A tudományban és Istenben is hívő tudósok mivel oldják fel Isten végtelen időben való létezésének paradoxonát?
A hit szerint Isten teremtette a világot. Ha pedig megkérdezik, hogy jó, de akkor mi teremtette Istent, azt mondják, hogy az örökké létezett. Ez viszont paradoxon! Nem csak fizikailag, hanem logikailag is önellentmondás, ami sokkal nagyobb probléma. Feltételez ugyanis egy visszafelé végtelen időt. Ennek viszont az lenne az eredménye, hogy nem létezhetne a most, hiszen soha nem juthanánk el a mostani állapotig, hiszen ha az idő visszafelé végtelen lenne, akkor ahhoz is végtelen időre volna szükség, hogy eljussunk a most-hoz, tehát nem juthatnánk el, így nem is létezhetne.
A tudomány tud erre értelmes választ adni? A téridő szerkezete, a tér és idő ekvivalenciája, egy feltételezett nulla idő, amihez visszafelé közeledve mind kisebb egységekre bontható, és az ottani események is egyre gyorsabban és gyorsabban játszódtak le, racionális magyarázat. De a vallások szerint nincs az időnek kezdete. No de ha ilyen komoly tudósok elhiszik a vallások tanításait, akkor hogyan oldják fel ezt a paradoxont?
(Tudom, több más paradoxon is van a vallásokban, de most csak ez érdekel.)
Manapság már nem létezhetnek istenhívő tudósok - csak magukat tudósnak kiadó egyházpolitikai ügynökök!
Ezeknek az emberi férgeknek az a feladatuk, hogy pénzhatalmi eszközökkel minél jobban kontroll alá vonják az akadémiai szférát az egyház érdekei értelmében.
"Na és az ősrobbanás a semmiből az nem paradoxon?"
Ellenben ilyet nem is állít senki, csak aki azt sem tudja, mi az az ősrobbanás.
Én abszolút ateista vagyok, de szerintem ennek a paradoxonnak a megoldása nem feltétlenül a vallásban keresendő, hanem inkább a "végtelen" és az "idő" fogalmában.
Egyrészt a végtelen koncepcionálása az emberek számára nagyon nehéz. A matematikai analízis feltalálásáig(/felfedezéséig?) a matematikusoknak is okozott fejtörést, hogy mi is az a végtelen, hogyan kezeljük.
Mondjuk azt, hogy most vagyok a számegyenesen, azaz az időben 2024-nél, és a számegyenes végtelenbe megy vissza. Nade hogy definiálod a végtelent? Mi van, ha én azt mondom, hogy bármekkora x esetén, vissza tudunk utazni az időben x évet, az x értékét meg rád bízom. Ez egyfajta végtelen definíció. Valid végtelen, hisz bármilyen távolra visszautazhatsz, és ha jól gondolom, egy valid ellenpélda a te "értelmezd a (-∞)-∞ = ?" paradoxonodra.
Emellett ez ott is támadható, hogy mi alapján feltételezed, hogy az idő örök és univerzális? Isten elvileg egy mindenható valami, bármire képes, és az univerzumon kívül létezik. Miért gondolod, hogy az univerzumunk téridejének megfelelő törvények léteznek az univerzumon kívül is - ahol Isten "él"?
A harmadik és legegyszerűbb ellenérv, ami minden paradoxonra ráaggadható, hogy mi emberek vagyunk, a létünk és gondolkodásunk korlátozva vannak az univerzum törvényei alapján, az agyunk egyszerűen képtelen akár elképzelni egy olyan valóságot, ahol Isten képes egy olyan megmozdíthatatlan tárgyat készíteni, amit aztán meg tud mozdítani. Azaz képtelenek vagyunk a saját logikai axiómáinkon kívül létezni.
Ha feltételezzük hogy van isten akkor feltételezhetjük hogy az ő időfelfogása más. Talán csak szimplán mi vagyunk korlátoltak ahhoz hogy felfogjuk ezt.
Amúgy az ősrobbanás sem sokkal másabb. Ott is elkezdhetem sorolni hogy az előtt mi volt, na és akkor azelőtt mi volt, aztán ott is eljutunk egy végtelenségig a múltba menőleg
A természettudomány materiális jelenségekkel foglalkozik, a vallás pedig egy spirituális térben létezik. A két dolog nem hat egymásra, de ettől függetlenül egyazon elmében is jól elférnek egymás mellett, még akkor is, ha az egyik mást állít mint a másik. Hol van itt az ellentmondás?
A tudósok nem igazán lepődnek meg ezen, hozzá vannak már szokva az ilyen furcsaságokhoz a tudományon belül is. Példának okáért van euklideszi geometria és vannak nemeuklideszi geometriák. Mindegyik igaz, mindegyiknek vannak szabályai és végső soron mindegyik a valóságot írja le, annak ellenére, hogy egyik a másikból nem vezethető le.
Persze vannak korlátozottabb elmék, akik szerint vagy az egyik vagy a másik az igaz, kettő egyszerre nem lehet. Mit lehet ilyenkor tenni? Csiszolni kell még egy kicsit azt az elmét, hátha egyszer majd megérti, a világ sokkal színesebb annál, mint azt az egyik vagy a másik elmélet vagy hit leírja, hirdeti...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!