Általában egy villanyszerelő, vagy egy fizikus tud többet az elektromosságról?
Tanúja voltam egy szakmai elméleti vitának, ahol mindkét fél az meg volt győződve az igazáról. A villanyszerelő 15 éve praktizál a szakmában, a fizikusnak (ph.D) pedig nem is az elektromosság a szakterülete.
Most a konkrét vita tárgya irreleváns, csak az a kérdés, hogy laikusként melyiknek hinnétek?
"a fizikus szerint pedig ez nemhogy felesleges, de még ellenállásként is funkcionál."
Ez akkora ostobaság, hogy ezt egy fizikus, ha magánál volt, biztosan nem mondott. A vastagabb, nagyobb keresztmetszetű vezeték ellenállása kisebb.
"valami vezető keresztmetszetéről volt szó, hogy az mennyire vastag kell legyen különböző terherléseknél."
Erre nem az elektromossággal kapcsolatos ismeretek adnak választ. Ez egy kompromisszum, amit a körülmények, a vezetékárak, a vezetéket körülvevő anyagok hővezetőképessége, gyúlékonysága határoznak meg. Erre a szabvány (az általánosan követendő eljárás) ad választ, amit a villanyszerelő ismer. A fizikus -általában- nem.
Általában egy fizikus többet tud az elektromosságról mint egy villanyszerelő de mindenki tévedhet és ez nem minden villanyszerelőre és fizikusra igaz.
A villanyszerelőknek tanítanak a villamos hálózatokról is amit egy mezei fizikusnak nem. A fizikusok képzése nem gyakorlat orientált. Másrészt a villanyszerelésnél a szabványokhoz kell ragaszkodni, mint azt az előző válaszokban is olvashattuk. A speciális eset az amikor az embernek mindkét képzése is megvan, itt utalnék magamra.
"A villanyszerelőknek tanítanak a villamos hálózatokról is amit egy mezei fizikusnak nem."
Mi tanultunk róla, nem is keveset. Mármint fizikus képzésen.
Sőt, nem csak arról, hanem még - és ez már inkább elektronikai műszerész terület - az analóg és digitális áramkörökről is (abból a tárgyból ez volt a tankönyvünk: [link] ).)
Meglep hát, hogy fizikusként azt írod, hogy nálatok nem volt szó a hálózatokról.
Persze, hogy a fizikus az okosabb ember... de hogy a való életben mit mivel szokás kiépíteni, azt nem egy olyan emberrel kéne megbeszélni, aki nemhogy egy házat nem épített, de még egy villanykapcsolót se kötött be soha életében. A szerelő nem matematikázik, hanem azt tudja, hogy a nála okosabbak utasítására másik száz cég másik ezer helyen is azzal építette ki azt a dolgot - nyilván nem véletlenül - aztán pont.
A gyakorlati életben akár olyan tényezők is vannak, hogy az a vékonyabb nem engedélyezett, egyéb téren rosszabb minőségű, valami mást nehezebb vele csinálni, rákötni, megakadna abban, amibe belehúznák, vagy egyszerűen nem lehet beszerezni ebben az országban fél éven belül se, míg a vastagabb halomra áll ingyen mindenfelé. Neki meg holnapra össze kell dobni, mert leveszik a fejét. Természetesen fogalmam sincs a témáról, csak arra akartam utalni, hogy az élet ezer ponton felülírhatja azt, amit egyetemi szobában kimatematikáztak.
Persze nem árt több szakember elgondolását is meghallgatni, nem-e lehúzni akarta valamelyik az embert, nyilván ilyen is van, de most ne ebből induljunk ki.
És pont azért, mert egy szerelő nem tudós, garantáltan nem áll neki kétes elméleti számítgatásoknak, hanem tudja, hogy másik ezer már bevált helyen mit csináltak az okosabbak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!