Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan volt képes ilyen rövid...

Hogyan volt képes ilyen rövid idő, mindössze néhány ezer év alatt a farkasból egy attól annyira különböző faj kialakulni?

Figyelt kérdés
Attól, hogy befogadta és befogta ház körüli munkára, hogyan gyorsult fel ennyire az evolúció, anélkül hogy más fajjal keresztezte volna, ennyire eltérő fajták jöttek létre mint pl a tacskó, és főleg hogy ennyire eltérő sokszáz kutyafajta.

márc. 26. 12:12
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
91%

A mai napig az ember szimpátia alapján választ háziállatot. Ha választani kell egy alomnyi kiskutyából, akkor azt viszed haza, amelyik a legjobban tetszik neked, az elődeink sem voltak sokkal mások. Az alomból azokat a kölyköket válogatták ki, amelyek jobban tetszettek nekik, kevésbé voltak félénkek, jobban együttműködtek az emberrel, stb.

A mutációk továbbra is véletlenszerűek voltak, de ezután az ember azokat az egyedeket tenyésztette tovább, amelyek szimpatikusabbak voltak, jobban megfeleltek az igényeknek, így gyorsabb volt a fajképződés. Meg eleve azokat a farkasokat tudták elkezdeni tenyészteni, amik nem voltak agresszívak, együttműködtek az emberrel, stb.

márc. 27. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Pombe ***** válasza:
74%

#2: "Évszázadok óta mesterségesen, szelektív tenyésztéssel alakítgatja az emberiség a különböző kutyafajtákat."


Ez a sztereotípia valamiért elterjedt nagyon, sajnos még a szakirodalomban is sokszor, de csak részben igaz, és ez a részben is alig számottevő mértékű. Az igazi, ténylegesen tudatos, vagyis valódi mesterséges szelekció, csak az utóbbi 1000 évben kezdett egyre erősödni, de leginkább csak az utóbbi egy-két száz évben. Kezdetben csak a farkasok és ember kapcsolata irányította a kutya-evolválást, vagyis az ember a neki jobban tetsző kutyákat megtartotta maga mellett, a többit meg elzavarta, és ugyanez igaz volt a farkasokra is, vagyis amelyiknek bejött ez a kapcsolat, az maradt emberközelben, vagy többet járt az emberek közé, és így nagyobb eséllyel is párosodtak az "emberkedvelő" farkasok.


Dimitrij Beljajev egy kísérlettel azt próbálta igazolni, hogy alig volt szerepe a kutya kialakulásában a mesterséges szelekciónak, így mindössze ő csak állandóan kiválogatta az egyre szelídebb verziókat a rókákból, és azok mindenféle mesterséges irányítás nélkül kezdtek viselkedésben, de még külalakra is kutyásodni.

[link]


Ilyen különböző fajok közötti kapcsolatok kiépülése rengeteg példa van a természetben is, ami pont ugyanúgy alakította evolúciósan az egyik/másik, vagy mindkét felet, vagy többet is. Ilyen alapon akkor ez is mesterséges evolúció volt.


Az ember elterjedve mindenféle környezetekben használta a kutyát, pl. volt olyan népcsoport is, amelyik jobban élt a halászatból, és nyilván ők azokat a kutyákat részesítették előnyben, amelyek jobban és bátrabban úsztak, mint más ebek, így észre se vette a tenyésztő, hogy az ilyen kutyáknál közben a lábujjaik között egy új szerv keletkezett, az úszóhártya, a duplaszőrzet is megjelent, és abból az egyik vízálló lett, a farok elkezdett vidrásodni, ill. az egész test-forma vízre szakosodva formálódni kezdett.


Nyilvánvaló, hogy sosem létezett olyan tenyésztő, aki direkt, mesterséges úton akart volna úszóhártyát kialakítani a kutyák lábujjai között, és a többi kialakulás esetében se történt ilyen célirányos tenyésztés sosem.


A kotorékebek kialakulása esetén is-, gondolom, kb. 90%-ban az ebek mindenféle mesterséges célirányos tenyésztés nélkül lettek olyanok, amilyenek, és a többi is. A tényleges mesterséges szelekció az ember esetében sokkal inkább abban merült ki, hogy idővel elkezdte a kutyákat neki szemre tetszetős szőrűvé, alakúvá...stbstb formálni, de ez az egész a kutyakialakulásban totálisan minimális rész volt, és ilyen erővel akkor saját magunkat is háziasítottuk mesterségesen, pl. a nemi szelekció során.

márc. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Pombe ***** válasza:
80%

#3: "Egy kis pontosítás: a kutya nem különböző faj."


Bár többen lepontoztak @bollocks, és való igaz, hogy régebben a kutyát határozottan inkább külön fajba sorolták, a "canis lupus familiaris vagy canis familiaris"-ba, de ma már inkább az azonos fajba sorolás az elfogadottabb, és a "canis familiaris"-ra alfajként tekintenek többen.

márc. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 Pombe ***** válasza:
74%

#7: "Jól látszik, hogy a véletlen evolució, kb ezerszer lassabb, mint a tudatosan írányított evolució."


