A tüzijáték káros a környezetre? Klímaváltozást elősegítő tevékenység?
Nyilván, mint bármilyen más égési folyamat, ez is CO2 kibocsátással jár, ahogy a gyártása is. Semmi környezetbarát nincs benne.
Viszont! Olyannyira elenyésző a környezeti hatása, hogy vicc kategória ezzel foglalkozni.
Egyetlen szeméttel fűtő háztartás nagyobb környezeti kárt okoz, mint egy közepes város szilveszteri tűzijátékozása.
De mondhatnánk ezer más példát, karácsonyi diszkivilágításokat, ruhákból származó mikróműanyagokat, csapvízzel kiváltható ásványvizet stb stb. A lista nagyon hosszú. Ha lenne egy 100-as lista, hogy mit tudnának elhagyni az életünkből vagy máskép csinálni, hogy környezetbarátabbak legyünk, akkor a tűzijáték elhagyása valahol a végén lenne.
Gyakorlatilag minden mesterséges termék terheli a környezetet. Az alapanyagok előállítása, a késztermék létrehozása, szállítása, értékesítése, az előállításhoz, eladáshoz, felhasználáshoz kapcsolódó melléktermékek, hulladékok kezelése, mind-mind káros a környezetre.
De annak megállapítása, hogy pontosan mekkora ez a hatás, mi az amit bele kell számolni, nem egy egyszerű feladat, és ha van is egy konkrét értékünk akkor azzal mire fogunk menni?
Persze káros a környezetre, de ha azt vesszük, hogy ez egy hagyomány (mármint az óév búcsúztatásának ceremóniája), akkor ugyan lehet az eltörlésére javaslatot tenni, de szerintem elég sok ellenzője lesz. Ez éppen olyan, mintha azt javasolná valaki, hogy ne tartsunk házikedvenceket, mert azok is megterhelik a környezetet (eledel előállítása, szállítása, csomagolása, mindenféle egyéb tárgy, gyógykezelés, oltások, stb., stb.), és sokkal több negatívum keletkezik össztársadalmi szinten belőle, mint amit egyesek örömforrásként kapnak.
4# - Ez kb. olyan "hagyomány", ami 100 éve gyakorlatilag nem is létezett Európában. De a fogyasztói társadalom dizájnerei gondoskodtak arról, hogy az emberek azt higgyék, hogy az egyiptomi fáraók idején is így ünnepeltek.
Ha manapság akarnák először forgalomba hozni a tűzijáték-rakétákat, akkor esélye se lenne a hivatalos jóváhagyásuknak, hisz olyan veszélyes mérgekkel készülnek! De a hagyomány - az hagyomány...
#5 Ahogy mondod, 100 éve. Ja mégsem:
"Európában a reneszánsz idején jelent meg a tűzijáték, és eleinte csak egyházi személyek kiváltsága volt. A feljegyzések szerint Magyarországon először I. Mátyás király és Beatrix királyné esküvőjén tartottak tűzijátékot 1476-ban Székesfehérvárott. 1686-ban Budavár visszafoglalását is tűzijátékkal ünnepelték. A XVII. századtól már a gazdagabb polgárok is tűzijátékozhattak. Azonban a második világháború után Magyarországon a tűzijáték is állami monopóliummá vált, az emberek évente néhány alkalommal (például április 4-én vagy augusztus 20-án) láthattak csak tűzijátékot."
"...mint bármilyen más égési folyamat, ez is CO2 kibocsátással jár,"
Úgy gondolod minden égési folyamat CO2 kibocsátással jár?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!