Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire volt igaz őseinknél,...

Mennyire volt igaz őseinknél, hogy a férfiak vadásztak, a nők pedig gyűjtögettek?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, a feministák úgy vélik, hogy nem létezik külön férfi és női munka. Amennyiben viszont igaz az, amit tudok az ősember életmódjáról, tehát hogy a férfiak vadásztak, a nők pedig gyűjtögettek, akkor elmondhatjuk, hogy kezdettől fogva elkülönült a férfi és női munka.
2024. márc. 13. 06:37
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
93%

Nézd, én feminista vagyok (nem a véresszájú fajtából), de elfogadom annak az érvelését, aki azt mondja, hogy a vadászat férfimunka, a gyűjtögetés meg női munka. Át is ültethetjük a gyakorlatba, ha egy férfi vadászik nekem, akkor én gyűjtögetek neki bogyókat.

Viszont ha tanár/informatikus/szobafestő/orvos/autószerelő/kozmetikus vonalon mozgunk, akkor nem tudom értelmezni a férfi- vagy női munka fogalmát.

2024. márc. 13. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
90%

Azért a szobafestő kemény fizikai munka. Én még sosem láttam női szobafestőt, pedig mozogtam hasonló körben. Persze az más, ha egy nő otthon kifesti a szobát, lakást, de állandó munkában elképzelhetetlennek tartom. Ugyanez a véleményem az autószerelésről. Ott is vannak komoly fizikai részei, koszos is, szóval 1000-ből jó ha 1 nő végezne ilyen munkát.

Egyébként meg nem is ezzel van a baj. Mindenki csinálja azt, amit szeretne. Nekem a kvótázással van bajom, mert az egy erőltetett dolog.

2024. márc. 13. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 TappancsMancs ***** válasza:
85%

A kisvadak vadászatát már régóta tudtuk bizonyos arányban, de már van temetkezés ahol nagyvadak vadászeszközeivel temettek nőt. És Inkább arányok vannak és nem valami teljesen azonos fele-fele megoszlás. 27 egyén akik mind nagyvadakra vadásztak abból:

11 nő

15 férfi

Szóval a nők is ott voltak a szeren. 😉 De ezt nem úgy kell elképzelni, hogy világszerte és pontosan mindenhol így oszlott meg a két nem, hanem változó arányokkal kultúránként és korszakonként is.


Az úgynevezett feminista történészet meg kb a hagyjuk kategória. Régészek és történészek is tanulmányozzák a nemek szerepeit, de nem úgy, hogy bármelyik nemet kellene bármiben igazolni.


Őskor témában meg általában a közhiedelmek vannak túlnyomó többségben, azoknak se szeri se száma. 😉 "gyűjtögetek neki bogyókat" és bár ismerjük a kifejezést, kb mindenki ismeri, de ez sugall némi téves elképzelést: egyik, hogy kevés az élelem, másik, hogy csak aprócska növények álltak rendelkezésre. Nyilván nem hibáztatlak és másokat sem, hiszen ilyenek terjengenek. Viszont a paleolitban nem volt jellemző az éhezés, és nagyon változatosan étkeztek, bár van belőle olyan ami nekünk ma nem annyira az ízlésünk.

2024. márc. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 TappancsMancs ***** válasza:
Amúgy a vadászat és növény begyűjtés kevesebb időráfordítást igényel, mint a mai munkáink. Egy kísérlet azt mutatta ki, hogy 1-2 hónap alatt erős igénybevétel mellett egy ember egy család évi élelmét meg tudta szerezni és begyűjteni. A későbbiekben pedig a mezőgazdaságról már közismert, hogy több munkaidőt vett el, mint a megelőző életmód és csökkent az élelmiszerek változatossága is, romlott az egészség is. Persze mára már nagy a választék, de volt egy visszaesési periódus ebben.
2024. márc. 13. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
46%
A nomád és a paraszti gazdálkodás is kevesebb munkát igényelt, mint a mai. :)
2024. márc. 13. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 TappancsMancs ***** válasza:

Hát igen... a munkaidő folyamatosan növekedett és csökkent a szabadidő rovására.


Phys.org cikke


"A történészek és tudósok évszázadokon keresztül többnyire egyetértettek abban, hogy amikor a korai emberi csoportok élelmet kerestek, a férfiak vadásztak, a nők pedig gyűjtögettek. Egy 9000 éves női vadásztemetés azonban a dél-amerikai Andok-hegységben más történetet tár fel a Kaliforniai Egyetemen (Davis) végzett új kutatás szerint."

