Miért a kőzetbolygók vannak a csillagukhoz a legközelebb, a gázbolygók pedig jóval távolabb?
Figyelt kérdés
Úgy tudom, ez minden ismert naprendszer esetén így van. És Forró Jupiterek nem a kialakulási helyükön vannak.2020. nov. 2. 19:00
1/4 anonim válasza:
Az a lényeg, hogy van az akréciós korongban egy "hó vonal", ahonnan kifelé megfagy a víz. Ahol fagyott a víz, ott a por szemcsék tapadása sokkal gyorsabban lejátszódik, mivel a "hó" összetapasztja őket. Míg a Naphoz közel, a nagy melegben nincs hó, hanem a száraz szemcsék ütköznek egymással, nem tapadnak össze.
A gázbolygóknak a kőzet magja "gyorsan" jött létre, és magukhoz vonzották az összes könnyen bevonzható gázt. Ellenben a kőzetbolygók, mivel nem volt jég ami összetapassza őket, lassan jöttek létre, és abból gazdálkodtak ami maradt.
Valami ilyesmi... aki jobban ért hozzá talán kijavít, de én ezt értettem a dologból.
2/4 anonim válasza:
Mert a napszél, a Napból előtörő protonáradat minden elemet sodor magával, amely gáz halmazállapotú. Egészen addig, amíg az gáz halmazállapotú. A fémek, a szén, a szilícium többnyire magas olvadáspontúak, ezért azok már a Naphoz közel kicsapódtak, belőlük lettek a kőzetbolygók. A hidrogén, a hélium, a nitrogén meg folyamatosan vándorolt (és vándorol ma is) kifelé a Naprendszerből, mert azoknak meg nagyon alacsony az olvadáspontjuk, még -150 fokon is gáz halmazállapotúak. Ha megnézed a gázbolygókat, mind főleg hidrogénből, héliumból, ammóniából, metánból állnak. Az oxigén, klór, fluor nagyon reaktívak, így sok belőlük elreagált a fémekkel, így "bennragadt" a kőzetbolygókon vegyületként.
3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. nov. 5. 22:41
4/4 anonim válasza:
Mert a gáznemű anyagok a bolygóképződés szakában, könnyebbek lévén, messzebb kerültek a központi csillaguktól. A nagyobb tömegű, nehezebb molekulákat a gravitáció nem engedte annyira eltávolodni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!