A KOMPLEX számokat miért kell túl misztifikálni? A yutyun meg a wikin is meg mindenhol misztifikálják, hogy "képzetes rész" (imaginárius) meg valós rész. Szerintem ez így "nagyon gáz", mivel a komplex szám egyszerűen x és y koordináta.
pontosan az a kérdés:
mi a különbség a komplex számsík és az x,y sima számsík között? Az "i" aminek a négyzete ugyebár =-1 hol jön be a képbe? Hogy kell elképzelni? Az "i" tengelyen ugyebár 1-es pont egyenlő az "i"-vel, azaz akkor ez nemis "1" hanem "i". És itt a szorzáskor összeadódnak a szögek ha minden igaz. Így lesz i*i=-1 mert 2*90fok lesz a négyzetreemeléskor. Hol van ez normálisan leírva? A wiki-n kívüli helyen? (A wikin összekeverik az ekzakt dolgokat a történelemhamisítással, szóval őket kihagynám)
Körülbelül pontosan az a különbség a komplex számsík és az x,y számsík között, mint a valós számok és egy egyenes között. Az egyenesnek vannak pontjai, meg távolság van rajta. A valós számokat meg össze lehet adni, meg össze lehet szorozni.
Ha a mínusz pít úgy képzeled el, hogy egy pont egy egyenesen, akkor az i-t is el tudod úgy képzelni, hogy egy pont a síkon.
Ha nem ismered a komplex számokat, akkor szerintem írd be a keresőbe hogy komplex számok, és nézd végig a legfelső néhány olyan találatot, akik nem hamisítanak történelmet. Szerintem király cucc, érdemes ismerni.
"Hol van ez normálisan leírva?"
Fú várj, vajon hol is lehet ez normálisan leírva, talán a telefonkönyvben? Ja nem, a Funkcionális anatómia II-es kötetében, közvetlenül a végbélnyílás izomrostjai fejezet után.
A "-π=(-1+0*i)" alapján úgy hiszem, nem vagy tisztában a komplex számok ontológiájával (hát persze, ez a kérdés), és az alapvető műveletekkel. Ebben a szellemben válaszolva:
A síkra gondolhatsz úgy, mint a komplex számok egy /modelljére/, ugyanúgy, ahogy a természetes számok sem kavicsok, de kavicsokkal lehet modellezni őket. (A kavicsos modellben rögtön látszik, például, hogy a szorzás kommutatív : téglalapot csinálsz a kavicsokból és elforgatod. Vagy hogy egymást követő háromszögszámok összege négyzetszám: egymás mellé tolsz két egymást követő háromszöget, és látod, hogy négyzetet alkotnak. És akkor ezek igazak az igazi egész számokra is, bárhogyan is legyenek definiálva.)
Ha a komplex számokat akarod vizsgálni, csak ajánlani tudom hogy úgy gondolj rájuk, mint a sík pontjaira. Ahol az x tengely a valós számegyenes. Ekkor
: -π = (-π + 0*i) = (-π, 0).
Az y tengely a tisztán komplexek, a szokásos módon irányítva, 1 = (1, 0), ez mutat jobbra, és i = (0, 1), ez mutat felfelé.[0] A komplex számmal való szorzás meg a forgatva nyújtás, z*w -t gy kapod meg, hogy ráméred a (0, 1, z) háromszöget a (0, w) szakaszra, hogy (0, 1, z) és (0, w, zw) hasonló háromszögek legyenek. (Ahol a hasonlóság pontosan a w-vel való forgatva nyújtás.)
A testaxiómák igazak, a +- és */ jeleket használhatod úgy, ahogy valós számokon megszoktad.
Matematikában gyakran érdemes modellekkel dolgozni. Egy másik opció az axiomatikus megközelítés, felírod a komplex számok elég sok tulajdonságát, és akkor azokkal dolgozol. [1]
[0] ez a komplex sík, Gauss-sík esetleg Argand-sík
[1] a wikipédián többféle módon próbálják bevezetni, én a geometriait tudom ajánlani : [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!