Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Földről látjuk a Tejútren...

Ha a Földről látjuk a Tejútrendszert, akkor a világűrből miért nem ?

Figyelt kérdés

Lehet hülyének tűnik a kérdés, de jártam már olyan helyen, ahol gyönyörű látványként az égen csodáltuk az égen a Tejútrendszer egy részét. ( Kilimandzsáró )

A világűrből miért nem látni ezt ? Az ott készült fotókon csak csillagokat látunk és nem azt a látványt amit innen lentről megfigyelhetünk.

Ha mondjuk fent lennék valahol egy űrhajóban, akkor is a Tejútrendszerben lennék, ugyanúgy, mint itt lent.

Remélem, érthetően fogalmaztam, máshogy nem tudtam leírni mire gondolok :)



2023. júl. 20. 21:38
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nézz meg pár Hubble fotót a tejútrendszerről :) Keresgéljál itt:


[link]

2023. júl. 20. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 sadam87 ***** válasza:
79%
Miből gondolod, hogy nem látni? Milyen fotókról beszélsz?
2023. júl. 20. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Na most nagyon hülyének érzem magam :)

Előttem mindig csak azok a képek voltak, amikor pár csillag van a nagy feketeség mellett.

Köszi :)

2023. júl. 20. 22:37
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Vannak ilyen képek, szóval nem azt mondom, hogy nincs igazad, csak azért kérdeztem, mert egy konkrét képen könnyebb lenne elmagyarázni.

A Tejút ugyebár elég halvány. Ez azt jelenti, hogy hosszú záridejű kép szükséges az elkészítéséhez. Azonban az ISS-ről, meg általában az űrbeli eszközökről készült képek általában úgy készülnek, hogy a Nap megvilágítja őket. Ekkor viszont rövid záridőt használnak, hiszen a tárgy erősen meg van világítva. Így viszont a halvány objektumok, mint a Tejút, nem látszik a képen. (Ugyanez a magyarázat arra, hogy a Holdon készült képeken jellemzően miért nem látszódnak az égbolton a csillagok.)

De lehet az ISS-ről is olyan képet csinálni, amin látszik a Tejút.

[link]

Hogy szabadszemmel mennyire látszik, az jó kérdés, de valószínűleg az is a fényviszonyoktól függ. Ha belegondolsz, amikor a Tejutat jól látod, akkor a szemed már alkalmazkodott a sötétséghez. De (ahogy bizonyára tapasztaltad), ez csak az alkalmazkodással működik, ha előtte erős fénybe voltál (vagy például fényes telefon kijelzőt néztél), akkor nem fogod látni. Az ISS-ről is ilyesmi lehet a helyzet. Ha a nappali oldal fölött néznek ki az űrállomásról, vagy ha belül világos van, akkor valószínűleg nem lehet jól látni a Tejutat. De ha az éjszakai oldal felett, elsötétített részből néznek ki, akkor valószínűleg igen.

(Egyébként csak most esik le: a Kilimandzsáróról láttad a Tejutat? Irigyellek! :) )

2023. júl. 20. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

4#-es köszönöm a választ. Valószínűleg én nem fogalmaztam meg jól a kérdésemet. De így az alapján amit írtál, kicsit világosabb lett a kép a fejemben, még ha nem is teljesen :)

( Igen, a Kilimandzsáróról láttam, 5 éve a gyerekeim leptek meg az úttal egy kerek évszámú születésnapomra:) )

2023. júl. 20. 23:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!