A Planck hossznál miért nem beszélnek kisebb méretekről? Miért nem létezhet? Miért nincs értelme Planck hossznál kisebb méretekről beszélni?
Figyelt kérdés
Laikusként kérdezem, ne kövezettek meg érte ha valami olyan baromságot kérdezek. :D2023. ápr. 16. 03:15
1/7 anonim válasza:
"Tegyük fel, hogy a feladat egy objektum helyzetének mérése a róla visszaverődő fény segítségével. Nagy pontosságú méréshez nagy energiájú, rövid hullámhosszú fény szükséges. Ha az energiája elég nagy ahhoz, hogy pontosabban mérjen, mint a Planck-hossz, akkor elvben egy fekete lyukat képeznének, amikor ütköznek az objektummal. A fekete lyuk lenyelné a fotont, és lehetetlenné tenné a mérést"
2/7 anonim válasza:
De attól hogy számunkra vagy a módszereink számára nem mérhető, akkor nincs is kisebb? Amíg csak centi beosztású colostokunk volt addig nem is léteztek baktériumok?☺
3/7 anonim válasza:
Létezhet, csak semmit nem tudunk vele kezdeni.
Nem tudjuk mérni sem.
4/7 anonim válasza:
Elvileg létezhet kisebb méret a planck-hossznál, de azt - a fentebb már említett mérési probléma miatt - nem tudjuk mérni. Ha pedig nem tudjuk mérni, akkor nem mondhatjuk rá, hogy kisebb vagy nagyobb távolság, amit mértünk (vagy inkább mérni akartunk). Tehát elvben létezhet, a gyakorlatban viszont elvileg sem tudunk ennél pontosabban távolságot mérni.
5/7 A kérdező kommentje:
De akkor most végtelenül kicsi létezik azt hogy végtelenségig kicsinyíthetsz. De ez nem valósulhat meg mert akkor tényleg fekete lyuk lenne az egész univerzum.
2023. ápr. 16. 13:56
6/7 A kérdező kommentje:
Vagy ez is olyan mint a fénysebesség, hogy van egy törvény hogy nem lehetsz gyorsabb mint a fény vagy olyan gyors.
2023. ápr. 16. 14:58
7/7 anonim válasza:
Nem olyan, mint a fénysebesség.
Az idézet arról szól, hogy egy objektum helyzetét mérjük fotonokkal.
A feladat az, hogy Planck-hossznál kisebb pontossággal mérjük meg a helyzetét. Ehhez nagy energiájú fotont küldünk az objektumra. Viszont szükséges energia akkora, hogy az ütközéskor az objektum fekete lyukká omlik össze és a fotont elnyeli, ami így nem jut hozzánk vissza, ergo a mérés meghiúsul (a foton energiája átadódik az objektumnak az ütközéskor, lásd energia megmaradás törvénye).
Ha így sem érthető, akkor gondolj az energia-tömeg ekvivalenciájára. Ha még mindig nem, akkor olvass utána a Schwarzschild sugárnak is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!