Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A baktériumok régóta léteznek,...

A baktériumok régóta léteznek, és sokan vannak. Akkor evolúciós szempontból ők a legsikeresebb faj?

Figyelt kérdés
máj. 14. 20:07
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
57%

"úgy tűnik, mintha Darwin versengésnek értelmezte volna a folyamatot, ahol "a létért folyó küzdelemben" a jobban alkalmazkodó nyer."


Nem feltétlenül, sőt az élőlények többsége nem egymással küzd a fennmaradásért, vagyis nincsenek versenyben.

Azonos ökológiai fülkében persze igen, például a róka, meg a nyúl részben egymással is küzd, de a róka meg a cápa, vagy a hangya, esetleg a zsiráf, stb... egyáltalán nincs versenyben semmilyen módon a létért folyó küzdelemben.

máj. 14. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
Akkor maga ez a kifejezés, hogy "létért folyó küzdelem" kissé megtévesztő.
máj. 14. 21:44
 13/23 anonim ***** válasza:
67%
Az a faj az, amelyik genetikája a legkevesebbet változott a leghosszabb idő óta és ennek ellenére fennmaradt azt mondanád sikeresnek?
máj. 14. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 sadam87 ***** válasza:
100%

#8

És kik örökítettek át több gént?

Ahogy előttem írták (2. válasz), a baktériumok nem egy fajba tartoznak, egy hatalmas csoportról van szó. (Még nem is tudjuk, hány fajuk van, valószínűleg sok millió.) Tehát nem egy-egy fajjal érdemes őket összevetni, hanem egy hasonló szintű csoporttal, például az eukariótákkal (növények, gombák, állatok, stb.). Ebben az összevetésben azért már nem merném kijelenteni, hogy feltétlenül a baktériumok sikeresebbek. (Bár kétségkívül sok baktériumfaj nagyon sikeres.)


#11

"Azonos ökológiai fülkében persze igen, például a róka, meg a nyúl részben egymással is küzd"

A rókának és a nyúlnak nem egyezik a niche.

máj. 14. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

"a baktériumok nem egy fajba tartoznak, egy hatalmas csoportról van szó."


És ezt mire alapozod? Olyan nagy különbségek vannak a baktériumok között, hogy több külön fajról beszélünk?

Akkor maga a "baktérium" szó egy gyűjtőnév a sejtmaggal rendelkező egysejtűekre, de nem egy konkrét fajt jelöl?

máj. 14. 21:57
 16/23 sadam87 ***** válasza:
100%

"És ezt mire alapozod? Olyan nagy különbségek vannak a baktériumok között, hogy több külön fajról beszélünk?"

Igen.

"Akkor maga a "baktérium" szó egy gyűjtőnév a sejtmaggal rendelkező egysejtűekre, de nem egy konkrét fajt jelöl?"

1. Gondolom "sejtmaggal nem rendelkező" akart lenni.

2. Alapvetően igen, a sejtmag nélküliekről van szó. (Pontosabban a sejtmag nélkülieket, prokariótákat két nagy csoportra osztják: a baktériumokra és az Archeákra ("ősbaktériumokra"). De az utóbbi csoport ritkábban kerül szóba, a gyakorlati szempontból legfontosabb prokarióták a baktériumok közé tartoznak.)


Egyébként te magad is említetted, hogy először baktériumok (egész pontosan kékbaktériumok) termeltek oxigént, de gondolom azt te sem gondolod, hogy minden baktérium oxigént termel.

máj. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:
Na igen, bár abba bele sem gondoltam, hogy az oxigéntermelés ilyen nagy különbség. Pedig ha elgondolkodom rajta, akkor tényleg rendkívüli tulandonság.
máj. 14. 22:09
 18/23 anonim ***** válasza:
100%
#15 Sejtmaggal nem rendelkező élőlenyek, de amúgy ezen belül is csak egy csoport a baktérium és ezen belül is van millió féle. Két baktérium működése között igen nagy eltérés lehet, az átlag ember annyit tud, hogy az egyik fertőz, a másik nem, de vannak lebontó baktériumok, szimbionták, paraziták, a teljesség igénye nélkül. A parazita baktériumok azok, amik élősködnek, de közöttük is már két fő csoportot különböztethetünk meg: a tokkal rendelkező és a tokkal nem rendelkező baktériumok. Ez immunológiai szempontból fontos,mert a tok nélküli fajokat a szervezet komplementrendszere viszonylag könnyedén elpusztítja, a tok plusz védelmet nyújt, ezek azok a fajok, amik betegségeket tudnak okozni. De még ezen belül is több csoport van, tudsz mondani olyat, ami légzőrendszeri megbetegedést okoz, húgyúti fertőzést, nemi betegséget, stb., ezek mind különböző csoportok és még mindig nem tartunk a fajoknál. A baktériumok még csak nem is egységes törzsekbe tartoznak, egyes csoportok annyira különböznek egymástól. Egyébként amikor fertőzésről beszélnek, akkor is gondolom már észrevetted, hogy baktérium törzsekről és nem fajokról van szó.
máj. 14. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 sadam87 ***** válasza:
100%

#17

Az oxigéntermelés csak egy példa, rengeteg különböző anyagcseréjű és életmódú baktérium van. (A 18. válaszoló írt pár példát.)


#18

"Egyébként amikor fertőzésről beszélnek, akkor is gondolom már észrevetted, hogy baktérium törzsekről és nem fajokról van szó."

A válaszod többi részével teljesen egyet értek. Ezzel a mondattal kapcsolatban viszont meg szeretném jegyezni, hogy itt a törzs nem a nagy rendszertani kategóriát (pl. gerincesek törzse) jelöli. Persze a baktériumok rendszertanában is vannak ilyene értelemben vett törzsek (phylum), de az általad használt baktériumtörzs (strain) kifejezés fajon belüli változatot jelöl.

máj. 14. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Pombe ***** válasza:

@Kérdező: "Akkor evolúciós szempontból ők a legsikeresebb faj?"


A mikroorganizmusok a legsikeresebb csoport (persze ezen belül is az egyes "csoporttag"-ok sikeressége is külön vizsgálható), ill. a sikeresebbek közé sorolom a vírusokat is, hiszen ha csak mikroorganizmusok maradnának, akkor is lennének vírusok, mert vannak közöttük most is pl. bakteriofágok (bacikat fertőző vírusok)...


#1: "Evolúciós szempontból nincs legsikeresebb faj."


Miért ne lehetne? A mai legősibb összetevőkkel rendelkező archaea-át szvsz. nyugodtan lehet annak nevezni. Valszeg' ezek a lények lesznek az utolsók is akkor, amikor a Földről eltűnik majd végleg az élet. Bár, ha az ember elterjed a világegyetemben, és a különböző bolygókon még a Föld élővilágának teljes pusztulását is túléli plusz 4 milliárd évvel (és lesz egy-két bolygó, ahol többé kevésbé megmarad a közel mai emberi forma), akkor az ember válik a legsikeresebbé. Vagy akkor se, mert pl. egereket mindenhova visz magával, és azt egerek előbb voltak, mint az ember. :) - ámbár, lesznek vele akár ősi archaeák is.

máj. 16. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!