Tényleg véletlen lenne az egész élet?
Ha a véletlenek közjátéka nem úgy alakul ahogy, akkor te sem vagy itt, hogy ezen elmélkedj. Szerintem igen, egy nagy véletlen vagyunk, illetve inkább a fizikai törvények következménye.
Ahogy elöttem írták arra nincs semmi bizonyíték, hogy bárki vagy bármi szándékának következményeként lennénk itt, persze az ellentettjére sincs. Innentöl kezdve meg inkább filozófiai kérdés.
A természettudományokban a mért adatokból tudunk következtetéseket levonni és nem szoktak mögé képzelni valami rejtélyes mindeható hatalmat, aki kedve szerint befolyásolja a dolgokat, ilyesmire bizonyítékunk sincs, vagyis én nem tudok róla.
Elvileg ezt szerencsének nevezik, mert kis esélyböl te nyerted a lehetöséget!
Mondjuk nézöpont kérdése.
Azt, hogy a világunk minek köszönheti a létét, nem tudjuk, de simán lehet benne véletlen.
A fejlődése során is fontos volt a véletlen, de ugyanilyen fontosak a törvények is. Nem tudjuk, melyik a fontosabb... tehát azt sem, hogy az élet szükségszerű, vagy teljesen véletlen. Valószínűleg a kettő között.
Az meg, kérdező, hogy pont te születtél meg... a fogantatásodnál ott volt a petesejt mellett rengeteg ivarsejt. Mind jó volt, mind célba értek, mind a bezárt falon dörömbölt - és csak a véletlenen múlt, hogy melyik lesz az egyetlen, aki bejut. Bárki lehetne most itt a te helyeden, ugyanekkora eséllyel.
Kozmológiai törvényszerűség, hogy az egyre táguló (és így hűlő) univerzumunkban az energia áramlása minél komplexebb formákon kényszerül keresztül.
Így jelent meg az élet, és később az emberi intelligencia is. Az intelligenciánkat gyakorlatilag csak arra használjuk, hogy minél kifinomultabb, tehát energiatakarékosabb rendszereket hozzunk létre.
Ez az emberi igyekezet a modern számítástechnikában érte el a csúcspontját, melyben már elkezdett fejlődni az intelligencia még hatékonyabb formája - mely még tökéletesebben fogja kontrollálni az energia áramlását a 6000 Kelvines potenciálról (napsugárzás) a 300 Kelvines (bolygósugárzás), esetleg 3 Kelvines (kozmikus háttérsugárzás) felé.
Hát nem fantasztikus?
Persze hogy véletlen. Ismerős mondjuk az a filmklisé, hogy férfi és nő egymásba botlik az utcasarkon, lépcsőfordulóban, akárhol, aztán ebből kiindulva randi, házasság, család? Képzeld el ezt a való életben. Aztán gondold végig, hogy aznap mennyi minden aprócska hajszálnyi dolog történhetett volna, ami miatt valamelyikük csupán egyetlen másodperccel korábban/később ér oda, így meg már nem botlanak egymásba, csak elsétálnak egymás mellett. Ez a pillangóelmélet.
Technikailag amúgy nem létezik véletlen. Ezt hívjuk káoszelméletnek. Ez azt jelenti röviden, leegyszerűsítve, hogy alapvetően az egész mindenség és minden ami benne történik az törvényszerű, determinisztikus és ha a létező összes apró befolyásoló tényezőt tökéletesen megismernénk, illetve ezek interakcióját tökéletesen le tudnánk modellezni, akkor választ kapnánk a jövőre és mindent meg tudnánk jósolni előre. Ez meg ugye kizárja a véletlenséget. Viszont ez abszolút lehetetlen. Lehet, hogy a világ törvényszerű, de a mi szempontunkból igenis véletlenszerű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!