A baktériumok régóta léteznek, és sokan vannak. Akkor evolúciós szempontból ők a legsikeresebb faj?
"úgy tűnik, mintha Darwin versengésnek értelmezte volna a folyamatot, ahol "a létért folyó küzdelemben" a jobban alkalmazkodó nyer."
Nem feltétlenül, sőt az élőlények többsége nem egymással küzd a fennmaradásért, vagyis nincsenek versenyben.
Azonos ökológiai fülkében persze igen, például a róka, meg a nyúl részben egymással is küzd, de a róka meg a cápa, vagy a hangya, esetleg a zsiráf, stb... egyáltalán nincs versenyben semmilyen módon a létért folyó küzdelemben.
#8
És kik örökítettek át több gént?
Ahogy előttem írták (2. válasz), a baktériumok nem egy fajba tartoznak, egy hatalmas csoportról van szó. (Még nem is tudjuk, hány fajuk van, valószínűleg sok millió.) Tehát nem egy-egy fajjal érdemes őket összevetni, hanem egy hasonló szintű csoporttal, például az eukariótákkal (növények, gombák, állatok, stb.). Ebben az összevetésben azért már nem merném kijelenteni, hogy feltétlenül a baktériumok sikeresebbek. (Bár kétségkívül sok baktériumfaj nagyon sikeres.)
#11
"Azonos ökológiai fülkében persze igen, például a róka, meg a nyúl részben egymással is küzd"
A rókának és a nyúlnak nem egyezik a niche.
"a baktériumok nem egy fajba tartoznak, egy hatalmas csoportról van szó."
És ezt mire alapozod? Olyan nagy különbségek vannak a baktériumok között, hogy több külön fajról beszélünk?
Akkor maga a "baktérium" szó egy gyűjtőnév a sejtmaggal rendelkező egysejtűekre, de nem egy konkrét fajt jelöl?
"És ezt mire alapozod? Olyan nagy különbségek vannak a baktériumok között, hogy több külön fajról beszélünk?"
Igen.
"Akkor maga a "baktérium" szó egy gyűjtőnév a sejtmaggal rendelkező egysejtűekre, de nem egy konkrét fajt jelöl?"
1. Gondolom "sejtmaggal nem rendelkező" akart lenni.
2. Alapvetően igen, a sejtmag nélküliekről van szó. (Pontosabban a sejtmag nélkülieket, prokariótákat két nagy csoportra osztják: a baktériumokra és az Archeákra ("ősbaktériumokra"). De az utóbbi csoport ritkábban kerül szóba, a gyakorlati szempontból legfontosabb prokarióták a baktériumok közé tartoznak.)
Egyébként te magad is említetted, hogy először baktériumok (egész pontosan kékbaktériumok) termeltek oxigént, de gondolom azt te sem gondolod, hogy minden baktérium oxigént termel.
#17
Az oxigéntermelés csak egy példa, rengeteg különböző anyagcseréjű és életmódú baktérium van. (A 18. válaszoló írt pár példát.)
#18
"Egyébként amikor fertőzésről beszélnek, akkor is gondolom már észrevetted, hogy baktérium törzsekről és nem fajokról van szó."
A válaszod többi részével teljesen egyet értek. Ezzel a mondattal kapcsolatban viszont meg szeretném jegyezni, hogy itt a törzs nem a nagy rendszertani kategóriát (pl. gerincesek törzse) jelöli. Persze a baktériumok rendszertanában is vannak ilyene értelemben vett törzsek (phylum), de az általad használt baktériumtörzs (strain) kifejezés fajon belüli változatot jelöl.
@Kérdező: "Akkor evolúciós szempontból ők a legsikeresebb faj?"
A mikroorganizmusok a legsikeresebb csoport (persze ezen belül is az egyes "csoporttag"-ok sikeressége is külön vizsgálható), ill. a sikeresebbek közé sorolom a vírusokat is, hiszen ha csak mikroorganizmusok maradnának, akkor is lennének vírusok, mert vannak közöttük most is pl. bakteriofágok (bacikat fertőző vírusok)...
#1: "Evolúciós szempontból nincs legsikeresebb faj."
Miért ne lehetne? A mai legősibb összetevőkkel rendelkező archaea-át szvsz. nyugodtan lehet annak nevezni. Valszeg' ezek a lények lesznek az utolsók is akkor, amikor a Földről eltűnik majd végleg az élet. Bár, ha az ember elterjed a világegyetemben, és a különböző bolygókon még a Föld élővilágának teljes pusztulását is túléli plusz 4 milliárd évvel (és lesz egy-két bolygó, ahol többé kevésbé megmarad a közel mai emberi forma), akkor az ember válik a legsikeresebbé. Vagy akkor se, mert pl. egereket mindenhova visz magával, és azt egerek előbb voltak, mint az ember. :) - ámbár, lesznek vele akár ősi archaeák is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!