Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a DMT, és a...

Mi a különbség a DMT, és a pszilocibin hatása között?

Figyelt kérdés

Nem érdekel a szer, csak a hatásuk. Szóval a kérdést ne helyeztessétek el.


Az a kérdésem, hogyha a DMT, és a pszilocibin ugyanarra a cuccra hatnak. Akkor, mért más a hatásuk? Az egyik mért gyorsabb, a másik mért lassabb? És miben más a hatásuk, miben hatnak másképp a cuccra az agyban?


Odamegy a molekula. És, hogyan működik, amit csinálnak?


Ha csak egy cuccra hatnak, akkor mért tudják aktivizálni az agy többi részét is?


A két molekulának miben más a hatása?


Tudományosan érdekel, nem vagyok drogos.


2023. szept. 30. 01:47
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:
Csak mint két anyagra, és annak hatására vagyok kíváncsi.
2023. szept. 30. 01:48
 2/25 anonim ***** válasza:
46%

A DMT (dimetiltriptamin) és a pszilocibin két különböző pszichoaktív anyag, és bár mindkettő hasonló hatásokat eredményezhet, van néhány különbség a hatásukban:


1. Kémiai szerkezet: A DMT és a pszilocibin kémiai szerkezete különbözik. A DMT egy szintetikus pszichoaktív vegyület, míg a pszilocibin természetes eredetű, és gombafajokban található meg.


2. Bevitel és hatástartam: A DMT hatása általában nagyon intenzív és rövid távú. A DMT hatása gyorsan bekövetkezik, gyakran percek alatt, és általában rövid, 15-30 percig tart. A pszilocibin hatása lassabban következik be, általában fél-egy óra vagy még hosszabb idő után, és hosszabb ideig tart, akár 4-6 óráig is.


3. Pszichedelikus élmény: Mindkét vegyület pszichedelikus hatásokat okozhat, mint például a vizuális hallucinációk, az érzékelés megváltozása és az elmélyült gondolkodás. Azonban a DMT intenzívebb és gyakran "szélsőségesebb" élményeket eredményezhet rövid idő alatt, míg a pszilocibin hatása lassabban épül fel, és az élmények gyakran mélyebb meditatív vagy kontemplatív jellegűek lehetnek.


A DMT és a pszilocibin hasonlóan működhetnek az agyban, aktiválva a szerotonin receptorokat, amelyek kulcsszerepet játszanak a pszichedelikus hatások kialakulásában. Az eltérések a hatásokban és a hatástartamban valószínűleg a kémiai szerkezet és a gyógyszeranyagok agyi feldolgozásának módja miatt következnek be.


Fontos megjegyezni, hogy mind a DMT, mind a pszilocibin illegális drogok lehetnek számos országban, és az illegális használatuk számos egészségügyi és jogi kockázatot hordoz. Ezen kívül mindkét vegyület pszichedelikus hatásai intenzívek és személyfüggőek lehetnek, ezért óvatosan kell kezelni őket, és csak megfelelő körülmények között és szakember felügyelete mellett alkalmazhatók.

2023. szept. 30. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:

Először is, a DMT megtalálható sok dzsungelnövényben. Tehát természetes.

Másodszor. Drogszakember nincs. Drogfelügyelő sincs. Nem is kell. Egy értelmes személy nem fogja meztelenül kipróbálni a háztetőn. Ha mégis, akkor jobb is, hogy a háztetőn próbálja ki. Mehet kicsit közelebb a széléhez.


És a legfontosbb, hogy a szerotonin cuccok mért okoznak hallucinációt? Nem csak a boldogságukat okozzák? Ha boldog vagy, akkor sem hallucinálsz :D


És ami még lényegesebb, hogy ezek a molekulák hogy hatnak ezeknél a cuccoknál? Hozzácsatlakoznak? Vagy milyen módon? Mért okoz az egyik rövidebb, a másik hosszabb hatást? Mért különböznek, ha ugyan ott hatnak?

2023. szept. 30. 17:24
 4/25 anonim ***** válasza:
46%

DMT-ről és pszilocibinről valóban igaz, hogy természetes vegyületek és megtalálhatók különböző növényekben és gombákban. A természetes pszichoaktív anyagok azonban ismerik a kockázataikat, és a felhasználásukhoz óvatosságot és ismereteket igényelnek. Ezen vegyületek hatását és biztonságosságát további kutatásokra van szükség.


Az, hogy valaki pszichoaktív szerekkel kísérletezik, mindig személyes döntés, de fontos az ismeretek és az óvatosság. Az öngyógyítás vagy az illegális szerek használata komoly egészségügyi és jogi következményekkel járhat.


