Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megáll egyszer a matematika...

Megáll egyszer a matematika fejlődése? Nem rossz ebbe belegondolni?

Figyelt kérdés
2024. febr. 11. 17:25
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
A földrajz se lezárt
2024. ápr. 15. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
Jó, még nem fedeztek fel egy tucat talpalatnyi lakatlan szigetet☺
2024. ápr. 15. 18:32
 13/19 anonim ***** válasza:
76%
A földrajz sem lezárt. És nem azért mert nincs "mit felfedezni" igen is van egy rakás része még a Földnek ahova nem jutott még el kutató. Másrészt a régi ismert dolgokban is vannak új eredmények, pl. nem egyszer egy épület alapozáskor kerülnek elő olyan dolgok amiket eddig nem láttunk. Vagy pl. a régészek találnak egy utat, egy kutat stb. ami új információ. Vagy kerül elő levéltárból innen onnan valami új irat (pl. peresek alig vannak feldolgozva ilyen szemmel, és rengeteg-rengeteg földrajzos ismeret van ezekben is /főleg az ember-természet kapcsolat, gazdaságföldrajz, történelem-földrajz határterületek). Eleve ugyan már jó 30 éves de az antropogén geomorfológia rohamosan fejlődő része a Földrajznak. És stb. stb.
2024. ápr. 15. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
Tehát 4 ezer év vagy 20 millió év múlva is lesznek új problémák, fehér foltok?
2024. ápr. 15. 19:25
 15/19 anonim ***** válasza:
14: A földrajzban vagy a matematikában?
2024. ápr. 15. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Matematikában.
2024. ápr. 15. 20:19
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

Biztos, hogy lesznek. Amíg ember él a Földön (vagy bárhol) próbálja a körülötte lévő világot megismerni. És a megismerés hozza magával azt, hogy "egyre jobban" ehhez meg mindig ujjabb és ujabb matek módszerekre lesz szüksége. Két "uriember" az akit érdemes ilyenkor kiemelni az első Newton akiről rögtön a Newtoni mozgástörvények és a Newton távcső jut az emberek eszébe, és a fizika óra... Newton amikor eljutott a mozgástörvényeivel egy bizonyos pontra elakadt, mert nem volt meg hozzá a megfelelő matek eszköze, na ezért "gyorsan" kitalálta amit ma diferenciál és integrálszámításnak nevezünk. Egyszerűen az ő új felfedezéseihez kevés volt a matek, és olyan új dolog kellett ami előtte nem volt. (az más kérdés, hogy tök más úton ugyanide jutott egy kortársa Leibniz, volt is köztük vita azóta is vizsgafeladat a Newton-Leibniz tétel).


A másik ilyen már a XX.században történt és hozzánk közelebb álló uriember Neumann János. Igen akiről "tanultunk" infó/számítástechnika órán, esetleg hallottunk oylat, hogy "Neumann elvek". Na ő azon kívül, hgy alapvető számítástechnika elméleti dolgokkal foglalkozott a matematikában rengeteg dolgot kitalált. Máig idézik műveit mert máig vannak "aha" élmények vele kapcsolatban. Ő hosszú ideig a kvantumfizika matematika alapjaival foglalkozott, de alapvető összefüggéseket ismert fel a halmazelmélet terén, illetve úgy nagyjából a játékelmélet egyik megalapozója (ez pedig egy közgazdaságtani problémából indult ki). Ilyen mindig lesz, mert soha nem fogjuk 100%-ban pontosan ismerni a világot, illetve a világ változik és ehhez kellenek majd az új matek elméletek.


Most pl. a számítógépek fejlődésével olyan területek indultak gyors fejlődésnek a matek terén amire 50-60 éve azt mondták "lezárt", egyszerűen mostmár ki tudjuk számolni (ld. pl. kluszter analízis, több változós skálázás) stb. területeken. Ilyen mindig is lesz.


Szintén mindig lesznek háborúk (pont most olvastam egy cikket az indexen Csányi proffal érdekes), ahhoz pedig kell szintén a matek mert a háborúkban az információ érték és azt védeni kell. Ehhez meg kellenek az ujabb és ujabb eredmények. Ld. rejtjelzés, játékelmélet, stratégiai elmélet, halmazelmélet stb.

2024. ápr. 15. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
A világ gyorsabban változik, mint hogy lenne időnk egy bizonyos állapotban mindent felfedezni, ezért a tudás végtelen.
dec. 25. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
A leíró földrajz sem lezárt és nem csak a szigetek miatt. A Föld felszíne mindig változik. Ha történik egy áradás, földrengés, földcsuszamlás, vulkánkitörés az mindig változtatja a földfelszínt. Sokszor fontos pl egy víztározónál tudni, hogy a víz hol rombolja vagy építi a partot, hol tölti fel a medret stb. A földrajzot eredetileg azért kellett megalkotni, mert egy hadjáratnál vagy népességmozgásnál tudni kellett, hol van vízvételi lehetőség és ezt valahogyan el kellett tudni mondani a többieknek is. Az egész tudomány ebből nőtt ki és itt nem egyszerű dolgokról van szó. Ez tényleg tudomány és pont ugyanígy van a matematikával. A matematika egy fejlett tudomány, minden tudomány eleje. A fizika pl nem annyira fejlett, mert a matematikában egy csomó fizikában nehezen értelmezhető dolog, könnyen kezelhető (pl a sokdimenziós rendszerek).
dec. 26. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!