A mezőgazdaság elterjedése miért tartott több ezer évig, ha egyszer sokkal több élelmiszert biztosít a vadászó, halászó és gyűjtögető életformánál?
Nekünk magától értetődő, hogy ha pl. a megfelelő helyen elszórjuk a magokat, akkor (esetleg megfelelő gondozás után) később több lesz és könnyebb lesz összeszedni. De pl. a liszt praktikus felhasználására is rá kellett jönni. Utólag mindig könnyű okosnak lenni. :))
A másik, hogy akkoriban nem terjedt olyan gyorsan az információ, főleg ha egyes csoportok direkt megtatották maguknak.
A mezőgazdaságban termelt, szaporított állatok, növények nem voltak őshonosak a világ minden részén, például az a tönkölybúza, amit Mezopotámiában termesztettek, az őse az összes mai búzafajtáknak és nem volt mindenhol rozs, kukorica, rizs, vagy árpa, paradicsom és burgonya, ahogy állatok sem, sertés, marha, vagy tyúk, de még ló sem, ezeknek el kellett terjedniük és a meghonosodásuk hosszú ideig tartott.
Szintúgy a módszereknek, az eszközöknek és a vele járó életmódnak is.
Mellesleg még ma is sokan abbahagyják a kertészkedést, hiszen a földművelés mindig is fáradalmas, vesződséges munka volt aminek gyakran haszna sincs, pedig ma már rendelkezésre állnak hatékony gépek, szerszámok, könnyen megismerhetők a módszerek és a legjobb magok közül lehet választani.
A kérdés az őskorra vonatkozik, ha jól gondolom.
Időszámításunk előtt 7000 évvel ~10 millió volt a világ népessége.
Ennyi embert a vadászat képes volt eltartani és a gyűjtögető életmód is.
Szerintem nem érte meg akkor se egy hektár területet rendberakni, kézzel megművelni, úgy hogy termett 400-500kg magot. De inkább még 200kg se.
Ahhoz sok éves fajtaszelekciók kellettek.
Mikor a törzsek megtanulhattak nem egymással háborúzni és nem egymás földjeinek meglopását, levadászását akkor kezdhettek el növényeket termelni állandó helyen.
Ahogy egyre nőtt a népesség csak a halászat és vadászat meg vadnövények termésének gyűjtögetése önmagába nem volt képes ellátni a letelepedett közösségeket. Sőt egyre csak fogyott körülöttuk a táplálék.
Ekkor jöhetett a földművelés.
Kezdetleges szerszámok, mint például kapa, bivalyeke mind segíthette a termelést.
Az alakor búza termesztése 10000 évvel ezelőttre tehető fel. De nagy utat kellett bejárnia, mire európába érkezett. De ezzel már megjelent a termeszthető búza, mely elegendő élelmet biztosít.
Lehetett hidegebb időjárás beköszönte is ok, amikor a vadászat és halászat már nehezebben ment. Betárolt magvakat kellet termelniük a téli ellátásra, "kitelelésre"
Onnantól, hogy meglett az élelmiszerük és "élelem"biztonságba voltak szép lassan elkezdődött a népesség növekedése.
ma 16:26
"Mikor a törzsek megtanulhattak nem egymással háborúzni és nem egymás földjeinek meglopását, levadászását akkor kezdhettek el növényeket termelni állandó helyen."
Ez nonszensz.
"Lehetett hidegebb időjárás beköszönte is ok, amikor a vadászat és halászat már nehezebben ment. Betárolt magvakat kellet termelniük a téli ellátásra, "kitelelésre""
Pont egy interglaciális kezdete után kezdődött el a földművelés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!