Az energiamegmaradás törvényét amit ma általános érvényűnek gondolnak egyes tudósok szerintetek axiómának kell tekintenem?
Az energiamegmaradás törvénye nem axioma. Hanem kisérletekből eredő tapasztalat, amit egy szabállyá általánosítottak.
Ha sikerül valamikor ennek a szabálynak ellentmondó kisérletet végezni, akkor finomítani, módosítani fogják. De nem valószínű, hogy ez túlbonyolított mechanikus szerkezetekkel lehetséges lenne.
"Noether tétel" "Az energiamegmaradás a Noether tételből levezethető."
Az energiamegmaradás elsősorban kisérleti tapasztalat. Semmilyen elméleti tétel nem alkalmazható a fizikai világra, ha kisérletek nem igazolják. Nem kaptunk kőtáblát rajta a Noether-tétellel.
Lehet, hogy nem fejeztem jól ki a mondanivalómat, számomra a Noether tétel eleve nem zárja ki a többletenergia keletkezésének lehetőségét, hiszen csak a feltételek esetén igaz az energiamegmaradás, egyéb esetben nem.
Hraskó Péter fizikus a Tudományos Akadémia tagja a Noether tételt elméleti áttörésnek értékelte a könyvében /Biztos, hogy az energia megmarad?/tehát energiamegmaradás általános érvényűnek kimondása helytelen cselekedet volt, ami a többletenergia elérésére folyó kutatást jelentősen zavarhatja.
"Orffyreus kerekéről is kiderülhet, hogy ténylegesen működött , ahogy a kutatások igazolták."
Félreérted, amit írtam. Létezik kőtábla. Ez a kisérletek sokasága. A rengeteg erőfeszítés, amit a megfelelő metodikát használó emberek a tudomány fejlesztésébe belefektettek.
Ezzel nem mérhető össze egy újkori "ácsmester" múltbavesző és állítólag örökmozgó szerkezete.
Axiómának magától értetődő, nyilvánvaló dolgot tekintünk. Ilyen például a párhuzamosság. De még ott is lehet ellentétes helyzetből új geometriát felépíteni (Bolyai).
Az energiamegmaradás egyáltalán nem triviális, magától értetődő.
A tudomány nem ismeri a kőbe vésett szabályokat, ezért fogalmaz - ha felelős - úgy, hogy "a jelenlegi ismereteink szerint...". Ezen túl, számos "meghaladottnak vélt" törvény korántsem az, mindössze az értelmezési tartománya (hatóköre) változott. Ez pedig triviális, tekintve hogy az ember tudása a természetről minden pillanatban lehet nagy ugyan, de véges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!