Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik azok a dolgok, amiktől a...

Mik azok a dolgok, amiktől a Földön létrejöhetett és fennmaradhat az élet?

Figyelt kérdés

#élet #élet létrejövése #élet feltételei
2024. máj. 7. 20:30
 1/10 anonim ***** válasza:

Igazából a tudósok mára már tudnak élettelen anyagból êlő, sejthez hasonló élőlényeket "teremteni" bizonyos körülmények reprodukálásával.


Kell nyilván bizonyos hő, oxigén, víz, bizonyos anyagok, uv és egyéb sugárzástól meg hőingadozástól védett hely stb. Pl mélytengeri vulkánok.

2024. máj. 7. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Psycho ***** válasza:
100%

A fennmaradáshoz szükséges volt az is, hogy relatíve stabilak legyenek a körülmények, a változások pedig csak évmilliók alatt következtek be, így volt ideje az életnek alkalmazkodni.


A másik tényező a mágneses mező. A szárazföldi élethez legalább is ez elengedhetetlen, hisz megvéd minket a nagyenergiájú kozmikus sugaraktól.


Valamint a Hold sem baj, hogy a helyén van, mert stabilizálja a Föld forgását.

2024. máj. 7. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes módon úgy tűnik, hogy az élet keletkezésekor redukáló légkör volt (széndioxid, metán, nitrogén, szénmonoxid, hidrogén, vízgőz) és az O2 feldúsulására csak jóval később, az élő szervezeteknek (cianobaktériumoknak, kék algáknak, majd a fotoszintetizáló szárazföldi növényeknek) köszönhetően került sor. Valószínű, hogy az első élő szervezetek nagyon eltérőek voltak a maiaktól. pl. olyan anyagokból jöttek létre, amelyek a mai élőlények számára mérgezőek, pl. ciánhidrogén, formaldehid, viszont az oxigén mérgező lehetett számukra. Az oxigént hasznosító Szentgyörgyi-Krebs sejt-anyagcsere ciklus későbbi evolúciós termék, amely akkor jött létre, amikor már feldúsult a légkörben és a tengervízben oldott "mérgező" oxigén.


Vitatott, hogy az élet kialakulásához szükséges egyes vegyületek az űrből érkeztek meteoritok és üstökösök becsapódásával, vagy a földi kőzetek mállásával, illetve a víz alatti "fekete füstölőkben" jöttek létre. Valószínűleg is-is.

2024. máj. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
15%
Egy dolog, hogy az élethez optimális feltételek legyenek, de attól még az élettelen dologból nem lesz élő. Ahhoz istennek kell lenni. Jöhet a lepontozás.
2024. máj. 8. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Akkor az emberek is istenek :D Már tudunk laborokban élettelen anyagból egysejtűt alkotni. Sejtkémia. Tudom, neked varázslatnak tűnik ahogy az antibiotikumok is, de itt tart a tudomány.
2024. máj. 8. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Bár valóban nem vagyok teljesen tisztában a 2024-es tudományos eredményekkel, de honnan jön, hogy képesek vagyunk sejteket létrehozni? Mert nemrég, még az volt a baja az asztrobiológiának, hogy nem tudjuk megbecsülni az élet gyakoriságát, mert nem tudjuk pontosan, hogy mi kell hozzá.

Azt tudjuk, hogy szerves molekulák hogyan jönnek létre természetes körülmények között, meg hogy az élet hogyan képes alkalmazkodni a változó körülményekhez, és bár tudom hogy már néhány éve sem volt teljesen sötét, de azért szürke foltok még a közelmúltban is voltak abban, hogy a szerves molekulákból hogyan lesz élet.

2024. máj. 8. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#1/#5

"Igazából a tudósok mára már tudnak élettelen anyagból êlő, sejthez hasonló élőlényeket "teremteni" bizonyos körülmények reprodukálásával."

"Már tudunk laborokban élettelen anyagból egysejtűt alkotni."

Nem, tudomásom szerint nem tudunk ilyet. Tényleg vannak olyan törekvések, hogy egyszerűbb anyagokból szintetikus sejteket hozzanak létre, de tudtommal ténylegesen élőnek tekinthető sejtet még nem tudtak készíteni. (Szokták tágabb értelemben is használni a szakirodalomban az "artificial cell" kifejezést, ekkor az élő sejtek egyes működéseit modellező, mesterségesen létrehozott rendszereket jelentenek, ilyet már tudtak létrehozni, de ezek nem felelnek meg az élő sejteknek.)

Persze lehet, hogy nem vagyok teljesen napra kész, de például ez a 2021-es cikk is ezt írja (frissebbet hirtelen nem találtam):

"So far, a fully synthetic cell has remained elusive, but chemists are progressing towards this goal by reconstructing cellular subsystems. "

[link]

(Illetve gondolom a médián is menne pár kört, ha egy teljes, teljesen mesterséges sejtet tudnának készíteni.)


#3

Alapvetően eget értek a válaszoddal, nagyon hasznos. Két apró megjegyzés. Az egyik, hogy tudtommal a jelenlegi álláspont szerint az élőlények létrejöttekor az őslégkörben nagyon sok metán nem volt (valamennyi persze lehetett), a szén-dioxid volt túlsúlyban.

A másik:

"Az oxigént hasznosító Szentgyörgyi-Krebs sejt-anyagcsere ciklus későbbi evolúciós termék"

Ha már az egyik leghíresebb Nobel-díjasunkról kapta a nevét, írjuk helyesen: Szent-Györgyi-Krebs-ciklus. (Bocs, szakmai ártalom, hogy ebbe belekötök.)

Másrészt az igaz, hogy szükség van rá az oxigén hasznosításához, de azért hadd jegyezzem meg, hogy az oxigén nem a citromsavciklusban hasznosul (hanem a terminális oxidációban).

2024. máj. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
#7.: Kösz a pontosítást az őslégkör és a sejtanyagcsere témában is. (3. vagyok.)
2024. máj. 8. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Hiába pontoztok le

12. osztályos biosztankönyv.

De volt szerencsém elektromikroszkópos felvételt is látni a folyamatról.


"Az evolúciókutatók ma azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy az egykori földi környezet lehetővé tette a szerves vegyületek kialakulását, a légkörben és az óceánok vizében található anyagokból. Ezt azok a kísérleti bizonyítékok is alátámasztják, amelyekkel korábban már megismerkedtünk. A laboratóriumi kísérletekből az is kiderült, hogy az aminosavakból bizonyos feltételek mellett fehérjék, a nukleotidok alkotóiból pedig nukleinsavszerű molekulák képződhettek (2. ábra). Sőt, az ilyen oldatokban burokkal határolt, elkülönülő egységek alakultak ki, amelyek valamelyest a sejtekre emlékeztethettek. Az első sejtek kialakulásához vezető kémiai folyamatok összességét kémiai evolúciónak nevezzük."

2024. máj. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 sadam87 ***** válasza:

#9

Próbálkozz meg az általad idézett szöveg értelmezésével...

2024. máj. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!