A darwini evolúció iránytartása sosem véletlen, a természetes-, és a mesterséges szelekció esetében sem. A szelekciót nem lehetne szelekciónak nevezni, ha az a véletlenen alapulna. Mindkét esetben a környezet tulajdonságai az iránymutatóak (hogy a környezetet tulajdonságait az ember alakítja, vagy a természetes környezet spontán maga változik, az ebből a szempontból teljesen indifferens).


A környezet önmagától is akár gyorsabban változhat, mint az ember által okozott tudatos változás, így az abban élő populációk a gyorsan növő szelekciós nyomás hatására akár sokkal gyorsabban változhatnak, mint amit az emberi környezetváltoztatások célzatosan produkálnak olykor.


[link]


Akár új fajok alakulnak ki megfigyelhetően manapság is, mindössze néhány évtized alatt. Sőt! A vad típushoz képest totálisan más életforma is kialakulhat (egysejtű élősködő) alig több, mint fél/háromnegyed évszázad alatt, mint pl. a Tasman Ördögből.

márc. 28. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Pombe ***** válasza:
40%

Ja, még...


@Kérdező: "...anélkül hogy más fajjal keresztezte volna"


A kutya? Elszabadulva most is kereszteződik alkalmasint, nem csak a farkassal, hanem akár a kojottal, vagy az aranysakállal, dingókkal is, amik más fajok képviselői, de még olyannal is olykor sikerül, amit korábban nem tartottunk elképzelhetőnek, pl. a pamparókával:

[link]


Szóval biztos lehetsz abban, hogy több tízezer év alatt történtek ilyenek, de hát mi erre, érthetően, a nagyon utóbbi időkben tudtunk csak igazán felfigyelni.

márc. 28. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 TappancsMancs ***** válasza:
91%

A háziasítás nem úgy kezdődött, hogy szándékosan "na most elkezdjük a farkas háziasítását".


A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy az emberek által hagyott ételmaradékokhoz jöttek a kutyák. Az emberek nem szanaszét dobálták a hulladékot, hanem a lakóövezeten kívülre vitték és szemétlerakókat alkalmaztak. Ezt az emberektől kicsit távolabb a farkasok megtalálták és tudták fogyasztani, amit az emberek nem vettek rossz néven.


Ebben vélhetően segített az is, hogy mind az ember mind a farkas is nagyon szociális csoportokban él és a szociális tulajdonság segítette a farkasokat az emberekkel is jól és gördülékenyen kijönni. Szóval a farkasoknak is volt saját szociális együttműködésük és az segítette a farkasokat az emberét is értelmezni. A saját csapat viselkedésük megléte miatt jobban felfogták az emberekkel való együttműködés módját is. Ezt támasztja alá az is, hogy megállapították, hogy a kutyák képesek az emberi arc érzelmi kifejezéseit értelmezni és maguk is képesek érzelmek kifejezésére (pl jajj rossz voltam lapítok).


Az első kontaktus valószínűleg a lakóhely melletti ételmaradék volt és ez kölcsönösen is jól jött mindkét félnek. A farkasok odaszoktak mivel az embereknél mindig találtak napi ételt maguknak, és cserébe védték is azt. Védték a saját étel lelő helyüket és jelezték az embereknek ha jött bárki vagy bármi. Ez a viselkedés is jól jött mindkét félnek, mert az ember korábban kapott figyelmeztetést ha történne valami és a farkast megjutalmazta érte cserébe.


Szóval nem egyoldalú "megszelídítem és háziasítom" folyamatról volt szó - legalábbis eddig ez tűnik a valószínűnek. Hanem ez kölcsönösen alakult lépésről lépésre.


Nyilván a farkasok az emberek lakóhelyéhez - vagyis étel lelőhelyhez - hozták a kicsinyeiket is enni, és az embereknek nyilván még plusz kedves volt a sok kis farkas kölyök. Talán a kicsit többet otthon maradó nők babusgatták magukhoz a kiskutyákat. Következő lépésként egy ember mellett felnövő farkas már nagyon az ember mellé szokott.


A genetikai eltérés elvileg a farkasoktól már véglegesen elszakadt és az ember által felnevelt farkasok közösségében alakult ki.

márc. 28. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
A biológia annyira lágy rendszer, hogy a fogalmakat nem lehet egészen egzakt módon meghatározni és ez igaz a "fajra", mint rendszertani alapegységre is.
márc. 28. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 TappancsMancs ***** válasza:

Esetleg egy kutyás paleolit rekonstrukció?

[link]

márc. 28. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 TappancsMancs ***** válasza:

Háát legyen még egy kutyás :)

[link]

márc. 28. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 TappancsMancs ***** válasza:
jav *illusztráció
márc. 28. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!