Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az ellentmondás a relativit...

Mi az ellentmondás a relativitás és a kvantumfizika között?

Figyelt kérdés
Miért nem lehet őket összehozni és az miért van hogy úgy gondolják hogyha ez meglesz akkor le lehet írni vele a fekete lyukakat.

2023. nov. 13. 10:55
 1/3 MDaniel98 ***** válasza:
48%

A relativitáselméletet (különösen az általános relativitáselméletet) és a kvantummechanikát nehéz összeegyeztetni, és ezt az ellentmondást nevezik a "két nagy elmélet problémájának". Noha mindkét elmélet rendkívül sikeres és jól kipróbált a saját területén, az összehangolásuk problémásnak bizonyult.


Egyes fő ellentmondások a következők:


Méretek és skálák különbségei: A relativitáselmélet jól működik a nagy méretek és a nagy tömegek esetén (pl. csillagok, galaxisok), míg a kvantummechanika a kis méretek és a kis tömegek esetén (pl. részecskék) érvényesül eredményesen. Amikor egy rendszer mérete vagy tömege az atomi vagy a subatomi skálán van, mindkét elméletet figyelembe kell venni.


Részecskék viselkedése: A kvantummechanika szerint a részecskék néha hullám- és részecskejellegűek is lehetnek, attól függően, hogy hogyan mérik őket. A relativitáselmélet viszont egyértelműen részecskejellegűnek tekinti az objektumokat. Ezen különbségek a mikro- és makrovilág közötti átmeneti területeken jelennek meg.


Gravitáció kvantummechanikai leírása: A gravitáció leírása a kvantummechanikai térben egyelőre problémás. A gravitáció leírása az általános relativitáselmélettel szorosan kapcsolódik a téridő görbületéhez, és ezt még nem sikerült sikeresen integrálni a kvantummechanikai keretrendszerbe.


Azért gondolják, hogy az összehangolás megoldása segíthet a fekete lyukak jellemzésében, mert a fekete lyukak méretei és tömegük miatt mind a kvantummechanika, mind a relativitáselmélet hatásos lehet. A fekete lyukak részletes vizsgálata és az ezekre vonatkozó információk pontos megértése új tudományos megközelítéseket igényel, amelyek az elméletek egyes elemeit integrálják. Ilyen irányokban történik a kutatás, például a stringelmélet és a hurok-kvantumgravitáció. Azonban ezek a területek jelenleg még mindig aktív kutatási témák és nem születtek még kiemelkedően elfogadott eredmények.

2023. dec. 1. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Mojjo ***** válasza:
69%
@1: Jó dolog a chatGPT, mi?
2023. dec. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
A legfőbb probléma a határozatlansági elv amely azt mondja ki hogy egyszerre nem ismerhetjük egy részecske helyét és impulzusát ebből következik a kvantum ingadozás amely azt jelenti hogy nincs teljesen üres tér mert mindenhol vannak virtuális részecskék amik páronként megjelennek majd annihilálják egymást mivel ezekből végtelen van ezért ezeknek a tömegük végtelen ami miatt a gravitációnak is végtelennek kéne lennie de ez nem történik meg ez a legfőbb probléma a relativitás elmélet nem tartalmazza a határozatlansági elvet míg a kvantumechanika nem tartalmazza a gravitációt és más mérések is arra utalnak hogy a gravitációnak erősebbnek kéne lennie mint ami ezt plussz dimenziókkal vagy más nagyon érdekes dolgokkal szeretnék magyarázni de eddig egy kísérleti bizonyíték sincs a bármely ilyen elmélet létezésére
márc. 22. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!