ***** válasza:
95%

"Ha belinkelem azt ami azt hivatott bizonyítani, hogy volt nukleáris háború a világon, mert megvannak az egyértelmű tények hozzá, akkor tudományos kérdés lesz?"

Szerintem mindannyiunk nevében mondhatom, hogy nagyon várjuk, hogy milyen forrást hozol fel arra bizonyítékul, hogy a középkorban nukleáris háború volt!

"Hirosímára, Nadaszakira is dobtak atombombát és már utána és ma is élnek ott, pedig az urán felezési ideje mennyi is? Fél évszázad?"

Az urán-235 izotópjáé 700 millió év. Az urán-238 izotópjáé 4,5 milliárd év. Közel voltál, ne add fel! 😉 (Egyébként is jellemzően nem az urán izotópok okozzák a robbanás után a legnagyobb problémát.)


Még az eredeti kérdésből:

"Olvastam egy olyan alternatív elméletet, hogy a középkorban egész Európában, de a Szaharában és az Orosz területeken is szubtrópusi meleg volt."

Hát igen, én is úgy emlékszem, hogy a Duna vizében úszva választották Mátyást királlyá...

jún. 12. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 TappancsMancs ***** válasza:
94%

Kapcsolódóan viszont a gyapjas mamutok késői példányai az ókor előtti időszakban még éltek. A Szent Pál-szigeten ie. 3600-ig és a Wrangel-szigeten pedig ie. 2000 évvel ezelőttig fennmaradtak. A két sziget nagyon északi és elszigetelt és a mamutok pont ezért is tudtak az emberektől távol észrevétlenül megmaradni mindkét szigeten még az ókorban is. Elhelyezve a történelemben ez az Indusvölgyi civilizáció, a sumerek és az egyiptomi Óbirodalom ideje.


A két sziget ahol az utolsó mamutok éltek...


Szent Pál-sziget

(St. Paul, Alaska, St. Paul), Egyesült Államok, Alaszka. A Bering-szorostól délre helyezkedik el és nagyon kicsi sziget! És nagyon elszigetelt is. Területe mindössze 110 km², ami összehasonlításképp nagyságrendileg akkora, mint Dunaföldvár vagy Kaposvár területe. Legnagyobb hossza is csak 21 km. A sziget az Alaszkai Tengeri Nemzeti Vadvédelmi Terület része.


Wrangel-sziget

(Vrangel-sziget), Oroszország. A Bering-szorostól északra helyezkedik el, Oroszország és Alaszka között, de Oroszországhoz tartozik. Ez a sziget is természetvédelmi terület, a legmagasabb szintű védelmet élvezi, gyakorlatilag minden emberi tevékenység tiltott, kivéve a természetvédelmi kutatásokat és a tudományos célokat. Turista hajók hivatalos engedéllyel kötnek ki. És hogy a Wrangel-sziget kis mérete is érzékelhető legyen a területe is csak 7600 km², ami majdnem azonos Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye területével.

[link]


Szent Pál-sziget google térképen

[link]


Wrangel-sziget google térképen

[link]

jún. 12. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 TappancsMancs ***** válasza:
94%

Néhány kép az utolsó mamut legelőkről

Valahogy így néznek ki ezek az északi szigetek - és itt a mamutok békésen ellegelésztek egészen az ókorig a jegesmedvék és sarki rókák társaságában.

- Szent Pál-sziget

[link]

[link]

- Wrangel-sziget

Szintén valami hasonló, de vannak hegyek is. A szigeten ma is lehet találni mamut agyarakat a talajon, de régen orrszarvúk és bölények voltak a mamutok társasága.

[link]

[link]

[link]

Agyarak hevernek a múlt emlékére a talajon.

[link]

[link]

[link]

Az orosz ismertetőben profi képek vannak - érdemes átlapozni miatta.

[link]

jún. 12. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 TappancsMancs ***** válasza:
91%

Vizsgálatok

A hírek megdöbbentették a szakmát és a közvéleményt is, hogy ennyire későn éltek még gyapjas mamutok. Mára tudomásul vettük, hogy ez tényleg így volt. Valójában több szigeten is találtak mamut leleteket, ahol ócenok vízszintjének emelkedésével a szigeteken rekedtek a mamutok, de máshol közel sem bírták ennyire sokáig, mint a Szent Pál-szigeten és a Wrangel-szigeten.


