Lenne valami előnye ha 100 perc lenne egy óra és 100 másodperc egy perc ?
Kényelmesebb lenne továbbszámolni (mert akkor 10000 másodperc lenne egy óra). Igazából az se lenne kötelező, hogy 24 órából álljon egy nap, 7 napból egy hét, 30 nap körül egy hónap. Az már viszonylag kötött, hogy egy év 365 és egynegyed nap.
És persze egy nap és egy év ugyanolyan hosszú maradna, a többi érték hosszát változtatnánk.
De nem hinném, hogy egy ilyen változtatást valaha is meglépnek. Tipikus QWERTY-probléma: megszoktuk, annyira nem zavaró, megváltoztatni viszont ordas szívás lenne. Még nagyobb, mint a billentyűzetkiosztást.
A francia forradalom idején volt rá próbálkozás, nem jött be az embereknek. Persze, elsősorban megszokás kérdése.
Viszont, ha megváltoztatnánk a másodperc hosszát, azzal lennének további problémák a fizikában. Lenne pár definíció, amit át kellene írni, pl a méter hosszát. Ha viszont nem változtatjuk meg a másodperc hosszár, de egy perc 100 másodperc stb, akkor meg az egy nap nem jön ki kerek órára. Ami még sokkal rosszabb.
Amit megszokásnak nevezünk, az gyakorlatilag tudás. Méghozzá sokféle. A változás mindig akkor következik be (és akkor be is következik), ha kiderül, hogy nagyobb a haszna a korábbi állapotnál.
Egy változás akkor tud létrejönni, ha ezt végigvisszük az élet mindazon területére, amit érint. És ezáltal kimutatható a hasznossága.
Egy puszta ötlet semmit sem jelent, ezért esélye sincs a változtatásnak. Be kell mutatni az előnyt, és ez néha nehezebb, mint egy mindenki által ismert rossz módszert használni.
Számolni nyilván könnyebb lenne, de az iskoláskölök úgyis megtanulja a hagyományos mértékegységeket. De akkor dukálni mellé egy logikusabb naptár is.
Másrészt meg csak fantázia, hiszen a másodperc hosszának megváltoztatása a társadalmi, tudományos-technikai világ minden szegmensét lenullázná és újra kellene építeni.
Elég sok baj lenne vele.
Ha a másodperc hosszát megtartanánk, és ehhez igazítanánk a percet és az órát, akkor egy nap 8,64 óra lenne. Sajnos a nap hosszával nem nagyon tudunk mit kezdeni, mert ha az idószámítás nem igazodik a nappal-éjszaka hosszához, akkor néha éjjeli sötétben lenne ebédidő, néha délután kelnénk dolgozni menni. Annak nincs értelme, hogy elkezdjünk 100-as alapon számolni úgy, hogy a másodperc hosszát megtartjuk, cserébe a napok hossza órában mérve nem kerek érték, de annak sincs, hogy megtartjuk a másodperc hosszát, bevezetjük a 9 órás napot, és a nappal/éjszaka folyamatosan tolódik el, és néha éjszaka kezdődik egy új nap, néha reggel, néha meg déli napsütésben.
Ha meg akarjuk tartani a nap hosszát úgy hogy kerek számú óra legyen benne, akkor a legközelebbi kerek óra a 9 órás nap lenne. Viszont ez azt jelenti, hogy a másodperc értékét le kellene csökkenteni, mert ami mostani napi 86400 másodperces napot 90000 másodpercre kéne osztani. Ezzel viszont egy csomó fizikai mennyiség értéke is változna, például a Joule (ami kg*m^2/s^2) vagy a Watt (ami N*m*s). Tehát magyarul ami eddig 100 wattos volt, az most más számot kap, ugyanazzal a teljesítménnyel. És ez azt vonzaná magával, hogy lenne új-Watt meg régi-Watt, új-Joule meg régi-Joule, új-Newton és régi-Newton; változna ugye a fénysebesség értéke meg sokminden. És most képzeld el egy atomerőműben azt a tévedést, hogy egy számítést véletlenül régi-Wattban végeznek el, vagy egy repülőgépen váletlenül új-Newtonméterben húznak meg egy csavart.
Úgyhogy lecserélni az SI rendszer egyik alapvető értékét teljesen eszetlen dolog lenne.
A tizenkettes számrendszerhez kéne visszatérni, és akkor minden sokkal logikusabb és kényelmesebb lenne - mint régen amikor az órák skálázását bevezették.
Civilizációnk brutális kulturális retardálása a tízes számrendszer!
:-)
Egyébként a 12-es számrendszernek valóban lennének előnyei (rövidebbek lennének a törtek, többféleképp lehet szorzattá bontani a 12-t, mint a 10-et, és ennek nagyon sok pozitív hatása lenne).
De ezt még nagyobb szívás lenne bevezetni, mint az időszámítást bárhogyan átvariálni.
Szóval igazából amiatt romlott el minden, hogy 10 ujjunk van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!