Mit tudtok a sötét energiáról és anyagról ami az univerzum 95-6%-át alkotja?
*feltételezések szerint
Hiszen ez csak egy elmélet. Ezért nem is tudunk róla semmit. Senki sem tud róla semmit. Jelen állás szerint ez az elmélet az, ami egészen stabilan képes megmagyarázni a megfigyeléseket, ezért ez a vezető elmélet, viszont sok tudós szemét böki, hogy az elmélet kvázi azt mondja ki, hogy "van ott valami, de számodra megismerhetetlen", hiszen ez nagyon hasonlít a vallásos emberek istenségekbe vetett hitére: el kell hinni, hogy ott van valami, de bele kell törődnöd, hogy soha nem győződhetsz meg a létezéséről. Tehát ez így nem jó sokak szemében, úgy állnak hozzá, hogy a tudományban ez megengedhetetlen, hogy ha valamit nem ismerünk, akkor oda csak behelyettesítsünk valami kitalált dologgal.
Ennek köszönhetően pedig sokan elkezdték a relativitás elméletben keresni a hibát, hiszen kisebb léptékekben nagyon jól működik, de kozmikus szinten még nem sok megfelelő bizonyíték van rá, hogy Einstein beletrafált. Több elfogadott (de nyilván kevésbé népszerű) elmélet is létezik, ami a relativitás elméletet módosítva próbálja megmagyarázni a dolgokat, anélkül, hogy szükség lenne kitalált anyagok/energiák/akármik nélkül.
#2
Hát
Végülis csak azt mondja ki a törvény hogy olyan dolognak kell lennie amit semmilyen jelenleg ismert eszközzel nem lehet mérni és megfigyelni.
De persze lehet hogy majd felfedezünk valami új dolgot amiről eddig nem tudtunk semmit. Mint pl a radioaktív sugárzás vagy ilyesmi
#7
Azért van ez a törvény mert ha nem így lenne már rég tudnánk róla valamit.
És onnan tudják hogy mennyi van belőle (vagy legalábbis találgatják) hogy szimulációkban ilyen adatokkal működött úgy az univerzum ahogyan látjuk.
@9: Ismételten megkérdezem: miféle törvény?
És akkor segítek, mert látom, nem megy anélkül, simán rávezetéssel: mind a sötét anyagnak, mind a sötét energiának látjuk a hatását. És - álításoddal ellentétben - tudjuk is mérni ezt a hatást. Pontosan azért tudjuk számszerűsíteni a mennyiségüket.
Amikor valamit megmérünk - legyen az az, hogy hány kilót nyomsz a mérlegen, vagy milyen gyorsan hajtunk az autópályán, vagy épp az, hogy mekkora elektromos töltése van xy-nak, vagy bármi - azt a mérést valamilyen hatásán keresztül végezzük. Pont mint ahogy ez esetben is tesszük. Szóval de, mérhető.
A megfigyeléssel ugyanez a helyzet: bármi megfigyeltnek valamilyen hatását figyeljük meg. Hatás az, hogy megmozdít valamit, hatás az, hogy elektromos ingert vált ki, hatás bármi, amit megfigyelünk. Ennek megfelelően a sötét anyagot és energiát is megfigyeljük.
Nem mérni és megfigyelni nem tudjuk őket, hanem a pontos mibenlétüket nem ismerjük. Illetve a méréseknek és megfigyeléseknek van sok... hmm... mondjuk úgy, rétege. Meg tudunk figyelni sok-sok vasatomot úgy, hogy látjuk, hogy az asszony a serpenyővel épp fejbevágni készül minket, illetve megfigyelhetjük ezeket a vasatomokat úgy is, hogy megértjük a fémrács szerkezetét, amiben elhelyezkednek, rájövünk ilyen-olyan tulajdonságaira stb stb... az ennek megfelelő ismeretek hiányoznak ez esetben nekünk.
Ja igen, a törvényes kérdésemet elengedhetet tulajdonképpen. Természetesen nem létezik semmilyen törvény, amiről beszélsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!