" "Egy régészeti felfedezés és a korai temetkezési gyakorlat elemzése megdönti a régóta fennálló "ember-a vadász " hipotézist" - mondta Randy Haas, az antropológia adjunktusa"

"Egy szélesebb minta feltárása"

"A korai női vadásztemetés meglepő felfedezése arra késztette a csapatot, hogy megkérdezzék, vajon a női vadászok szélesebb mintájának része-e, vagy csak egy egyedi eset. A késő pleisztocén és korai holocén temetkezésekről Észak- és Dél-Amerikában közzétett feljegyzéseket tekintve a kutatók 429 személyt azonosítottak 107 lelőhelyről. Közülük 27 egyed kapcsolódott nagyvad vadászeszközökhöz – 11 nőstény és 15 férfi. A minta elegendő volt ahhoz, hogy "azt a következtetést levonjuk, hogy a nők részvétele a korai nagyvadvadászatban valószínűleg nem triviális volt" - mondták a kutatók."

"A statisztikai elemzések azt mutatják, hogy ezekben a populációkban a vadászok 30-50 százaléka nő volt. Ez a részvételi szint éles ellentétben áll a közelmúltban élő vadászó-gyűjtögetőkkel, sőt a gazdálkodó és kapitalista társadalmakkal, ahol a vadászat határozottan férfitevékenység, alacsony, minden bizonnyal 30 százalék alatti női részvétellel – magyarázta Haas."


[link]


A publikáció

[link]

2024. márc. 13. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 TappancsMancs ***** válasza:

Érdemes a őskori elődeink témában a munkák fajtáit átvenni, mert volt belőle néhány azért.


- gyógyítás általában, törések, sérülések, betegségek, gyógynövények ismerete, begyűjtési időszakok és begyűjtés és feldolgozás valamint a tárolás módja

- növényismeret általában, ehető növények, zöldség, gyümölcs, fűszernövények, gyűjtési időszakok, feldolgozás és tárolás

- ételkészítési ismeretek, főzés (főzés is!), sütés, aszalás, szárítás, tárolás

- vadászati ismeretek, fegyver készítés, javítás, csapdák fajtáinak ismerete és elkészítés, helyek kiválasztása, stb

- házépítés ismeretei, karbantartás, felhasználható anyagok

- szerszám készítés általában (60 féle eszköz), kő fajták, lelőhelyek ismerete, elkészítés technológiái

- ruha készítés, kötél, zsineg, cérnafélék készítése, növények ismerete, feldolgozása

- varrótű készítés, fa megmunkálás, fatál pl, több mint 50 féle eszköz elkészítése

- vallási és rituális teendők, házasság és temetkezés levezetése, stb

- csillagászati, tájékozódási, évszak számítási ismeretek

- sok dologban távolsági kereskedelem...

- művészetek, fuvola, dob és más hangszerek, zenélés, festés, szobor készítés


Ezekből következik a munkák végzés és megosztása is, amiből a megosztás nem annyira nemek szerinti, mint ahogy ma megszoktuk és valójában a munkamegosztást számos tényező befolyásolja. Az alábbiak mindegyike hatással van a munkamegosztásra.


- életkor/ gyerek kor, közép korosztály, idős kor

- nemek/ férfi és női adottságok és irányultság

- valamiben való/ jártasság, készség, érdeklődés

- gyerek gondozás időszaka

- betegség

- egyéb szükséghelyzet

- a hierarchia inkább tudás és jártasság alapú volt

2024. márc. 13. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
A 30-50%-ot erősnek tartom. Azért abban az időben (de még a XX. század elején is) a nők kb. évente szültek. Akkor a nagycsalád fogalma nem ott kezdődött, hogy 3 gyerek, hanem 8-10-nél. Meglehet nézni mi van Afrikában ma is. Vannak országok, ahol az átlagos szülési szám 11-13. Az azt jelenti, hogy 14 éves korától 30 éves koráig minden évben szül. 30 éven túl pedig valószínűleg kevesen éltek abban az időben.
2024. márc. 14. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 TappancsMancs ***** válasza:

Lehet, hogy "erősnek" tartod, de ezt találták a vizsgált minták arányában és hát eléggé matek alapú. Másik, hogy bár teljesen érthető, de nem valamiféle feltételezésekben kellene nézni és gondolom neked sem hasznos mindenféle "információk" alapján tanulmányozni akármit is. A kutatás is inkább "egy" példa erre, ami inkább világszerte és korszakonként is biztosan változott, meg egyébként is a témában vannak különféle kutatások és a kérdés amúgy sem egyszerű. Nem is érdemes ezt nagyon véglegesnek tekinteni, hanem inkább egy példának.


