Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Föld hőmérséklete többszö...

Ha a Föld hőmérséklete többször változott az elmúlt 1 millió évben, akkor miből gondolják a tudósok, hogy az emberi tevékenység okozza most a felmelegedést?

Figyelt kérdés

Itt egy millió éves grafikon, és látszik, hogy kb. 100 ezer évente mindig van egy hőmérsékleti megugrás:


[link]



Ez a mostani felmelegedés nem illik bele a mintába? Ahogy a grafikonon látszik, 100-120 ezer évvel ezelőtt egy még meredekebb megugrás volt, ami 8 C különbséggel járt.


2023. júl. 19. 07:22
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Ja, az érdekel, hogy mikor jön egy csúcs, mennyi idők múlva jelentkeznek a jégkorszakok és a felmelegedések?.

Az természetesen a Naptevékenységtől függ, mert az a fő változó, még a mi esetünkben is, mert az üvegházhatás is a Nap sugárzásán alapul. Ezt egyenlőre nem tudjuk befolyásolni és nem is értünk mindent ezzel kapcsolatban.

Itt nem ez a lényeg, hanem a periódusok hossza, vagyis meddig tart, amíg a görbe lentről felér a csúcsra, meg amíg a csúcsról lemegy az alapra, ez az ami túl gyors, ami régebben sokkal lassabban ideig tartott a felmelegedés, tizenöt, húszezer évig és a lehűlés is nagyjából addig.

Ehhez tud alkalmazkodni a bolygó élővilága több módon.

Kifejlődhetnek olyan fajok, amelyek jobban bírják a hideget/meleget, például erősebb szőrzet nő rajtuk és a növények közül is a hideg/meleg-tűrőbb fajok honosodnak meg. De tízezer évek alatt simán kicserélődhet is egy párszor a növényzet, mondjuk a tölgyerdők lassan lepusztulnak, de jönnek helyettük más lombos fák, amelyek jobban bírják mondjuk a hideget a jégkorszak alatt, aztán azok is lepusztulnak, ha nem fejlődik ki közülük hidegtűrő faj és jönnek a fenyőfélék, stb, a melegedéskor meg fordítva, de ahhoz, hogy ennek a megrázkódtatása enyhüljön, ahhoz idő kell az átmenetre.

Mert hiába fejlesztenek mondjuk a farkasok komolyabb bundát, ha a növényevők kipusztulnak, mert drasztikus gyorsasággal eltűnik a növényzet, nincs rá idő, hogy az adott klímának megfelelőek elterjedjenek.

A felmelegedés gyorsasága az, ami a katasztrófát okozza és az egyértelműen a mi közreműködésünk miatt alakul egyre gyorsuló tendenciával, lassan a háromszögszerű grafikonvonalak függőlegeshez közelítenek.

Ez a baj.

Nem mondom, már most kapnak páran hőgutát és bekrepálnak az 50°C-tól, de nem ez a fő baj, mert az ősember is kibírta, mi is kibírnánk (a többség), hanem az, hogy nem élhetünk az élővilág nélkül, mert mit eszel, ha nem lesznek zöldségek, vagy méhecske, ami beporozza a növények virágait, ha kiég a búza, meg nem lesz víz az öntözésre rengeteg helyen, máshol meg mindent elsöpör az áradat?

2023. júl. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Ha az ember által okozott felmelegedést akarod összehasonlítani a korábbiakkal, arra ez az ábra nem lesz jó. Ugyanis hiába nézed az utolsó felmelegedési periódust, amit ott látsz, azt (nagyrészt) NEM az ember okozta. Az utolsó felmelegedés, ami az ábrán egyértelműen látszik, az az utolsó jégkorszak vége. (Ugyebár most egy interglaciáris periódusban vagyunk.) Az pedig nem meglepő, hogy ez hasonlít a korábbi ilyen átmenetekhez.

(Az ábra egyébként kicsit fura, mert a wikipedia szócikkben azt íjra, hogy az 1950-es értékhez hasonlítják az adatokat (ami lényegében a jelenlegi), de a ehhez képest nem 0 °C eltérést ad a jelenlegi értékre, hanem kb. 2-t. Az alábbi képen például kicsit máshogy néznek ki az EPICA adatok.)

[link]

A piros vonalat pláne nem érdemes nézni az ember okozta felmelegedés vonatkozásában, mert az valamiféle mozgóátlag (látszik a csúcsoknál, hogy késleltetve mozog a mért adatokhoz képest), így az ember okozta felmelegedés hatása nem is nagyon látszhat rajta.


Szóval már eleve egy meleg interglaciáris periódusban vagyunk 8igaz, ez talán alapból nem volt olyan meleg, mint az előzőek), és erre jön az újabb, ember okozta felmelegedés. A kettő együtt okozhat problémát...


Egyébként ha a felmelegedés ütemét nézzük, ezekről az ábrákról sajnos kicsit nehéz leolvasni, meddig tartott anno egy ilyen felmelegedés, de azért én legalább 5000 évre tippelek egy felmelegedési periódust a grafikon alapján. Még ha a legextrémebb kb. 16 °C-os változást is nézzük, az akkor is 100 évente átlagosan 0,32 °C melegedést jelent. Ehhez képest az utóbbi kb. 150 évben kb. 1,2 °C-al emelkedett az átlag hőmérséklet, ami kb. 0,8 °C évente. (Ráadásul eléggé úgy tűnik, hogy egyelőre gyorsul a melegedés. És ráadásul a sarki régiók - ahonnan az EPICA és egyéb hosszú távú hőmérséklet adatok származnak - gyorsabban melegednek, mint a Föld többi része.)

[link]

[link]

[link]


Egyébként vannak becslések arra nézve is, hogy mennyi az emberi hatások szerepe a mostani felmelegedésben. Ezek is arra utalnak, hogy elég sok.

[link]

[link]

2023. júl. 19. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 krwkco ***** válasza:
100%

Ami látszik ezen az ábrán:

1. 100 ezer évvel ezelőtt melegebb volt mint most. De arról nincsenek újságcikkek, hogy ez mennyire volt kellemetlen. Hány házat fújtak el a tornádók, hány millió embernek kellett elhagyni az elöntött tengerpartokat és hány millió négyzetkilométeren szünt meg a mezőgazdaság. (Mondjuk, ezek nem is voltak annak idején. :-) ) De az biztos, hogy nem szeretnénk, ha ezek megtörténnének.

2. Egy meleg időszakban vagyunk. Nem kellene még ráfűteni.

3. A Föld nem vált visszafordíthatatlanul a Vénuszhoz hasonlóvá. Ami jó hír.


És ami az időlépték miatt egyáltalán nem látszik ebből az ábrából: 1. Hogy mi történt az elmúlt 100-200 évben.

2023. júl. 19. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Ha csak ebből a grafikonból indulunk ki, akkor tényleg csak a szokásos ingadozás látszik. De gyanítom, hogy ennel sokkal bonyulultabb a helyzet, és még 100 dolgot kéne figyelembe venni. És akkor, meg lehetne kérdőjelezni a mérés pontoságát hiteleségét is.

Mert amugy hihetetlen, hogy naponta 3 tankhajonyi olajat égetünk el, miközben kivágjuk a föld összes erdejét, hogy ez be legyen hatással az időjárásra.

2023. júl. 19. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!