Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem is volt ősrobbanás :...

Nem is volt ősrobbanás : Találtak 1672 galaxist, melyek elvileg nem is létezhetnének, most újra kell gondolni az univerzum történetét?

Figyelt kérdés

A James Webb űrtávcső képei olyan korai galaxisokat mutatnak, melyek megcáfolják az ősrobbanást. A James Webb űrteleszkóppal olyan eddig feltérképezetlen csillagvilágokat láthatunk, melyre korábban nem volt lehetőségünk. Ezek a csillagvilágok mind formában, méretben, alakban teljesen meglepék a tudósokat. Mondhatni szóhoz sem nagyon jutottak még az ősrobbanás fanok. Ezeken a képeken meglepően sok galaxis látható, olyan galaxisok, amelyek meglepően simák, meglepően kicsik és meglepően öregek.


Nem túl bonyolult megmagyarázni, hogy ezek a túl kicsi, túl sima, túl régi és túl sok galaxis miért teljesen összeegyeztethetetlenek az Ősrobbanás hipotézisével. Kezdjük a „túl kicsivel”. Ha az univerzum tágul, furcsa optikai csalódásnak kell léteznie. A táguló térben lévő galaxisok (vagy bármely más objektum) nem tűnnek egyre kisebbnek a távolság növekedésével. Egy bizonyos ponton túl egyre nagyobbnak és nagyobbnak látszanak. (Ez azért van, mert a fényük akkor hagyta el őket, amikor közelebb voltak hozzánk.) Ez éles ellentétben áll a hétköznapi, nem táguló térrel, ahol a tárgyak a távolságukhoz képest kisebbnek tűnnek. Ezért nem lenne szabad apró galaxisokat látnunk egy folyamatosan táguló térben. Márpedig az űrteleszkóp friss képei erről tanúskodnak!



A JWST (James Webb űrteleszkóp) által mutatott képek pontosan azt mutatják, hogy egyre kisebbek a tőlünk legtávolabb levő galaxisok. Még a saját Tejútrendszerünknél nagyobb fényerővel és tömeggel rendelkező galaxisok is kétszer-háromszor kisebbnek tűnnek ezeken a képeken, mint a Hubble Űrteleszkóppal (HST) megfigyelt hasonló képeken, és az új galaxisok vöröseltolódása is kettő-három. alkalommal nagyobb. Az új képek közül sok galaxis az eddiginél nagyobb vöröseltolódást mutat, ami némelyiküket körülbelül 250 millió évvel az ősrobbanás előtt helyezné el.



Az ősrobbanás teoretikusai évek óta tudják a HST (Hubble űrtávcső)-felvételek alapján, hogy léteztek valaha apró, rendkívül sűrű un; „Mighty Mouse” galaxisok. A teoretikusok azt feltételezik, hogy az apró galaxisok egymással ütközve nőnek fel mai galaxisokká (egyesülve, hogy jobban szétterüljenek). A JWST megfigyelései azonban megmutatták, hogy elsöprően sima korongokat és szép spirális formákat mutatott az eddig nem látott galaxisokban, tehát már fel tudták venni azt a struktúrát ami a mi galaxisainknak van. A másik probléma, hogy a sima spirálgalaxisok száma körülbelül „tízszer” annyi, mint amit az elmélet megjósolt, és ez „megkérdőjelezné elképzeléseinket arról, hogy az egyesülések nagyon gyakori folyamatok”. Közérthetően fogalmazva; ezek az adatok teljesen lerombolják az egyesülési elméletet.



Kevés egyesüléssel egyáltalán nem lehetséges, hogy az apró galaxisok százszor nagyobbra nőjenek. Ezért kezdetben nem voltak kicsik, és így a táguló univerzum hipotéziséből megjósolt optikai csalódás nem létezik. De ha nincs illúzió, akkor nincs terjeszkedés: az illúzió elkerülhetetlen előrejelzés a terjeszkedésből. Innen ered a pánik a Big Bang támogatói között. Az apró és sima galaxisok nem jelentenek tágulást és így ősrobbanást sem.


[link]



2023. szept. 30. 18:28
1 2 3
 21/24 Tom Benko ***** válasza:
@Woody2: Viszont a kommented arra utalt, mintha az állandósult állapot mellett törnél lándzsát. Különösen igaz ez annak fényében, hogy az Ősrobbanás elméletét vallásos alapokra helyezted.
2024. jan. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
36%

@Tom Benko: Akkor megismétlem. "Én egyáltalán nem beszéltem állandósult állapotú világegyetemről". Hiába szeretnéd ezt a számba adni. Eleve a termodinamika tételei sem tesznek lehetővé egy ilyen típusú világegyetemet.


Az ősrobbanás elméletet pedig nem én helyeztem vallásos alapokra. Történelmi tény, hogy az elméletet Lemaitre belga pap, a Leuveni Katolikus Egyetem fizika tanára dolgozta ki Hubble megfigyeléseire alapozva. Nem titkolt tény az sem, hogy a cél olyan kozmológiai modell kidolgozása volt, amely a fizika kortárs eredményit figyelembe veszi, ugyanakkor nem mond ellent a kreacionista elveknek sem, így mind az egyház, mind a tudomány számára elfogadható elgondolást jelent. (A sors fintora, hogy az évek alatt nem csak a tudományos berkekből, hanem a kreacionisták részéről is rengeteg kritika érte.) Mint tudjuk, azóta ez a modell is rengeteg változáson ment keresztül mire elnyerte jelenlegi formáját. Ennek ellenére az univerzum Lamda-CDM szerinti leírásával is több jelentős probléma van és ezek szinte mindegyike a tágulás elvével kapcsolatos. Azzal a tágulással amely a Hubble-Lemaitre-törvény alapján eleve az egész ősrobbanás elgondolás alapját képezi. A kozmológia állandóval szintén akadnak problémák, ami a fizika történetének talán legrosszabbul előrejelzett és legtöbbször megváltoztatott "állandója"...

Fogalmazzunk úgy, hogy épp annyira nem vagyok híve a Lambda-CDM-nek, amennyire a Steady-state modellnek sem.

2024. jan. 26. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 Tom Benko ***** válasza:
100%

Lenaitre egyszerűen az einsteini egyenletek megoldásaként kapta a kiindulópontos világegyetemet, nem volt benne semmilyen vallásos cél. Hogy véletlenül pont pap volt, az mellékes.

A lambda-CDM modellel mi problémák vannak? Szeretnék erre publukációkat kapni.

2024. jan. 27. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
Belefér az elméletbe.
dec. 13. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!