Három színtelen, szilárd anyagot kell azonosítani: nátrium-hidroxidot, nátrium-kloridot és kálium-nitrátot. Rendelkezésre áll három kémcső, vegyszeres kanál és 20 °C-os víz. Mi a meghatározás menete?
1. A nátrium-hidroxid oldódáskor erősen hevül.
2. A másik két anyag hűl - de lehet, hogy az egyik jóval erősebben.
3. Valószínűleg a már beazonosított nátrium-hidroxid a másik két anyaggal összeöntve még mutat valamilyen érzékekkel megkülönböztethető reakciót - de ezt nekem is még ki kéne próbálni a pontos válaszadáshoz.
Kiegészítés:
Ha nem tilos megkóstolni, akkor a nátrium-klorid jól megkülönböztethető a kálium-nitráttól ízleléssel is.
NaOH szétmarja a kanalat is.
NaOH + KNO3 összekeverésekor felrobbansz.
A megmaradt 3. anyag a NaCl.
Ha hőmérő nem áll rendelkezésre, akkor az a megoldás, hogy a NaCl oldódása során a hőmérséklet kézzel érzékelve nem változik. A NaOH oldódása során a hőmérséklet kézzel érzékelhető módon emelkedik. A KNO3 oldódása során a hőmérséklet kézzel érzékelhető módon csökken.
Az #1-esnek, aki irodalmi adatok alapján adta meg a választ, de sosem próbálta, elmondanám, hogy bár a konyhasó oldáshője pozitív, de olyan alacsony érték, hogy a kezeddel ezt nem érzékeled. [Szóval én nem írnám, hogy a "másik két anyag hűl", mert nem ezt tapasztalod, ha a kísérletet elvégzed.]
Aki a kóstolást javasolja sosem járt még kémia-laborban. Mindig tiltjuk, illetve buktatunk érte.
A NaOH NEM marja szét a vegyszeres kanalat!
A #4-esnek igaza van, képzett ember szemrevételezéssel is beazonosítja őket, mert NaCl kockarácsban kristályosodik a KNO3 meg rombos. A NaOH meg higroszkópos és nedvesedő rögök formájában van jelen a kémcsőben.
#5 írja:
"Aki a kóstolást javasolja sosem járt még kémia-laborban."
Válasz az 1. és 2. válasz írójától:
1. Bár fizikus vagyok, de van kémiai sufnilaborom.
2. Volt egyetemi szintű analitikai kémiai laborgyakorlatom, amit jelesre elvégeztem.
3. A történelem során a kóstolgatás alapvető analitikai eljárásnak számított. Ha tudjuk, hogy honnan származnak a vegyszerek, más nem piszkolt bele és soha nem dolgozunk radioaktív anyagokkal, akkor óvatosan meg lehet kóstolni a békebelibb anyagokat.
Persze én is ismerem a kóstolgatással kapcsolatos hivatalos doktrínát, de emellett még azt is tudom, hogy nincsen világbéke, általános jólét, stb. - így gyakorlatiasan állok a problémák megoldásához!
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!