Nem ionizáló sugárzásról?
Nem ionizál.
Ez így elég tág kérdés, van valami konkrét dolog, amire kíváncsi vagy? Röviden annyit jelent, hogy az energiája jóval kisebb az ionizáló sugárzásnál, emberi szemmel leginkább ez azért fontos, mert az ionizáló sugárzással ellentétben nincs annyi energiája, hogy a DNS-t roncsolja. Rákot például ionizáló sugárzás tud okozni. Más problémákat mondjuk tud okozni a nem ionizáló is, például a mikrohullámú sütő, nevéből adódóan mikrohullámú sugárzása ahogy az ételt megmelegíti, így a szervezetre is káros hatással van, annak ellenére, hogy nem ionizáló sugárzás, mivel nagyon nagy a frekvenciája, ezért melegít. A mikrohullámú sütők ezért vannak leárnyékolva, hogy kifelé ne sugározzon és a melegedő kaját bámuló éhes embert ne forralja fel.
Mármint hétköznapi életben hasznosított nem ionizáló sugárzásra?
A sugárzás általunk látható tartománya alatti hullámhosszok mind nem ionizálóak és szinte az összes tartományt használjuk valamire. A látható tartomány előtt van az infravörös (fűtés, régebben adatátvitel), mikrohullám (sütő) és rádióhullám (rádió, telefon, műholdas kommunikáció, wifi, stb). A látható tartomány feletti az ionizáló, ultraviola (szolárium, fertőtlenítés), röntgen (röntgenfényképezés, nyilván) és gamma sugárzás (sugárkezelés, nukleáris felhasználás).
Az első / harmadik válaszoló nagyrészt már jól összeszedte a dolgokat, én egy ábrával egészíteném ki az elektromágneses sugárzások típusairól.
Illetve még annyit kiegészítésül, hogy a látható fény sem ionizáló sugárzás.
Pár pontosítást írok a válaszaihoz:
#1
"mikrohullámú sugárzása ahogy az ételt megmelegíti, így a szervezetre is káros hatással van, annak ellenére, hogy nem ionizáló sugárzás, mivel nagyon nagy a frekvenciája, ezért melegít."
Mihez képest nagy a frekvenciáka? Mert például az ionizáló elektromágneses sugárzásokénál jóval kisebb. Azért melegíti fel az ételeket, mert a frekvenciája pont akkora, hogy a vízmolekulák el tudják nyelni, és így magasabb energiájú rezgési állapotba kerülnek.
#1
"Rákot például ionizáló sugárzás tud okozni."
#3
"A látható tartomány feletti az ionizáló, ultraviola"
Az UV sugárzásból csak a nagy energiájú (kis hullámhosszú) tartományt szokták ionizáló sugárzásnak tekinteni, a kisebb energiájú, nagyobb hullámhosszú tartományokat (pl. UV-A, UV-B) nem (csak gerjesztő sugárzásnak. De az UV-B képes DNS károsodást, és így bőrrákot okozni.
Az ionizáló sugárzások közé tartoznak a nagy energiájú elektromágneses sugárzások mellett (amiket a 3. válaszoló szépen felsorolt) a nagy energiájú részecskesugárzások is: az alfa-sugárzás, bétasugárzások, neutron-sugárzás, stb. Ezek is nukleáris folyamatok során keletkeznek, és például béta pozitív (azaz pozitron) sugárzást kibocsájtó anyagot használnak a PET vizsgálat során.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!