Mikor használom a mól-t és mikor a mol-t.. (nem értem ) ??????
Mikor használod a kilogrammot és mikor a kg-t? Szövegben kell az előbbi, képletban az utóbbi. Ha osztásjel szerepel mellette, akkor (általában) képletben van, például a móltömeg egysége a g/mol.
Szóval annyi, hogy a mól a mértékegység neve, a mol pedig a szimbóluma.
A mol az egy nemzetközi szimbólum, ami magyarul is mol, mint ahogy a kg is egy nemzetközi szimbólum, ami magyarul is kg. Hogy ezek a mól és a kilogramm jelei, és hogy ezeket angolul mole-nak és kilogramnak (vagy kilogramme-nak) hívják, az más kérdés.
[link] enwp.org/Mole_(unit)
[link] enwp.org/Kilogram
Hogy mi hiba, és mi nem, azt döntse el a BringaManó nevű felhasználó, de ahogy nem szerencsés kg*méter/s² a kg*m/s² helyett, úgy a g/mól alakot se érzem bátorítandónak a g/mol-lal szemben.
Meg akkor egy rövid szösszenet a toldalékolásról is: mol-t és nem molt, de mólt és nem mól-t. (Ahogy kg-ot és nem kgot, de kilogrammot és nem kilogramm-ot.)
(((Megjegyzés az informatikatanároknak: ezért is lehet szerencsés a LaTeX-et tanítani, mert ott mindig explicite jelöljük a dollárjelekkel, hogy képletre vagy szövegre gondolunk. A mértékegységekkel kapcsolatban lásd még a Wettl–Mayer–Szabó-féle LaTeX kézikönyv 7.6-os alfejezetét.)))
(((Végezetül egy furcsaság, hogy az SI 2019-es reformja óta azt mondani, hogy 1 mól, az teljesen ekvivalens azzal, hogy 6,02214076*10²³ darab (vagy képlettel: 1 mol = 6,02214076e23 db), tehát effektíve a mol szimbólum olyanná vált, mint ° vagy a % jel, tehát 1% = 0,01, és 1° = π/180 rad. Szabad cserélgetni. (És ugye képletben nem kötelező kiírni a rad-t meg a db-ot, mert mind a kettő egy számot jelent, mégpedig az egyet, amit szerintem ebben a környezetben szerencsésebb 1-nek írni, csak azért nem így írtam, hogy hátha más is furának találja. De ugye az 1-gyel szorzás az effektíve semmit tevés.) Oké, nagyon elkalandoztam…)))
"szóval ha magyar környezetben azt írod, hogy g/mól, az sem hiba"
De igen. A Joule helyett sem írod, hogy Zsúl magyar környezetben! Kiejtve magyar nyelvterületen nyilván hosszú ó-val mólnak MONDOD. De az anyagmennyiség mértékegysége SI-ben: mol. Rovid "o"-val. Ez nem arról szól, hogy nekem így tetszik, neked meg úgy.
> „De az anyagmennyiség mértékegysége SI-ben: mol.”
Nem. Az anyagmennyiség mértékegysége mól. Ennek a jele a mol. De ha a kilogramm–kg párhuzam alapján nem világos, akkor itt egy táblázat az SI mértékegységek neveiről és jeleiről
magyarul: [link] vargaeva.com/tag/si-rendszer
és angolul: [link] nist.gov/image/si-base-units-table
Persze az igaz, hogy egy ékezetet könnyebb elrontani, mint hozzáírni vagy kihagyni 7 betűt (ilo ramm), szóval nem szólok érte, ha valaki elrontja (meg olyan helyzetek is vannak, hogy felcserélhetők). De ha kifejezetten ez a kérdés, akkor ne mondjátok már, hogy bonyolult eldönteni, hogy melyik a jel, és melyik a név…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!