Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az esővízre szokták azt...

Az esővízre szokták azt mondani, hogy az desztillált víz. Mennyiben állja meg a helyét ez a kijelentés? Igaz? Magyarázattal légy szíves.

Figyelt kérdés
Köszönöm!

2020. szept. 7. 08:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Semennyire.


Az eső a felszínről elpárolgó víz, ami kicsapódik. Eleve a kicsapódás a levegőben lévő apró részecskéken indul be. Amíg felszáll, amíg fent tartózkodik, amíg lehullik, addig a légkörből felvesz mindenféle szennyeződést. Savas esőről hallottál például? Vagy láttál már olyat, hogy eső után olyanok voltak a kocsik, mintha sárral locsolták volna be?


Kifejezetten "esővíz" alatt pedig a köznyelv általában a már lehullott, akár összegyűjtött csapadékot érti (pl. a kertben egy hordóban), na, mire az összefolyik, addigra meg már végképp nem lesz desztillált víz.


Az igaz, hogy lágy víz lesz viszont, legalábbis a föld alatti víznyerőkből vett öntözővízhez képest. A víz keménységét ugyanis a benne oldott ásványi anyagok okozzák. Mivel a légkörbe párolgással csak a vízgőz jut, lefelé pedig ásványi anyagból nem sokat szed össze, ezért biztos, hogy lágy víz lesz. Öntözésre az 500 mg/l össz. ásványi anyagtartalom alatti vizeket javasolják, a legtöbb ásványvízünk ennél pl. sokkal többet tartalmaz. Az 500 mg pedig azt jelenti, hogy egy két literes üveg aljában már bőven szemmel látható mennyiségű (1 gramm) "só" maradna az üveg alján, ha elválasztanánk a vizet a benne oldott ásványi anyagoktól.

2020. szept. 7. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Mojjo ***** válasza:
100%
Semennyiben nem állja meg a helyét. Az esőcseppek milliónyi szennyeződést összeszednek a légkörben való áthaladásuk közben. Elég csak pl a savas esőre gondolni, egyből látszik, hogy nem épp desztillált víz.
2020. szept. 7. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

A felhőkben kicsapódva tényleg desztillált vízként indul.

Mire eső formájában leesik, sok levegőben szálló porral találkozik, aminek a vízben oldható része beleoldódik.

Plusz óhatatlanul felszed koszt, oldott anyagot a felületekről, amire leesik, amivel összegyűjtöd.


Az biztos, hogy lágy víz marad, nem nagyon kaphat keménységet okozó ásványi anyagot, de egy bolti ioncserélt vagy desztillált víznél biztos, hogy kevésbé tiszta.

2020. szept. 7. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:
Háhhá, #1-esssel majdnem szó szerint ugyanazt írtuk. :D
2020. szept. 7. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Annyit azért érdemes hozzátenni, hogy amilyen széles skálájú a felszíni vizek koszossága, annyira széles a skála az esővíz esetén is. Csak más összetétellel.

A desztillációt (ami régen valamivel közelebb volt a valósághoz) amiatt mondták, mert az eső kevesebb oldott ásványt tartalmaz, e tekintetben inkább a desztillált vízhez állt közelebb. Ma sokkal szélsőségesebbek a viszonyok.

2020. szept. 7. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Még egy korábbi munkahelyemen (1995/6 környékén a pontos évszámra nem emlékszem már Budapesten, és Bakonybélben párhuzamosan) végig mértünk néhány nyári záport, illetve hosszabb esőket úgy, hogy 2 percenként vett egy automata berendezés belőle mintát. Kb. 40-60 perc után gyakorlatilag desztillált víz minőségű volt az eső víz. A mintavevő edényből több anyag oldódott be mint az "égből". Az eső "elejére" valóban igaz volt amit itt írtak, hogy a fél kémia tankönyv benne volt. Az akkor rendelkezésre álló analitikai módszerekkel nem tudtunk benne jelentős szennyeződést kimutatni. Feltételezem ma már képesek lennénk rá, de a professzor akivel a kísérletet csináltuk sajnos már nem él. (Én a mintavevőt készítettem el, és arra emlékszem rengeteget küzdöttünk a megfelelő anyag kiválasztásával, hogy ne legyen feltűnő és ne lopják el 1-2 nap alatt, a Bakonybéli műszer erdőben volt eldugva, a Budapesti műszerek külöböző kertekben, ott nem volt lopás veszély, a másik az volt, hogy a kenőzsírból is került be a mintába mert sokáig azt mérte a labor azzal is kellett mókolni).
2020. szept. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!