A leletanyag szerinti arányok, a 11 nő és 15 férfi így néz ki vizuálisan (és ez 42% nő!):


🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦


"Azért abban az időben (de még a XX. század elején is) a nők kb. évente szültek."

Ez meg honnan? :) Értem, hogy mindenfélét mondanak... csak hát... hm hm.

És mit értsünk "évente szülés"-en? Hány évig tartott szerinted az évente szülés? 5 vagy 10 évig vagy 20 évig? Ezek nagyon más számokat produkálnának.


A 20. században meg végképp nem szültek folyamatosan a nők, hiszen munkába járnak. Nem néztem ezt a kérdést annyira, de itt egy szám.


"Például a termékenységi ráták Európában az 1800 előtti években a skandináv 4,5-től a belgiumi 6,2-ig terjedtek."

( [link] )


"1800-ban az amerikai születési ráta magasabb volt, mint bármely európai nemzet születési aránya. A tipikus amerikai nő átlagosan 7 gyermeket szült."

( [link] )


Mindettől függetlenül az ősi időkre e téren nem nagyon tudunk még pontosat mondani szerintem, mert annyi miben hiányos az adatokban. Egy temetkezés módja az adott a feltárásból, de a népesség, nők szülési száma, csecsemő és gyerek halandóság az hiányos adatokra támaszkodik.

2024. márc. 14. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 TappancsMancs ***** válasza:

Itt egy új kutatás a témában 2021-ből.


ScienceAlert cikke - 2021. november 23.


"A történelem előtti időkben előforduló burjánzó csecsemőhalálokról szóló régi hiedelmek nem állnak össze"

"Egy új kutatás szerint a gyermekkori halálozások aránya a történelem előtti időkben közel sem volt olyan vészes, mint ahogyan azt hittük."

"Gyakran számolnak be arról, hogy a történelem előtti csecsemők közel 40 százaléka meghalt élete első évében. Ám amikor Ausztráliában az antropológusok egy évtizednyi modern ENSZ népesedési adatot elemeztek 97 országból, bizonyítékokat találtak, amelyek megkérdőjelezhetik ezt a közhiedelmet."

"Sokan azt feltételezték, hogy a csecsemőhalandóság nagyon magas volt a múltban a modern egészségügyi ellátás hiányában. Ha megnézzük ezeket a temetkezési mintákat, valójában többet árul el a megszületett csecsemők számáról, és nagyon keveset mond el a haldokló csecsemők számáról, ami ellentétes a múltbeli felfogásokkal."


"Más szavakkal, a kutatók azt sugallják, hogy az ókorban eltemetett gyermekek száma erősebb mutatója a babák születésének ütemének, nem pedig a haldoklásuk arányának."


"Hiszen ha nagyobb számú csecsemő születik, több csecsemő fog meghalni, még akkor is, ha a halálozási arány változatlan marad."

"[Ez] azt sugallja, hogy a vizsgált arányok nem igazán hatékonyak a csecsemő- és fiatalkorúak mortalitásában" - írják a szerzők .

"Ezért" - teszik hozzá - "a termékenységnek a csecsemőhalandósági rátára gyakorolt ​​hatása rendkívül összetett, és ezt nem szabad ok-okozati összefüggésnek tekinteni alátámasztó bizonyítékok nélkül."


"Nyilvánvaló, hogy Maliban a gyermekkori halálozások aránya nem teljes mértékben az alacsonyabb csecsemőhalandóságnak köszönhető, hanem sokkal inkább a születő csecsemők számához kapcsolódik."


"Ezen eredmények fényében a kutatók azt mondják, hogy holisztikusabb és kontextuálisabb megközelítést kell keresnünk az ősi babatemetések értelmezéséhez. Csak azért, mert az ókorban sok eltemetett gyerek volt, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a történelem előtti anyák küzdöttek a gyerekeik gondozásáért."

" "Ha az anyák ez idő alatt sok babát szültek, akkor ésszerűnek tűnik azt feltételezni, hogy képesek voltak gondoskodni kisgyermekeikről" - mondja McFadden."

"A művészeti ábrázolások és a populáris kultúra hajlamos arra, hogy őseinket ezeknek az archaikus és tehetetlen embereknek tekintsék, és elfelejtjük érzelmi tapasztalataikat és reakcióikat, mint például a gondoskodás vágya és a gyász érzése, több tízezer éves múltra tekint vissza, így hozzátéve ezt az érzelmi és Az emberi narratíva empatikus aspektusa nagyon fontos."


[link]


publikáció 2021. október 19.

American Journal of Biological Anthropology

[link]

2024. márc. 14. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!