Nagasaki és Hiroshima miért lakható ha Csernobil nem?
Kisebb volt a sugárzás? Előbbiekben esznek-isznak utóbbiban termelni is tilos.
A két városban nem lesznek betegek az emberek?
Az atombomba célja a megsemmisítés, ezt rövid felezési idejű hasadó anyagokkal el lehet érni. Rendkívül kis tömeg hatalmas energiával (és hővel) semmisít meg hatalmas területet. De utána lehet takarítani. Azért abba is sokan belehaltak.
Csernobil lassú, szabályozható energiát termelt. A működéshez használt minden anyag bizonyos mértékig izotóppá vált. És ott sok tiszta urán is volt, továbbá a vezérlő grafitrudak is sugárzóvá váltak (szén). A robbanáskor ez szétszóródott. Ezek nem rövid felezésű idejűek, sok közöttük több ezer éves felezéssel rendelkezik. És a tömege sokkal több, mint egy atombomba sugárzó tömege. Nem annyira koncentrált, de sokkal több. Ezért nem lehet ott ma sem lakni.
Egyébként a sugárzás csökken annyira, hogy rövid időre (pár órára) gond nélkül lehet ott tartózkodni. De ez nem ugyanaz, mint állandóan.
" Bányászható?"
Igen.
Csak a frissen kibányászott állapotában a nagyja stabil izotóp, kis része a bomlékony, radioaktív. Szóval abban az állapotában rövid érintkezésre nem olyan veszélyes. A bányászokra a hosszú kitettség miatt azért igen.
Ezt az uránt ún. dúsítókban szétválasztják, mondhatni töményítik a nukleáris felhasználásra. A szegényített, nem radioaktív rész megy más felhasználásokra.
A dúsított urán már óvatosan kezelendő, de ahhoz hétköznapi ember úgy sem férhet hozzá sehogy.
"Ha a kezembe veszem, már írhatom is a végrendeletet?"
Amit te esetleg kezedbe tudsz venni, az vagy a bányászott, vagy a szegényített változat.
Elég veszélyes, ha a lábadra esik, mert rohadt nehéz. :)
"mik azok a mérgező anyagok, amiket messziről el kellene kerülni, nemhogy kézbe venni?"
Már radioaktivitás szempontjából?
Olyanhoz nem nagyon juthatsz hozzá.
Kedves 6-os.
Még a dúsított urán sem túl veszélyes -sugárzás szempontjából- azonban nehézfém és mérgező, tehát kesztyűben nyúlj hozzá, akkor nem lesz bajod.
Amikor a fűtőrudakat használják a reaktorban, az urán elbomlik rövidebb felezési idejű anyagokra, amelyek megint tovább bomlanak. Ezek jóval erősebben sugárzó anyagok, mint az (akár dúsított) urán. Érdekesség, hogy a fűtőelemek "kiégését" nem az urán elfogyása, hanem a hasadvány anyagok felszaporodása okozza.
Az erős neutronsugárzás miatt minden a reaktorban levő tárgy radioaktívvá válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!