Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor a Földön túli élet...

Amikor a Földön túli élet lehetőségéről van szó, sokan (legtöbben?) miért csak az Univerzum nagyságára fókuszálnak?

Figyelt kérdés

Talán nagy általánosságban nem így van, de az én ismeretségi körömben ha ez a kérdés felvetődik, mindenki azt mondja, hogy hisznek a Földön túli élet létezésében. Ennek olykor az egyetlen, néha az egyik fő, vagy legalábbis egy nagyon erős érve az, hogy az Univerzum felfoghatatlanul hatalmas és a mi kis emberi szemeinkkel nézve mondhatni "végtelen" lehetőség van rá.


Ezt nem is vitatom, erős érv. Viszont ugyanez elmondható az időről is. Az Univerzum legalább annyira felfoghatatlan ideje létezik, mint amilyen felfoghatatlanul nagy, viszont az idő, mint érv, pont az ellenkezőjét diktálja. A mi létezésünk időben egy nagyon apró szelete az egésznek és azt feltételezni, hogy pont ugyanebben az aprócska pici szeletben alakult ki máshol is élet, szerintem elég erős.


Mindezt fokozza az is, hogy szerintem az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy az élet kialakulása önmaga, vagy legalábbis az értelmes élet és végül az emberek kialakulása még sokkal-sokkal inkább mennyire sok részleten múlt. Milliónyi ponton mehetett volna félre egy részlet, aminek következtében más irányt vettek volna a dolgok és most nem lennénk itt. Milliónyi állatfaj létezik, amelyik nem jutott el idáig. Egyszer talán eljutnak, de ugye itt megint az idő játssza a kulcsszerepet: mi most vagyunk itt, milliónyi állatfajból egyedüliként.


Szóval lényegében: bár az Univerzum nyilván hatalmas, én mégsem hiszek a Földön túli életben. Az élet kialakulása önmagában is szerintem nagyon valószínűtlen, de a nagy számok törvénye alapján persze lehetséges, viszont hogy máshol is éppen ebben a pici pillanatban alakult ki, ráadásul az evolúció máshol is mindig mindenhol a megfelelő irányba ment ahhoz, hogy intelligens élet alakuljon ki... egyszerűen nekem ez nem áll össze.


És nem a mások eltérő véleménye zavar, hanem hogy a legtöbben ezeket nem is veszik figyelembe.


2023. aug. 7. 17:33
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
75%
Másoknak jobban összeáll az a kozmológiai elv, hogy az Univerzum fejlődése magával vonja az egyre komplexebb struktúrák kialakulását - ami egy bizonyos szint után a földi élet szintjét eléri és azt akár jóval meg is haladhatja!
2023. aug. 7. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

#1 Oké. És én meg erre azt mondom, hogy idő. Azt elismerem, hogy az élet kialakulása (máshol) abszolút elkerülhetetlen, sőt, az intelligens életé is elkerülhetetlen. De nem most. Nem ebben a hihetetlenül picike időrészletben. Vagy előttünk, vagy utánunk, de nem pontosan ekkor. Az univerzum korához viszonyítva szó szerint egy pillanatról beszélünk. Az intelligens élet kialakulása, bár elkerülhetetlen, egyáltalán nem egyszerű dolog. Erre hoztam fel a Földi példát: milliónyi állatfaj már kihalt anélkül, hogy a mi szintünket elérte volna, jelenleg is létezik milliónyi állatfaj és egyik sincs a szintünkön. Szóval az élet kialakulása egy dolog, de hogy ezekből az egyik elérje minimum a mi szintünket, arra nagyon kicsi az esély. És ez a nagyon kicsi esélyű dolog PONTOSAN ebben az aprócska pillanatban megtörtént máshol is?


Ez az, ami nálam elveti a gondolatot.

2023. aug. 7. 17:51
 3/21 anonim ***** válasza:
0%
kérdező - egzakt számításokon alapul ez a nézeted, vagy csak hasraütésszerűen fantáziálsz?
2023. aug. 7. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell, hogy pontosan most legyen.

Ha fenn tud maradni, akkor lehetett millió évekkel ezelőtt is, bár van rá korlát. Nagyon régen nem lehetett.

2023. aug. 7. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
#3 Pontosan mit is hívsz ebben az egészben "fantáziának"? Nem hinném, hogy bárhol olyat írtam volna, ami tudományos értelemben nem állja meg a helyét.
2023. aug. 7. 17:55
 6/21 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Mivel nem ismerünk másfajta életet (nem csak intelligenset, hanem bármilyent) az ittenien kívül ezért mindenki gondolhat amit akar. Az is lehet ,hogy “most”, ebben a picike időintervallumban is van több tucat intelligens faj szerte az univerzumban, csak épp a hatalmas távolságok miatt soha sem fognak/ fogunk találkozni. Ez is egy abszolút lehetséges eset.
2023. aug. 7. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Én inkább a hatalmas távolságok miatt szoktam kinevetni az UFO-k Amerikával spanolnak, meg bemondja a TV, stb embereket, meg a te érved miatt is, valamint a miatt, mert egy sokkal fejlettebb (és aki átutazik az űrön az bizony sokkal fejlettebb) az kb. úgy tekinthet ránk, mint mi a hangyákra, szóval ezek összessége miatt én röhejesnek tartom ezeket a feltevéseket, abszolút a te álláspontodon vagyok.

Kíváncsian várom mikor fogok pofára esni ez ügyben, még nem sikerült.

2023. aug. 7. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem, akik azt mondják, hogy hisznek a Földön kívüli élet létezésébe, úgy gondolják, hogy roppant kicsi a lehetősége annak, hogy csak itt a Földön alakult ki az élet, és bár nem tudják biztosan, hogy van-e élet a Földön kívül, valószínűnek tartják a létezését.


Pl.

Én majdnem biztos vagyok abban, hogy van élet a Földön kívül, de nem hiszem, hogy van élet a Földön kívül, mert az is megtörténhet, hogy éppen nincs, volt vagy csak lesz élet valahol a Földön kívül. Azaz nagy a valószínűsége annak, hogy a Földön kívül is van élet, de nem 100%.

2023. aug. 7. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
68%

#8 voltam:

Kiegészítem a fentit a következőkkel:


Amikor azt mondom, hogy nagy a valószínűsége a Földön kívüli életnek, azt nem azért mondom, mert számszerűsíteni is tudom ezt a valószínűséget, éppen úgy lehet 1%, mint 99%, de nem 0%.

2023. aug. 7. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

A témához egy kis kedvcsináló:

[link]

2023. aug. 7. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!