Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor a Földön túli élet...

Amikor a Földön túli élet lehetőségéről van szó, sokan (legtöbben?) miért csak az Univerzum nagyságára fókuszálnak?

Figyelt kérdés

Talán nagy általánosságban nem így van, de az én ismeretségi körömben ha ez a kérdés felvetődik, mindenki azt mondja, hogy hisznek a Földön túli élet létezésében. Ennek olykor az egyetlen, néha az egyik fő, vagy legalábbis egy nagyon erős érve az, hogy az Univerzum felfoghatatlanul hatalmas és a mi kis emberi szemeinkkel nézve mondhatni "végtelen" lehetőség van rá.


Ezt nem is vitatom, erős érv. Viszont ugyanez elmondható az időről is. Az Univerzum legalább annyira felfoghatatlan ideje létezik, mint amilyen felfoghatatlanul nagy, viszont az idő, mint érv, pont az ellenkezőjét diktálja. A mi létezésünk időben egy nagyon apró szelete az egésznek és azt feltételezni, hogy pont ugyanebben az aprócska pici szeletben alakult ki máshol is élet, szerintem elég erős.


Mindezt fokozza az is, hogy szerintem az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy az élet kialakulása önmaga, vagy legalábbis az értelmes élet és végül az emberek kialakulása még sokkal-sokkal inkább mennyire sok részleten múlt. Milliónyi ponton mehetett volna félre egy részlet, aminek következtében más irányt vettek volna a dolgok és most nem lennénk itt. Milliónyi állatfaj létezik, amelyik nem jutott el idáig. Egyszer talán eljutnak, de ugye itt megint az idő játssza a kulcsszerepet: mi most vagyunk itt, milliónyi állatfajból egyedüliként.


Szóval lényegében: bár az Univerzum nyilván hatalmas, én mégsem hiszek a Földön túli életben. Az élet kialakulása önmagában is szerintem nagyon valószínűtlen, de a nagy számok törvénye alapján persze lehetséges, viszont hogy máshol is éppen ebben a pici pillanatban alakult ki, ráadásul az evolúció máshol is mindig mindenhol a megfelelő irányba ment ahhoz, hogy intelligens élet alakuljon ki... egyszerűen nekem ez nem áll össze.


És nem a mások eltérő véleménye zavar, hanem hogy a legtöbben ezeket nem is veszik figyelembe.


2023. aug. 7. 17:33
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
90%
Az Univerzum az egyre komplexebb struktúrák bölcsője. Viszont ezek a struktúrák folyamatosan megsemmisülnek, majd újabbak keletkeznek a nulláról indulva. Annak a valószínűsége, hogy két ponton (csillagászati mércével) egyidőben alakuljon ki értelmes élet, egymáshoz képest nem nagy távolságra, közelít a nullához. Ha nem egyidőben alakulnak ki, vagy nagyon messze egymástól, azt fogják hinni egyedül vannak (vagyunk) a világegyetemben.
2023. aug. 7. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
65%

Én jóhiszeműen megelőlegezem az értelmes létformáknak, hogy nagyobb esélyük van hosszabb ideig fennmaradni, mint az értelemmel nem bíró létformáknak, hiszen az értelmes létformák tudatosan képesek úgy alakítani mind a szűkebb, mind a tágabb környezetüket, hogy azzal nagyobb eséllyel kerüljék el a kihalás veszélyét. Hiszen előre képesek lehetnek látni azt, annak okait, és előre tudnak tenni ellene. Tehát igaz, hogy rengeteg időre van szükségük a kialakuláshoz, de aztán regeteg idő állhat rendelkezésükre, amíg fennmaradhatnak. Persze egyáltalán nem biztos, hogy valóban képesek minden akadályt leküzdeni, de az esélyük szerintem nagyobb rá, legalábbis én jóhiszeműen ebből indulok ki.

Persze, mint minden más ebben a témában, úgy ez is csak fantázia, akár nevezhető vágyálomnak is, amíg nem találunk legalább nyomokat arra utalni, hogy valóban létezik más értelmes létforma ebben az elképzelhetetlenül nagy valamiben, amit univerzumnak hívunk. De számomra ez így tűnik logikusnak. Ezt elfogadva viszont a kérdező által megkérdőjelezett időtényező jelentősége sokat csökkenhet a képletben, hiszen ha ez valóban így van, akkor akár milliárd éveken keresztül is fennmaradhat egy értelmes faj.

(Persze, ehhez tuni kellene, hogy fizikailag lehetséges-e egyáltalán elhagyni adott naprendszert és egy másikban megtelepedni. Ma még ezt sem tudjuk. Én remélem hogy igen, de igazából jelenleg messze nem állunk olyan technológiai fejlettségen, hogy ezt meg is valósítsuk, és nem állunk a világ megismerésének sem azon a fokán, hogy megmondhassuk, hogy egyáltalán lehetséges-e ilyet megvalósítani bárkinek-bárminek is ebben az univerzumban, megengedik-e ezt egyáltalán az univerzum fizikai-biológiai lehetőségei. Egyszerűen túl keveset tudunk még a minket körbevevő világról ahhoz, hogy erről érdemben vélekedjünk.)

