Megáll egyszer a matematika fejlődése? Nem rossz ebbe belegondolni?
Biztos, hogy lesznek. Amíg ember él a Földön (vagy bárhol) próbálja a körülötte lévő világot megismerni. És a megismerés hozza magával azt, hogy "egyre jobban" ehhez meg mindig ujjabb és ujabb matek módszerekre lesz szüksége. Két "uriember" az akit érdemes ilyenkor kiemelni az első Newton akiről rögtön a Newtoni mozgástörvények és a Newton távcső jut az emberek eszébe, és a fizika óra... Newton amikor eljutott a mozgástörvényeivel egy bizonyos pontra elakadt, mert nem volt meg hozzá a megfelelő matek eszköze, na ezért "gyorsan" kitalálta amit ma diferenciál és integrálszámításnak nevezünk. Egyszerűen az ő új felfedezéseihez kevés volt a matek, és olyan új dolog kellett ami előtte nem volt. (az más kérdés, hogy tök más úton ugyanide jutott egy kortársa Leibniz, volt is köztük vita azóta is vizsgafeladat a Newton-Leibniz tétel).
A másik ilyen már a XX.században történt és hozzánk közelebb álló uriember Neumann János. Igen akiről "tanultunk" infó/számítástechnika órán, esetleg hallottunk oylat, hogy "Neumann elvek". Na ő azon kívül, hgy alapvető számítástechnika elméleti dolgokkal foglalkozott a matematikában rengeteg dolgot kitalált. Máig idézik műveit mert máig vannak "aha" élmények vele kapcsolatban. Ő hosszú ideig a kvantumfizika matematika alapjaival foglalkozott, de alapvető összefüggéseket ismert fel a halmazelmélet terén, illetve úgy nagyjából a játékelmélet egyik megalapozója (ez pedig egy közgazdaságtani problémából indult ki). Ilyen mindig lesz, mert soha nem fogjuk 100%-ban pontosan ismerni a világot, illetve a világ változik és ehhez kellenek majd az új matek elméletek.
Most pl. a számítógépek fejlődésével olyan területek indultak gyors fejlődésnek a matek terén amire 50-60 éve azt mondták "lezárt", egyszerűen mostmár ki tudjuk számolni (ld. pl. kluszter analízis, több változós skálázás) stb. területeken. Ilyen mindig is lesz.
Szintén mindig lesznek háborúk (pont most olvastam egy cikket az indexen Csányi proffal érdekes), ahhoz pedig kell szintén a matek mert a háborúkban az információ érték és azt védeni kell. Ehhez meg kellenek az ujabb és ujabb eredmények. Ld. rejtjelzés, játékelmélet, stratégiai elmélet, halmazelmélet stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!