A serotonin rendszer az agyban számos fontos funkciót szabályoz, köztük az érzelmeket, a hangulatot, az alvást és az étvágyat. A pszichoaktív szerek, mint a DMT és a pszilocibin, hatással lehetnek a serotonin rendszerre. Előfordulhat, hogy ezek a vegyületek átmeneti változásokat okoznak az agyban, amelyek hallucinációkhoz, érzékszervi élményekhez vagy érzelmek intenzifikálásához vezethetnek.


Az eltérő hatások és időtartamok részben attól függenek, hogy a molekulák hogyan működnek az agyban. A pszichoaktív vegyületek általában a receptorokhoz kapcsolódnak az agyban, és ezáltal módosítják a neurotranszmitterek (például a szerotonin) működését. Az eltérő molekuláris szerkezetek és kölcsönhatások azonban eltérő hatásokat eredményezhetnek.


A DMT hatása rendkívül rövid és intenzív, mivel gyorsan áthalad az agy gátjain és erős hatást vált ki a szerotonin receptorokon. A pszilocibin lassabban szívódik fel, és hosszabb ideig tartó hatást eredményez. Ezek a különbségek a molekuláris szerkezetből, a felszívódás sebességéből és az agyi kölcsönhatásokból származnak.


Az agyi kölcsönhatások pontos mechanizmusa továbbra is aktív kutatási téma, és még nincs teljes mértékben megmagyarázva. Az agy rendkívül komplex szerv, és az egyes pszichoaktív vegyületek hatása több tényezőtől is függ, beleértve a dózist, a környezetet és az egyéni érzékenységet is. Az ilyen vegyületek hatásainak mélyebb megértéséhez további kutatásra van szükség.

2023. szept. 30. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Úgy válaszolsz, mint egy AI.


Az első kijelentésedben ugyanúgy cáfolod is az előzőket :D


Mondjuk a lényeget még most se tudom :D

2023. szept. 30. 17:56
 6/25 anonim ***** válasza:

Elnézést, ha az előző válaszaimban zavarosnak vagy ellentmondásosnak találtad az információkat. Próbálom tisztázni a lényeget:


Mind a DMT, mind a pszilocibin pszichoaktív vegyületek, amelyek a serotonin rendszerre hatnak, és ezáltal tudatmódosító hatásokat váltanak ki, beleértve a hallucinációkat is.


Az eltérő hatáskezdési idő és időtartam részben a vegyületek működési mechanizmusával és anyagcseréjével magyarázható. Például a DMT gyorsabban és rövidebb ideig hat, mivel könnyebben átjut a vér-agy gáton és hamarabb bomlik le.


Az élmények személyenként változhatnak, és a hatások összetettek lehetnek, de mindkét vegyület pszichedelikus hatásokat okoz.


Azonban mindkét vegyület illegális sok országban, és használatuk súlyos egészségügyi és jogi kockázatokkal járhat. A tudományos kutatások folyamatosan zajlanak, hogy jobban megértsük ezeket a vegyületeket és azok terápiás potenciálját. Ha további kérdéseid vannak, szívesen válaszolok rájuk!

2023. szept. 30. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Basszus, ez nagyon AI.


Te biztos valami chatbot vagy.

2023. szept. 30. 18:44
 8/25 A kérdező kommentje:

Ez ijesztő, hiányzik az emberség belőled.

És még mindig nem tudom, mért más a hatásuk.

2023. szept. 30. 18:47
 9/25 A kérdező kommentje:

Tudományos kutatások?


Be vannak tiltva!

2023. szept. 30. 18:48
 10/25 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

A 2./4./6. válaszok elég AI szagúak, egyet értek veled. Valaki azzal szórakozik, hogy ChatGPT (vagy valami hasonló AI) válaszait másolgatja be, nem csak ennél a kérdésnél láttam ma ilyet, hanem sok másiknál is. (Azt, hogy mennyire érdekli a válasz igényessége, jól mutatja, hogy még arra sem veszi a fáradtságot, hogy mielőtt bemásolná a választ, a serotonint magyarosan szerotininra javítsa.)


A kérdésedre én sem tudom pontosan a választ, de van elképzelésem, miért lehet különbség. Egyrészt az alapján, amit olvastam, a DMT közvetlenül fejti ki a hatását, a pszilocibin először átalakul (defoszforilálódik), és úgy fejti ki a hatását. Ez magyarázhatja, hogy miért lehet a pszilocibin hatása lassabb, elhúzódóbb.

Másrészt igaz, hogy mindkettő szerotonin receptorokhoz kötődik. Viszont szerotonin receptorból van egy csomó féle, ezeknek még a hatásuk is eltérhet. A hatás szempontjából nyilván nem mindegy, hogy melyik milyen receptorhoz és milyen erősen kötődik. A szerotonin a boldogságérzet kialakításán kívül még elég sok mindenben szerepet játszik.

2023. szept. 30. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!