Mik az ellenérvek arra, hogy valamilyen fejlett földönkívüli faj látogatja a Földet?
#21: a különbség az, hogy sem a középkori ember, sem a XIX. századi, magát modernnek valló gondolkodó nem ismerte az űrutazással kapcsolatos nehézségeket, az ultra-nagy sebességgel való csillagközi utazás velejáróit, buktatóit, s vajmi keveset tudtak az optikáról, légköri jelenségekről, stb.
Két dolgot érdemes különválasztani:
known unknown, azaz ismert ismeretlen, és
unknown unknown, azaz ismeretlen ismeretlen.
Kétszáz éve a fent felsoroltak ismeretlen ismeretlenek voltak. Fogalmuk nem volt arról, mi van a légkör felett. Nemhogy a megoldást, magát a problémát sem ismerték. Nem ismerték a kozmikus sugárzást, lövésük nem volt a relativisztikus hatásokról, a légkörbe magas sebességgel való belépésnek a körülményeiről, stb.
Ma ezekről már pontosan tudjuk mik azok. Nemhogy ismert ismeretlenek, hanem konkrétan ismert dolgok. Részben.
Lehet, hogy az alien űrhajók technológiáját nem ismerjük, de azt tudjuk, hogy mi történik egy tömeggel rendelkező valamivel, ha mondjuk a fénysebesség 10-20%-ra gyorsítva összeütközik egy egygrammos porszemmel (ami kvázi kivédhetetlen egy hosszútávú csillagközi utazás alkalmával). Spoiler alert: nagyon nem jó dolog.
Vegyünk egy csupán 5 tonnás űrhajót, ami a fénysebesség 15%-ával halad. Egy egygrammos porszemmel való ütközés során kb akkora energia szabadul fel, mint 16 hirosimára ledobott atombomba.
Egy egygrammos porszemről beszélünk... Ezeket mind el kellene kerülni 100-1000-10000 fényéven keresztül (attól függően, honnan érkezik az űrhajó). Ekkora sebesség mellett hogyan azonosítod az utadban lévő miniatűr porszemet a megfelelő időn belül? Úgy, hogy utána még legyen időd arra is, hogy kitérő manővert eszközölj (hadd ne mondjam, milyen erőhatások lépnek fel, ha kanyarodni akarsz ekkora sebességnél, tehát szép lassan kellene azt is).
Szóval egyik lehetőség: maga az űrhajó miniatűr (ezt nem zárhatjuk ki, de az ufo észlelések egyike sem aprócska tárgyakról beszél, hanem nagyobbakról, amik ránézésre minumum alulról karcolják az említett 5 tonnát. Összehasonlításként: egy F-16-os kb 8 tonna).
Másik lehetőség: nem a fénysebesség 15%-ával közlekedik a csillagközi térben az űrhajó, hanem "normál" sebességgel. Ekkor viszont az idői tényező fog brutálisan megnőni. A leggyorsabb emberi űrhajóval, amit valaha megépítettek, a hozzánk legközelebbi csillaghoz kb. 80ezer év lenne eljutni...
1. Ha itt repkednek, nyilván látják a (katonai) radarok és műholdak. De a hadsereg mindent azonnal a nagyközönség tudtára hoz, amit lát? Korántsem. Tehát ha nincs hír ufóészlelésekről, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy nem is észleltek semmit, lehetséges, hogy elhallgatják.
2. Amikor már nálunk is zajlik az AI előretörése, miért gondoljuk, hogy az idegenek személyesen látogatnak ide? Ők is küldhetnek mesterséges intelligencia által vezérelt szondákat vizsgálódni, és azoknak mindegy, hogy hány ezer évig tart az út...
#24: Amiket írsz, azok jó felvetések, de érdemes közelebbről is megvizsgálni.
1.: szerinted csak katonai radarok és műholdak léteznek? Millió profi és amatőr csillagász kémleli az eget nap mint nap, rengeteg meteorológiai állomás is létezik, arról meg nem is beszélve, hogy az átlagembernek is van szeme és telefonja. Ezt a faktort nem szabad alábecsülni.
Baromi érdekesnek találom, hogy ezek az ufok olyan kis válogatósak, hogy mindig CSAK alacsony felbontású kamerával rendelkező amerikai katonai egységek közelében mozognak...
A lényeg: manapság egy ilyen volumenű jelenséget LEHETETLEN lenne elhallgatni. Arról nem is beszélve, hogy ezek a kormányok és politikusok, gondoljunk csak már bele... mennyire is jók az eltussolásokban? Arra nem vagyunk képesek, hogy elhallgassuk, hogy az orosz titkosszolgálat konkrétan randalírozott a nemzetbiztonsági rendszereinkben.
2.: Ez valid érvnek hangzik elsőre, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kozmikus háttérsugárzás ugyanúgy korrodeálja a különböző műszereket is. Nem véletlenül kell mindent karbantartani az ISS-en. Néhány év alatt nincs különösebb jelentősége, de ha évezredekről beszélünk, ez már messze nem elhanyagolható tényező.
Ha meg viszed magaddal a karbantartási apparátust, akkor az megintcsak növeli a tömeget, az pedig növeli a méretet, az pedig növeli a detektálhatóságot.
Az, hogy valamit látsz az égen, amiről nem tudod micsoda, nem bizonyíték arra, hogy tudjad micsoda....
Neil deGrasse Tysontól idéztem (ha megy az angol):
https://www.youtube.com/watch?v=O2jJ3wjEyZk
Egy másik videó szintúgy tőle kifejezetten ebben a témában:
"De ha az USA kormány elhallgatja"
Ennél jóval kisebb jelentőségű ügyeket nem tudnak titokban tartani, miből gondolod, hogy a "földönkívüli élet létezésének eltitkolása" kolosszális súlyú dologgal viszont megbírkóznának?
#22
"Vegyünk egy csupán 5 tonnás űrhajót, ami a fénysebesség 15%-ával halad. Egy egygrammos porszemmel való ütközés során kb akkora energia szabadul fel, mint 16 hirosimára ledobott atombomba."
Ez hogyan jött ki? Mert nekem 10^12 J jön ki, ami kb. 0.25 kt TNT ekvivalens robbanóerőnek felel meg. Az sem kevés, de csak töredéke a hirosimai bombáénak. (A relativisztikus tömegnövekedéssel nem számoltam, de az csak kb. 1-2% lenne ebben az esetben, ha jól tévedek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!