Milyen élettani hatása van az elektronsugárzásnak?
Itt ez a cikk, amelyben arról írnak, hogy 63as nikkelt, 63as rézzé alakítanak negatív béta bomlással. A negatív béta bomlás élettani hatásairól viszont nem nagyon találtam semmit. Milyen sebességgel repül ki az elektron az atommagból? Tényleg nem veszélyes olyan közel tartani, amilyen közel a mobitelefont tartani szoktuk? Mennyire kamu ez az új startup?
A nikkel-63 által kibocsájtott bétasugárzás (elektronok) energiája maximum 63 keV, átlagosan 17 keV. (Az energiájuk arányos a sebességükkel. Összehasonlításképp: a kémiai kötések energiája általában néhány elektronvolt (eV).) Azt írják, hogy szövetekben 0,01 mm után elnyelődik a sugárzása, sőt, még levegőben is 5 cm után, szóval ez alapján megfelelő borítással (és persze a hulladék megfelelő kezelésével) nem hiszem, hogy veszélyes lenne. Persze nyilván egy index cikk alapján nem lehet biztosan kijelenteni (például a cikk azon állítása sem igaz, hogy ez az első ilyen elven működő kis elem).
Az érdekelne, kik és miért pontozták le a 2. választ, amikor igaz. (Olyan nagyon nem volt nehéz megtalálni egyébként...)
Az első bekezdéshez lemaradt a forrás:
Meg közben láttam, hogy azóta a második válaszoló is küldött linket.
Tehát a random pirosnyomik szerint "random vélemény" a lakónegyed megrohasztása egy brutális aktivitású sugárzó preparátummal?
A linkelt pacemaker technika közel 3 Ci aktivitású. Nem véletlen, hogy csak egy kísérleti széria erejéig használták ezt a hőskorban. Egy mobiltápegység minimum ennek a százszorosa kell hogy legyen.
Megjegyzem még, hogy 1 Ci = 37000000000 Bq, tehát nyilvánvaló, hogy ételbe juttatva egy ilyen mobiltáp aktivitása már elégséges kb. "egy lakónegyed" lassú de biztos összerohasztására, ha egy grillpartin megetetjük velük az anyagot.
Ki lehet számolni a pontos dózisteljesítményt is, de inkább ebben teret hagyok másoknak - mert most tényleg nem érek rá ehhez átszellemülni, és már kb. 18 éve számolgattam ilyesmiket a szomszéd ország tisztiorvosi hivatalában. Ott kéznél voltak a kellő speciális táblázatok az egyes nuklidok által leadott sugárdózisok pontos számolásához. (Érdemes még figyelembe venni a bélen keresztüli felszívódási hatékonyságot és a szövetekben való eloszlási hajlamot is, ha nagyon precízek akarunk lenni - de az biztos, hogy a sugárzóból készíthető nikkelsó elég rendesen bejut a szervezetbe a bélen keresztül.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!