2023. aug. 7. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
69%
#12 Ez tényleg nagyon nagy jóhiszeműség. Nem úgy néz ki, hogy olyan nagyon rajta van az emberiség a kihalási kockázatok csökkentésén, épp ellenkezőleg.
2023. aug. 8. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
69%
#13 a #12 ÉRTELMES létformákról írt...
2023. aug. 8. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
84%

"Ez tényleg nagyon nagy jóhiszeműség. Nem úgy néz ki, hogy olyan nagyon rajta van az emberiség a kihalási kockázatok csökkentésén, épp ellenkezőleg."


Én nagyjából Newton óta számítom ezt a dolgot, kb. a modern természettudomány kialakulása óta. Azóta nem telt még el fél évezred sem, hogy aktívan elkezdtünk a modern tudományos módszertan alapján gondolkodni, és nem nagyrészt hókuszpókuszokban meg csodákban hinni. Azóta viszont elég sok dolgot tett már az ember, az emberiség azért, hogy fennmaradjon.

Ilyen volt pl. az, amikor felfedeztük az ózonréteget, majd azon egy nagy lyukat, és hogy a freon és hasonló gázok erősen erodálják azt, és betiltottuk ezek használatát - azóta az ózonréteg jelentős mértékben regenerálódni tudott. De ilyen pl. az is, hogy komoly energiát fordítottunk arra, hogy a naprendszerben lévő különböző aszteroidákat és azok pályáit feltérképezzük, hogy legalább tudomásunk legyen arról, ha valamelyik a Földdel ütközőpályára kerülne. Vagy pl. a háborúk mennyiségének redukálsára kezdtünk törekedni az utóbbi szűk évszázadban. Vagy pl. hogy megpróbálunk (még ha nem is túl nagy elánnal) egyre inkább függetlenedni a fosszilis energiahordozóktól, amelyek kontrollálatlan felhasználása minden jel és valószínűség szerint hatással van a klímaváltozás mértékére. Vagy pl. hogy elindult egy hosszú folyamat, aminek a végén akár a Marson is képes lehet az ember megtelepedni (legalábbis a Mars meghódításának előkésztésére különböző scenáriókat felvázolni, különböző megtelepedési, lakhatási módokat kidolgozni, tesztelni). Persze ez még irtó messze van, hogy megvalósuljon, de a csírái már megindultak ennek a folyamatnak. Biztosan van még sok ilyen, de ilyesmikre nem igazán gondoltunk ezelőtt 500 évvel még, ma már igen. És úgy tűnik, minél érettebbé válik az emberiség, annál inkább előtérbe kerül a saját fennmaradásunkra való törekvés, a fennmaradásunkat valamilyen módon elősegítő dolgok favorizálása.

2023. aug. 8. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
84%

Az emberiség sokat tett azért, hogy fennmaradjon, de sokkal többet azért, hogy ne maradjon fenn.

Máig az a szaros ózonlyuk az egyetlen példa arra, hogy egy globális problémát sikerült összefogással megoldani. És ennek már lassan 40 éve.

2023. aug. 8. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
46%

#15 - hát igen, azok a fránya atomfegyverek - meg a mostani USA+NATO/Oroszország konfliktus...


Sajnos mostanság van némi okunk az aggodalomra, de nem fogunk kipusztulni teljesen, hanem majd egy "Mad Max" szintről kezdhetjük felépíteni a "Szép új világot", melyben talán már okosabbak leszünk!

:-(

2023. aug. 8. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%
Mert egyesek a statisztikára, meg a nagy számok törvényére hivatkoznak. De az egyedi eseményekből nem készíthető statisztika.
2023. aug. 8. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
77%

" kezdhetjük felépíteni "

Az a probléma hogy NINCSEN ilyen lehetőség!

Ha ennyire elszúrjuk, akkor innen már nincsen kiút, maradunk azon a szinten!

Egy lehetőségünk van a fejlődésre: MOST!

2023. aug. 8. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
100%
Pont nemrégiben láttam egy videót ebben a témában, amiben azt mondták, hogy az intelligens élet, elképesztően ritka lehet az univerzumunkban. Ahogy te is írtad, túl sok dolognak kell összejönnie ahhoz, hogy az élet mint olyan gondtalanul virágozhasson, és elérje minimum azt a szintet, ahol most tartunk. Nem tartották kizártnak, hogy vannak rajtunk kívül idegenek, sőt, az egyszerűbb életformákról azt gondolják, hogy sok lehet belőlük. De az értelmes lényekből szerintük galaxisonként egy-kettő lehet, és ha egyszerre léteznének is, a nagy távolság miatt valószínűleg soha nem szereznek egymásról tudomást.
2023. aug. 9. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!