Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vörösóriás körül lehetne...

Vörösóriás körül lehetne távolabbi pályán életre alkalmas körülményeket biztosító kőzetbolygó? (Mármint nem úgy, hogy kialakulhat-e folyamtában, hanem ha ott lenne éppen)

Figyelt kérdés

2023. okt. 20. 00:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
97%

Igen.

Csak egy a gond: ez nagyjából 100000 évig tart. Azért az nem sok, erre bolygót alapozni, hát...

2023. okt. 20. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
95%

Te vagy a múltkori vörösóriás-szorongó?


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__1..


Nem gondolod, hogy ezt a komplexust már agyturkászra kéne bíznod?

:-/

2023. okt. 20. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
94%
Inkább egy vörös törpe közelében. Élettartamuk több 100 milliárd év. Még egyetlen vörös törpe sem semmisült meg az ősrobbanás óta.
2023. okt. 20. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
3: Érdekes lenne, de ahhoz szerintem nagyon közel kéne keringeni hozzá a közetbolygonak, hogy valamilyen földszerű állapot alakuljon ki. Talán a látomező nagyrészét elfoglalná, mintha egy focilabdát 30-40 centiről néznénk.
2023. okt. 20. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
27%

A vörös óriások olyan csillagok, amelyek az életciklusuk végén járnak. Amikor egy csillag vörös óriássá válik, a belső mag folyamatosan összeomlik és összenyomódik, miközben a külső gázrétegek felszakadnak és elkezdenek terjedni. Ennek eredményeként a csillag kiterjed, hőmérséklete csökken, és nagyon erős sugárzást bocsát ki.


Az ilyen vörös óriás csillagok körüli bolygókon az élet feltételei rendkívül nehezen tarthatók fenn. A kibővülő csillag erős UV-sugárzást bocsát ki, ami lebontaná az élet számára szükséges szerves molekulákat, és az erős sugárzás és hőmérsékleti változások miatt a bolygó felszínén való élet számára rendkívül kihívást jelentene.


A vörös óriások végül aszimptotikus óriássá válnak, majd elszakadnak a külső gázrétegeik, és maradék magjuk fehér törpevá válik. Az aszimptotikus óriás fázis alatt történő bolygóképzés esélye is alacsony, mivel a csillag erős anyagi veszteséget szenved. Tehát, ha egy bolygó valaha is létezett egy vörös óriás körül, akkor is valószínűleg elpusztult vagy jelentős változásokon ment keresztül a csillagfejlődés során.


Az életre alkalmas körülmények kialakulása és fenntartása rendkívül összetett és érzékeny folyamat, és a vörös óriások körüli bolygókon ezeknek a körülményeknek valószínűleg nincs hosszú távú fenntarthatóságuk. Az élet szempontjából kedvező bolygók keresése a Naprendszeren kívül is folyik, de a vörös óriások körül valószínűleg nem az első helyen keresgélnénk ilyen bolygókat.

2023. okt. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
#4 jóval közelebb kéne keringenie, de azért nem annyira, hogy a látómező nagy részét elfoglalja (a vörös törpék eleve kisebb méretűek). legfeljebb kb. 5-10-szer akkorának látszódnának, mint tőlünk a Nap.
2023. okt. 20. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Psycho ***** válasza:
100%

Ha jól értem a kérdésed, akkor arra vagy kíváncsi, hogy ha lenne élet mondjuk a Szaturnuszon (tegyük fel, hogy kicseréljük a Szaturnuszt egy ugyanilyen nevű kőzetbolygóra), majd felfúvódna a Nap vörösóriássá, akkor továbbra is lehetne-e rajta élet?


Nos... jó kérdés. Nem valószínű. Jelenlegi tudásunk alapján az élet létezéséhez számos feltétel teljesülésére szükség van, ennek egyike a folyékony víz folyamatos jelenléte - ennek pedig az a feltétele, hogy az adott bolygó pont megfelelő távolságban legyen a csillagtól (ez a Goldilock/Habitable zone = lakhatósági zóna).


Amikor egy csillag vörös óriássá fúvódik, ez a zóna drasztikusan elmozdul.


Magyarán: gyakorlatilag esélytelen, hogy egy bolygó a csillag "normál" állapotában IS, és a vörös óriás állapotában IS ebben a zónában legyen.

Hacsak nem vontatja el valaki az eredeti pályájáról :) Magától biztos nem megy oda.


Az persze lehetséges, hogy egy, korábban lakhatósági zónán KÍVÜL lévő bolygó a felfúvódás miatt bekerül az új lakhatósági zónába. Ekkor, pl. egy, a belsőbb bolygókról menekülő faj letelepedhetne ott.


Szóval pl sokmilliárd év múlva az Európán, vagy Titánon lehet, hogy jobbak lesznek a feltételek az élet fenntartásához, mint a Földön (amit esélyes, hogy el is nyel a Nap).


Nyilván ez most nagyon le van egyszerűsítve, mert attól, hogy kőzetbolygó, és a lakhatósági zónában kering, még nem jelenti automatikusan azt, hogy alkalmas az élet fenntartására.

2023. okt. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Az sem rossz kérdés, amit te mondasz, de én alapvetően azt kérdezem, ha a Nap vörösóriás lenne, akkor hova kéne tenni a Földet, és be lehetne-e állítani a forgását és keringését úgy, hogy továbbra is lehessen rajta élet.
2023. okt. 20. 15:29
 9/11 A kérdező kommentje:

"Hacsak nem vontatja el valaki az eredeti pályájáról :) Magától biztos nem megy oda."


Ige, erre utaltam az eredeti kérdés szövegemben, hogy tegyük fel, hogy el lehet vontatni.

2023. okt. 20. 15:30
 10/11 anonim ***** válasza:
11%

Nincs értelme a kérdésnek, hisz az élet folyamatosan adaptálódik, később pedig szétterjed a szomszédos naprendszerekre.


Az emberi faj pedig annyira alacsonyrendű létforma a már jelenleg is belátható lehetőségekhez képest, hogy biztosan nem az ember fog elköltözni a Földről.


Az emberiség korszakának hamarosan vége, akárcsak anno a trilobitáéknak - ezt kéne már végre belátnod a korlátolt emberi felfogásoddal - kérdező!

2023. okt. 20. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!