Egy bizonyos százalék fölött az általánosítás már nem baj?
Van pl. egy bogár, ahol az egyedek 80 százaléka csíp. Ezek csak a nőstények, mert nekik kell pl. vér. Vagy csak így alakult ki. Pl. a szúnyogoknál is, de ez most nem egy konkrét faj itt a kérdésben, ez most csak egy példa.
Mondhatjuk, hogy ezek a bogarak csípnek? tehát általánosítás ez vagy nem? A nagy többségük csíp, ezek általába jelen is vannak. Amik nem csípnek azok meg lényegtelenek.
Ha valaki azt mondja, hogy az összes ilyen bogár megcsípte, akko általánosít?
Ha ez az arány nem 80, hanem 99 százalék lenne, lenne még olyan hülye, akinek már nem tök mindegy az általánosítás? Ekkora százaléknál már mondhatjuk, hogy "mindegyik". Főleg, ha veszélyesek.
Tudományos, és hétköznapi értelemben, mi a véleményetek?
Én szeretem a pontos, precíz megfogalmazásokat. A magyar nyelv gazdag, sok-sok apró(NAK TŰNŐ) dolog között tud különbségeket tenni.
Meg lehet fogalmazni másképp is [A százalék intervallumok az érzéseimen alapulnak.]:
- az esetek többségében (70-80%)
- körülbelül a háromnegyede (70-80%)
- az esetek túlnyomó / döntő többségében (90% körül)
- majdnem mindegyik (95+%)
- 1-2% kivételével (98-99%)
A következő kettő már kakukktojás, mert 80%-ot írtál. Csak azért hagyom itt, hogy lásd, hogy mennyi lehetőség van.
- több, mint a felében (50-65%)
- több, mint a két harmadában (66-75%)
A 99 nem egyenlő 100-zal, így tehát nem igaz, hogy mindegyik. A mindegyik szó jelentése: hiánytalanul, maradéktalanul, az összes.
A leírtak alapján részemről határozottan nem elfogadott az általánosítás még 99,99% esetében sem. Pontosan ez az egyik dolog, amiért az emberekkel nem tudok normálisan beszélgetni, mert általánosítanak, valamint túloznak.
"Nem kell mindent szó szerint venni." - Értem. Nyál kakas tűz villany penge deszka leugrott megfőtt. "Nem kell mindent komolyan venni."
Lehet erre mondani - mint sokan teszik is -, hogy kukacoskodó vagyok, meg túl gondolom. Gondoljon mindenki azt, amit akar. Csak a saját értelméről tesz kinyilvánítást. És pontosan ez az, ami miatt sokakkal kerülöm a beszélgetést.
Üdv:
egy gondolkozó; nem hülye
Tegyuk fel, hogy ennek a rovarnak a csipese 1%-ban halalos (vagyis minden 100. ember belehal).
Ekkor is megallja a helyet az altalanositas, miszerint eletre veszelytelen az a rovar?
Szerintem a korulmenyektol is fugg, mikor altalanosithatunk, es mikor nem.
8-as példája kiváló.
Ha "Nem kell ehhez gondolkodni.", akkor mégis miért tetted fel a kérdést??! Teljesen logikusan levezettem. "Gondoljon mindenki azt, amit akar. Csak a saját értelméről tesz kinyilvánítást."
Pontosan ezért nem szeretek sokakkal beszélgetni, mert úgy, mint te: nem gondolkoznak.
"Mert nincs értelme azt mondani, hogy volt, amelyik nem csípte meg, ha az alig van." = Nincs értelme átgondolva beszélni. Az emberek jókora részére ez a gondolkodásmód jellemző - már, ha lehet gondolkodás-módnak nevezni, de inkább nemgondolkodás.
Vannak esetek, amiken még mindig kiakadok...feltesz egy kérdést, amiről gyakorlatilag nem szeretne meggyőződni, hogy hogyan is van pontosan. Ész! Hol vagy? Meg is született rólad egy kérdés...
Nem értem, miért kell kioktatni a kérdezőt... Teljesen gyakorlatias problémafelvetést hozott. A való életben is lehet ezzel a jelenséggel találkozni, vagyis valaki valamit váltig állít, ami nem úgy van, ennek pedig a fő oka az, hogy a kivételekkel a beszélő nem foglalkozik, ami bizonyos esetekben igenis fontos.
A válasz nagyon egyszerű; a hétköznapi életben az általánosításhoz odateszed, hogy ÁLTALÁBAN, és senki nem fogja firtatni, hogy az mennyiben tér el a egésztől. Például ha azt mondod, hogy a nőstény szúnyogok ÁLTALÁBAN csípnek, az egy önmagábann helyes állítás, aztán hogy ez 95%, vagy 99%, vagy 100%, senkit nem fog izgatni (legfeljebb az ilyen 4-es féle okostojásokat, de azokat meg ott kell hagyni a franca). Tehát az ÁLTALÁBAN szó megadja annak a lehetőségét, hogy lehetnek kivételek, de ha vannak is, elenyésző számban.
Persze ha azt mondod, hogy a bogarak csípnek, akkor a másik ember jogosan hoz fel ellenpéldákat ennek cáfolására.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!