Most tanulok villanyszerelőként még eléggé kezdő vagyok és foglalkoztat ez a három kérdés. Meg tudnátok válaszolni?
Hogyan tudom egy egypólusú és egy váltó kapcsolónál megállapítani (feszültség alatti méréssel), hogy melyik vezeték a betáp?
Multiméter szakadás vizsgálójával lehet feszültség alatt mérni, vagy az tönkreteszi a készüléket?
Feszültség alatt igaz, hogy nem lehet ellenállást mérni és ha még is megteszed akkor azzal tönkreteszed a multimétert? Ha igen, miért?
1., Feszültség alatti méréssel valóban meg tudod állapítani
2., Tönkreteszi. Ha nincs szakadás, akkor rendben van, de ha szakadás van (vagy a fogyasztóra mérsz rá), akkor a műszer kapcsain pár volt helyett a hálózati feszültség jelenik meg.
3., Nem igaz, csak más a mérési módszer: Megméred az ellenálláson eső feszültséget és az átfolyó áramot. Előveszed az Ohm törvényt és már meg is vagy. Multiméter ellenállás mérés állásában lásd a kettes pontot.
Gondolom iskolai kérdések. A második és harmadikra azért válaszoltam, hogy ne tedd tönkre a műszeredet, de tudod mit? legyen:
Feltételezés: Nem tudom, hogy a kapcsolóban nulla vagy fázis van megszakítva.
Keresek egy fix vezetéket (nem érdekel, hogy L vagy N).
Ellenőrzőm, hogy a kapcsolón van fogyasztó.
Innen az eljárás ugyan az:
Rámérek a kapcsoló minden sarkára. Az eredményeket felírom. A kapcsolót átkapcsolom. Megint végigmérem Az egyik sarok feszültsége nem változott, az a betáp.
Magában egy multiméterrel egy kapcsolónál nem sokra mész, mert a multiméter egyik vezetékének végét földpotenciálhoz kéne érinteni, az meg átlag kapcsolónál nincs.
Ha van mihez érinteni, akkor egypólusú kapcsolónál: Először azt kéne megnézni, a kapcsoló a fázist szakítja-e meg, vagy a nullát. Ha a nullát, akkor a fényforrás bekapcsolt állapotában a kapcsoló csavarjain nem mérhető feszültség. Ha a fázist, akkor a fényforrás kikapcsolt állapotában az egyik csavaron mérhető csak feszültség, az a betáp.
Azonban a villanyszerelésnél érteni kéne a dolgokat, nem pedig bemagolni. Egy nyavalyás lámpaáramkört végignézni és eldönteni, mely esetben hol mekkora feszültség van, hát az nagyon az alapja az elektrotechnikának, olyannal - zseblámpaelem és izzó formájában - általános iskolában foglalkoztunk. Persze, senki sem doktori oklevéllel született, de itt a alkalom tanulni, az áramkör lerajzolása után eldönthető a fenti megállapításaimra a kérdés, hogy miért? Valamint a váltókapcsolósra is megadható a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!