Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Általában egy villanyszerelő,...

Általában egy villanyszerelő, vagy egy fizikus tud többet az elektromosságról?

Figyelt kérdés

Tanúja voltam egy szakmai elméleti vitának, ahol mindkét fél az meg volt győződve az igazáról. A villanyszerelő 15 éve praktizál a szakmában, a fizikusnak (ph.D) pedig nem is az elektromosság a szakterülete.

Most a konkrét vita tárgya irreleváns, csak az a kérdés, hogy laikusként melyiknek hinnétek?



2023. júl. 1. 08:53
1 2 3
 11/21 krwkco ***** válasza:
95%

"a fizikus szerint pedig ez nemhogy felesleges, de még ellenállásként is funkcionál."

Ez akkora ostobaság, hogy ezt egy fizikus, ha magánál volt, biztosan nem mondott. A vastagabb, nagyobb keresztmetszetű vezeték ellenállása kisebb.


"valami vezető keresztmetszetéről volt szó, hogy az mennyire vastag kell legyen különböző terherléseknél."

Erre nem az elektromossággal kapcsolatos ismeretek adnak választ. Ez egy kompromisszum, amit a körülmények, a vezetékárak, a vezetéket körülvevő anyagok hővezetőképessége, gyúlékonysága határoznak meg. Erre a szabvány (az általánosan követendő eljárás) ad választ, amit a villanyszerelő ismer. A fizikus -általában- nem.

2023. júl. 1. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
92%
Az elektromosságról elég biztosan ki lehet jelenteni, hogy a fizikus tud többet, hiszen mi levezetünk minden összefüggést, és kiszámoljuk az eredményeket. Például a maxwell egyenletekből kiindulva ki lehet számolni, hogy hullámvezetőkben, pl optikai kábel mennyire fog a jel csökkenni. Ezt egy villanyszerelő nem tudja kiszámolni, neki megvan a szabvány, hogy x méterenként kell egy erősítőt tenni.
2023. júl. 1. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
77%
Fizikusok amúgy sokszor specializálódnak is szóval azért az se mindegy mi a fő szakterülete.
2023. júl. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
78%
Alapvetően a vezeték keresztmetszet nem fizika kérdése, hanem szabvány. Nyilván a szabványt megalapozzák számítások, és sok mindent figyelembe vesznek. Magát a szabványt feltehetően egy szerelő jobban ismeri, de a mögöttes dolgokat, hogy miért annyi amennyi azt egy fizikus jobban fogja érteni. A villanyszerelőnek nem az elméletet kell tudnia. Hanem azt, hogy adott telepítési környezetben, adott vezeték keresztmetsztre hány ampert enged meg a szabvány. A fizikusnak meg nem kell ismernie a szabványt, mert az az ő elméleti tudásának gyakorlatba ültetése, hogy ne kelljen minden esetben végig számolni ugyanazt. Ezen kívül a szabvány figyelembe vesz egy rakás más dolgot is. És az is előnye, hogy a szabványok alapján történt kivitelezésnél passzolnak a dolgok. Például kiszámolhatom, hogy egy adott elhelyezés esetén az adott vezeték 18.7A-re terhelhető, ha 16A-es kismegszakító kapható...
2023. júl. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
93%
#13 - aha, csakhogy az összes fizikusnak alap az elektromágnesességtan, egy villanyszerelő pedig még az elektromosság alapvető törvényszerűségeit sem tanulja meg a hivatalos képzés keretein belül, csak az Ohm-törvényt, meg a P=cos(fí)*U*I összefüggést - bár a "cos(fí)" dologról a döntő többségüknek gyakorlatilag fingja sincsen.
2023. júl. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
93%

Általában egy fizikus többet tud az elektromosságról mint egy villanyszerelő de mindenki tévedhet és ez nem minden villanyszerelőre és fizikusra igaz.

A villanyszerelőknek tanítanak a villamos hálózatokról is amit egy mezei fizikusnak nem. A fizikusok képzése nem gyakorlat orientált. Másrészt a villanyszerelésnél a szabványokhoz kell ragaszkodni, mint azt az előző válaszokban is olvashattuk. A speciális eset az amikor az embernek mindkét képzése is megvan, itt utalnék magamra.

2023. júl. 1. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
92%

"A villanyszerelőknek tanítanak a villamos hálózatokról is amit egy mezei fizikusnak nem."


Mi tanultunk róla, nem is keveset. Mármint fizikus képzésen.

Sőt, nem csak arról, hanem még - és ez már inkább elektronikai műszerész terület - az analóg és digitális áramkörökről is (abból a tárgyból ez volt a tankönyvünk: [link] ).)


Meglep hát, hogy fizikusként azt írod, hogy nálatok nem volt szó a hálózatokról.

2023. júl. 1. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
70%
#17 -> Hát analóg és digitális elektronikát mink is tanultunk, de azt hogy ezen belül mit az már tanártól és egyetemtől is függ. Minden esetre le lehet diplomázni úgy hogy nem tudod hogy melyik két vezeték közt mérsz kb 230V-ot és melyik kettő között 400V-ot, mi az hogy csillag delta vagy az hogy hogy működik a fí relé. A két oktatás más oldalról közelíti meg a dolgokat. A villanyszerelőknél ez egy alap dolog, míg a fizikusoknál csak egy a millióból amit tudni kellene.
2023. júl. 1. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem olyan régen egy facebookos villanyszereléses csoportban olvastam egy fizikus meg egy felülvizsgáló szópárbaját. Abban épp nem értettem egyet a fizikussal. De jött egy harmadik, tett egy megjegyzést, és a fizikus rögtön rávágta, hogy igen, ez abból a differenciálegyenletből következik, hogy... Hát ez az. A villanyt érteni kell. A szabványok bevágása nem elég jó egy életre, azt tudni kell, mi miért van, mert a gyakorlatban sose tankönyvi tiszta esetekkel találkozik az ember. Aki nem érti a dolgok lényegét, az tervezői művezetéssel dolgozhatna elvileg, tökéletesen tudva a csőhajlítást meg a csupaszítófogó kezelését.
2023. júl. 1. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
29%

Persze, hogy a fizikus az okosabb ember... de hogy a való életben mit mivel szokás kiépíteni, azt nem egy olyan emberrel kéne megbeszélni, aki nemhogy egy házat nem épített, de még egy villanykapcsolót se kötött be soha életében. A szerelő nem matematikázik, hanem azt tudja, hogy a nála okosabbak utasítására másik száz cég másik ezer helyen is azzal építette ki azt a dolgot - nyilván nem véletlenül - aztán pont.

A gyakorlati életben akár olyan tényezők is vannak, hogy az a vékonyabb nem engedélyezett, egyéb téren rosszabb minőségű, valami mást nehezebb vele csinálni, rákötni, megakadna abban, amibe belehúznák, vagy egyszerűen nem lehet beszerezni ebben az országban fél éven belül se, míg a vastagabb halomra áll ingyen mindenfelé. Neki meg holnapra össze kell dobni, mert leveszik a fejét. Természetesen fogalmam sincs a témáról, csak arra akartam utalni, hogy az élet ezer ponton felülírhatja azt, amit egyetemi szobában kimatematikáztak.

Persze nem árt több szakember elgondolását is meghallgatni, nem-e lehúzni akarta valamelyik az embert, nyilván ilyen is van, de most ne ebből induljunk ki.

És pont azért, mert egy szerelő nem tudós, garantáltan nem áll neki kétes elméleti számítgatásoknak, hanem tudja, hogy másik ezer már bevált helyen mit csináltak az okosabbak.

2023. júl. 2. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!