- Szent Pál-sziget

A Szent Pál-sziget mamutjainak kihalása eddig úgy tűnik, hogy az emelkedő tengervízszint és ezzel párhuzamosan az édesvíz csökkenésének köszönhető. A kihalás időszakában a növényzet összetétele stabil volt és nincs bizonyíték emberi jelenlétre sem. A sziget édesvizű tava körüli fokozott mamut tevékenység is vélhetően rontotta a vízminőséget. Az egyik előbbi képről is van szó - ebből a tóból is biztosan ittak a mamutok:

[link]

A tó üledékének vizsgálata ie. 3650 évre mutatta a mamut ürülékben élő gombák DNS-ének legkésőbbi jelenlétét és azt követőn már nincs az üledékben a DNS. A sziget a tengerszint emelkedéssel folyamatosan zsugorodott és egyre kisebb élőhelyet biztosított a mamutoknak. A sziget egyre kisebb területre koncentrálta a mamut populációt, egyre kevesebb növényen és ivóvízen kellett osztozzanak és a tavak mérete is csökkent.


- Wrangel-sziget

Ez a legutolsó mamut populáció szigete és ez a kettő közül a nagyobbik sziget. Az utolsó mamutok korában emberek is éltek a szigeten, de eddig mamut vadászatot nem mutattak ki. A növényzet mennyisége és minősége itt sem csökkent. A Wrangel-sziget mamutjainak DNS-ét összehasonlították a 40 000 éves mamutok DNS-el és a szigeten rekedt mamutok genetikai beszűkülésen mentek keresztül. A populáció túl kicsi volt ahhoz, hogy fenntartsa a genetikai sokféleséget, ami a faj leépüléséhez vezetett. A genomból kimutattak egy sor rendellenességet, például az utolsó példányok szaglása legyengült vagy eltűnt, csökkent a spermiumszám és inzulin problémáik is lehettek a késői példányoknak. A legutóbbi időben 300 fő környékén lehettek a mamutok a szigeten. Úgy tűnik viszont, hogy a genetikai beszűküléssel a mamut populáció még stabil volt és a kihalás nem fokozatos, hanem gyors volt, feltehetően a kissé leromlott genetika és a környezeti változások együttes hatásaként.


- Taymyr-félsziget (Tajmir-félsziget)

A wrangel-szigeti mamut populációval párhuzamosan, Szibéria közepének legészakibb részén, a Taymyr-félszigeten is megmaradtak az utolsó mamutok, szintén ie. 2000-ig.

A Taymyr-félsziget itt helyezkedik el.

[link]

Gyapjas mamut csontok a félszigeten.

[link]

A táj pedig, ahol a mamutok legelésztek így néz ki.

[link]

[link]

[link]


Minden nehézséggel együtt is az utolsó mamutok nagyon sokáig kitartottak.

jún. 12. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 EagleHUN ***** válasza:
100%

#10 kérdező. Ha elég régre tekintünk vissza elég sok minden élt errefelé.

Gondolhatunk akár Kardfogú Tigrisre is.

De dinoszauruszok is éltek a mai Bakony területén ami egy trópusi sziget volt.

A kérdésedből viszont mindenki a közelmúltra asszociált, mivel nem határoztál meg semmi idő intervallumot kort vagy bármi ilyesmit.

Az említett cikkek linkjét sem osztottad meg velünk.


ŰSzóval ha azok a cikkek a közelmúltról beszélnek akkor hazudnak vagy tévednek kamuznak. A közelmúltban azaz mondjuk az elmúlt legalább 2000 évben biztosan nem éltek errefelé gepárdok.

jún. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 EagleHUN ***** válasza:
100%

#10 kérdező. Ha már atombomba.

1db atombomba olyan kevés radioaktív anyagot tartalmaz hogy ha nem a földfelszínbe csapódva vetik be hanem a levegőben magasan robbantják akkor 2 héttel a robbanás után eldózerolható egy gödörbe a törmelék és simán újra lakható a terület, bármiféle gond nélkül!!!

jún. 13. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 EagleHUN ***** válasza:
100%

Előbbihez tenném hozzá hogy mindenkinek van a kertjében urán most is bármiféle atomrobbantás nélkül.

Az Urán atom túl nagy hogy könnyen beépüljön kristályrácsokba így az Urán egy "inkompatibilis" elem. Ezért a Föld is "kidobja magából" ezért a Föld teljes Urán készletének a 80-90 % -a a földkéregben van közel a felszínhez.

Szóval néhányszor 10 vagy 100 ezer atomnyi Urán mindenki kertjének az 1 köbméterében is előfordul. És? Van vele bármi gond?

jún. 13. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!