Ionizáló sugárzás (pl röntgen) után lesz radioaktív por, ami tovább sugárzik?
Ahogy előzőek fejtegették az ionizáló sugárzás az inkább a vegyértékelektronok elmozdítására utal. És a maggal kapcsolatos reakciót nem igazán érint vagyis nem tud felaktiválni semmit.
Csak ahogy írták a neutronok és esetleg az alfa részecskék ha elegendő az energiájuk.
Viszont itt megemlítendő hogy van egy kivétel csoport mindez alól!
Mégpedig a magizomer -ia jelensége.
Tehát erre a jelenségre hajlamos izotópok képesek hasadást is szenvedni elektromágneses sugárzások hatására.
Illetve vannak olyanok is melyek képesek "feltöltődni" pl UV fény hatására a magjuk egyik állapotból egy másik magizomer állapotba vált át és viszont pl ha ezután kapnak egy kis röntgent is az visszaállítja az eredeti állapotot amivel az energia felszabadul jelentős gamma sugárzás kibocsájtása mellett!
Erről volt is egy érdekes felvetésem kérdésem már korábban:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..
Érdekes kérdés, elvben előállhat-e magfolyamat, ha az egyébként fotononként nem elég nagy energiájú elektromágneses sugárzás intenzitása akkora, hogy egymás után több behatás is éri az atommagot, amíg annak alkotóelemei felgerjesztődést követően még nem rekombinálódtak, esetleg még vmilyen rezonancia is előáll.
Hasonlat akar lenni: egy adott magasságból leejtett csapágygolyó nem tör be egy ferde üveglapot, de ha túl sűrűn zúdítunk belőlük egymás után ugyanoda, már betörhetik, ha kifogjuk az üveg rezonancia-frekvenciáját. Direkt írtam, hogy egymás után és nem egyszerre, illetve ferdén áll az üveglap, így nem a golyók együttes ütése vagy súlya miatt fog betörni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!