Mi a különbség a csapvíz, az ioncserélt víz és a desztillált víz összetétele és vezetése között?
A csapvíz ásványi anyagokat tartalmaz, ezért jobb az elektromos vezetőképessége mint az ioncserélt vagy desztillált víznek.
A desztillált vizet lepárlással állítják elő, ezáltal szennyeződésmentes lesz, az ioncserélt vízben egyszerűen fogalmazva a keménységet okozó sókat (Mg, Ca) kicserélik olyanokra, amik nem okoznak vízkövesedést (H, Na).
A desztvíz vezképe alacsony, a csapvízé magasabb.
Az ioncserélt víz attól függ...
Ha nagy mamlasz lomha ionokat cserél kis fürgékre, akkor akár nőhet is a vezkép.
Ha hasonlót hasonlóra, akk nem várható lényeges változás. Pl. K+ Na+ ra.
Ha H+ és OH- ionokra cserél mindent, akkor H+ + HO- = H2O szerint kb. ugyan az lesz a végeredmény, mint desztillálással. Alig lesz vezkép.
A csapvíz felszíni víz (Duna vize), vagy rétegvíz a föld felszín alatti vízzáró rétegek (leginkább a második vagy a harmadik vízzáró réteg) alól kitermelt víz. A helyi vízszolgáltató termeli ki, és kezeli, és juttatja el a vezetékeken keresztül hozzád. Ha felszíni víz, akkor lágyabb, ha rétegvíz, akkor lehet igen kemény is, azaz sok benne a vízoldható kalcium magnézium só. De igen változatos lehet az ion-összetétele. Mind kationok, mind anionok tekintetében. Külön jogszabály rögzíti az ivóvízzel szembeni követelményeket. [5/2023. (I. 12.) Korm. rendelet az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről]
A vezetőképessége nyilván a benne található ionok mennyiségétől függ, de vezeti az elektromos áramot.
A desztillált vizet úgy állítják elő, hogy a vizet forralják, és a gőzt külön térben lecsapatják, így a vezetőképességet okozó sók visszamaradnak, és a gőztérből kihűtött víz a desztillált víz. Igen kicsi a vezetőképessége, mert csak a víz öndisszociációjából származó hidrogén- és hidroxid ionok vesznek részt a vezetésben. Ezeknek az ionoknak a száma a csapvízben lévő ionok számához képest csekély.
Az ioncserélt víz elvileg egy "teljes sótalanításon" átesett víz, csak az ionoktól nem desztillálással, hanem ioncserélő gyantákkal szabadultak meg. Tehát az összes kationt hidrogén ionra, és az összes aniont hidroxid ionra cserélték. Ilyen ioncserélt vizet árulnak a benzinkutakon is például, a gépjárművek hűtővizéhez. Némelyiken még az akvárium logo is szerepel, hogy deszt víz helyett, akvárium vizének a lágyítására is használhatod. Vezetőképessége hasonlóan rossz, mint a desztillált víznek.
Az első válaszban szereplő lágyított vizet nem nevezném ioncserélt víznek. Az ioncserélt vizet a desztillált víz helyettesítésére bátran használhatjuk, mert TELJES ioncsere zajlik. A lágyított víz esetén ne nevezzük ioncserélt víznek a lágy vizet, mert nem teljes ioncsere volt, csak a keménységet okozó Ca és Mg ionokat cseréltük nátriumra. És az összes anion benne marad! Igaz ioncserével megy az eljárás, de ez nem ioncserélt víz, ez csak lágy víz. Ennek megfelelően jóval magasabb vezetőképessége van, mint a desztillált víznek, vagy az ioncserélt víznek. [Ilyen egység van például a mosogató gépekben. A gyanta a kalcium és magnézium ionokat nátrium ionokra cseréli, és nem lesz vízköves az elmosogatott cucc. Regenerálni a gyantát speciálisan erre a célra gyártott regeneráló sóval (NaCl) kell.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!