Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gravitáció, vagy maga a...

A gravitáció, vagy maga a gravitációs vektormező "honnan tudja", hogy minden testet a tömegének megfelelő erővel kell vonzani, hogy pontosan ugyanakkora gyorsulással haladjanak?

Figyelt kérdés

Az tiszta sor, hogy a klasszikus mechanikában, ezen belül a dinamikában, ideális körülményék ( vákuum, súrlódásmentes felület ) között, szinte mindig kiesik az egyenletből a tömeg. Persze nincs ez másképp a gravitációs gyorsulásnál sem, ahol már általános iskolában megtanultuk, hogy nem függ a test tömegétől az, hogy milyen gyorsulással esik az adott dolog lefelé, ha elengedjük. Klasszikus példa erre a mindenki által ismert ferde tornyos kísérlet.


Mindegy a tömeg, a gravitáció valahogy mindig tudja, hogy egy öntöttvas kályhát pont akkora erővel kell húznia, hogy az 9,81 m/s^2 gyorsulást eredményezzen, csakúgy, mint egy tollpihénél. Lényegében ezt mérjük a mérlegen súlyként.


Lehet már kicsit filozófiai, vagy nagyon buta / elrugaszkodott a kérdés, de mégis miért van ez így? Mert a gravitáció nem egy erő, hanem egy mező, vagy a téridő görbülete?


Hallottam egyszer egy olyan magyarázatot, hogy le kell menni molekuláris szintre ennek a megértéséhez, mert lényegében minden kis részecskét ugyanúgy vonz a gravitáció, az hogy mi emberek mikortól tekintünk egy-egy részecskét összekapcsolódottnak, az mindegy, egy zongorában lévő összes részecskét és egy üveggolyóban lévő összes részecskét is egyenkét, individuálisan "húz" a gravitáció, őt az nem érdekli, hogy éppen milyen formában és mennyi részecske van "együtt", amit mi mondjuk egy-egy tárgyként / testként könyvelünk el.



2023. nov. 30. 19:59
 1/8 TappancsMancs ***** válasza:
81%

Úgy érted, hogy a gravitáció miért vonzza azt amit és miért annyira amennyire?


Egyébként a gravitációt még csak közvetve észlelték, magát a gravitációs "energiát" azt nem. Tehát a tapasztalati mérésekből tudják a számokat is.

2023. nov. 30. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 TappancsMancs ***** válasza:
És valahogy úgy ahogy írod.
2023. nov. 30. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 dq ***** válasza:
Ugyanonnan, ahonnan az elektromos mező tudja hogy minden testre a töltésével arányos erővel kell hatnia.
2023. nov. 30. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Picit leegyszerűrítve a tömeg "nem esik ki". A gravitációs vonzó erő a következőktől függ: A két test tömegének szorzata (m1*m2) és a köztük lévő távolság négyzetétől. Tehát pl. felemeled a tollpihét és a vaskályhát mindkettőre a saját tömegétől függő mértékű gravitációs erő fog hatni. És elkezdi vonzani a Földet meg a Föld a testet is. Mitán a Föld bolgyó lényegesen nehezebb akár a tollpihénél akár a vaskályhánál, a Földre csak elhanyagolható mértékben fog hatni. Tehát az adott testre ható erő az a Föld tömegétől és a test tömegétől fog függeni (meg a távolság négyzetétől). Kis magasságokig ez a távolság függés a Föld jelentős tömege /és a Föld tömegközéppontjától mért távolság/ miatt gyakorlatilag 0 lesz, a Föld tömege állandó így a testre ható Föld közelében csak a test tömegétől fog függeni. Newton óta tudjuk, hogy ha egy testre hat egy F erő akkor a gyorsulás a=F/m és miután az F erő csak a test tömegétől fog függeni (meg egy konstans szorzótól) ezért a gravitáció gyorsulás állandó lesz egy adott ponton. (A Föld sűrűsége nem egyenletes, tehát ha pár km-re odébb megy az ember ott már egy picit más lesz a gravitációs gyorsulás mértéke, ld. Eötvös inga).
2023. dec. 1. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 krwkco ***** válasza:
69%

Egy test tömegét kétféleképpen lehet mérni: a tehetetlensége vagy a tömegvonzása alapján. A kisérletek (pl. Eötvös-inga) azt mutatják, hogy a kettő hányadosa nagy pontossággal állandó. (És ennek semmi köze a "molekuláris szint"-hez.)

Ezt figyelembe lehet venni az elméletek (pl. általános relativitás elmélet) megalkotásakor. És akkor az elmélet jól le fogja írni a további kisérleteket, a valóságot.

Annak a kérdésnek, hogy a természet honnan tudja, hogy neki hogy kell viselkednie, nincs értelme. Így viselkedik. Vagy esetleg - egy pontosabb mérésnel vagy más körülmények között - másképp. Akkor ki kell bővíteni az elméletet.

2023. dec. 1. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
72%
Nem tud semmit. A fizikai törvényeknek megfelelően működik.
2023. dec. 1. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Tom Benko ***** válasza:
76%
A természet működik valahogy. Mi leírjuk a működését. Valahogy. Ezek a fizikai törvények.
2023. dec. 6. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Tatyó ***** válasza:
59%
Ha már ennyire megszemélyesíted a gravitációt, akkor onnan tudja, hogy érzi.
2023. dec. 15. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!