Miért épült le Magyarország ipara annyira a rendszerváltás után? És a mezőgazdaság? Más országok ezt hogy úszták meg?
Ez azért egy bő téma de lényegében a kommunista/szocilaista erőltett iparosítás alpavetően nem volt jó ötlet, nyilván azért nem alakult ki iparnegyed vhol, mert nem voltak ideálisak a feltételek. A rendszerváltás után a nem volt aki felvásárolja akármelyik poszt-szovjet ország minőségileg kifogásolható termékeit ( nem a minőség volt a lényeg, mivel nem volt verseny a piacon, hanem a mennyiség, hogy el tudjuk látni egy bizonyos termékkel az egész SZU-t de legalább egy részét..)
Ezenfelül marhanagy államadóssággal léptünk ki a nagybetűs életbe ahol már nem fogja az állam kezét egy még felsőbb vezetés. A szabadversenyben pénz nélkül senki nem tud érvényesülni így a privatizáció révén az állam egy kis tőkére tett szert, hogy fenn tudja tartani önmagát. Nagyjából az összes többi poszt-szocilaitsa ország úgy járt mint mi, vagy ott van Románia esete akik gazdasági válságba és életszínvonal zuhanásba taszították magukat, hogy visszafizessenek minden államadósságot, aztán 0-ról kezdhették az új rendszert... (erpsze nem szándékosan így de ez lett a végeredmény, még Ceausescu törlesztettette vissza, aztán őt megölték és rendszerváltás. )
A Nyugat-európai országokkal való összehasonlítások pedig alapvetően értelmetlenek, pláne ha van köztük egy aplesi ország a másik pedig az EU (egyik )legerősebb gazdasgái hatalma.
Több ok együttes hatásaként. A fő az volt, hogy mindenki szerette volna a szocializmust elfelejteni. De helyette csak kapitalizmust lehetett csinálni, amiről, aminek a működéséről meglehetősen naiv elképzelései voltak tömegnek és vezetőknek.
Mindenki azt hitte, első lépés a privatizáció, erre nagy kényszer volt. Csakhogy a szocializmusban nem volt tőkéje senkinek, hogy üzemeket, vállalatokat vásároljon. A nyugatnak viszont volt. Kevesen hitték, hogy a nyugat itt nem befektetni, hanem piacot akar. Ezért a konkurens gyárakat leszerelték, vagy tönkretették. Így szűnt meg a buszgyártás, a számítógépgyártás, a cukorgyártás, a műszergyártás és egy sor más terület. Ettől züllött le az alumínium és vasipar. Ezek drága technológiák, nem volt pénz a felújításra, a nyugatnak meg nem volt érdeke.
A mezőgazdaság más tészta. A TSz-ek mesterséges alakulatok voltak, a zömüket azonnal szétszedte a tagság. Persze az eredeti földeket zömmel nem lehetett visszaadni, mert beépültek, termékváltás volt, megszűntek az oda vezető dűlők, stb. A földek nagy részére néhány szemfüles csaló csaló rátette a kezét. A malmokat felvásárolták (Békésben például Zsíros Géza és mások, aki a kormányba is beférkőzött ezért). A gazdaság sok ága szorosan egymásra épül. Ha ebből néhány megszűnik, viszi magával a többit.
És természetesen az egész folyamatot rengeteg csalás, lopás és disznóság kísérte. Nem volt aki megállítsa, részint mert nem volt érdeke, részint mert nem tudta hogyan, részint mert akkor a legtöbben úgy vélték, gyorsan lopjunk össze minél többet, amíg lehet - hiszen egy csomó dolognak nem volt gazdája, a szocializmus megszűnt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!