Tinédzser korom óta foglalkoztat egy felvetésem, ami saját fejben született, talán érdektelen?
A fénysebességről gondolkoztam,soha nem foglalkoztam kellő időt ezzel az érdekes dologgal,most azonban jobban górcső alá vettem.
Veszünk egy zseblámpát,ebből fénysebességgel közlekedő fény árad amit egy galaxis középpontjára irányítok,majd elfordítom a csuklóm és 1-2 másodperc múlva már ettől a galaxistól több száz fényévre de tőlem nagyjából megegyező távolságú másik galaxis középpontjára mutat a kezem.
A' galaxis és B' galaxis között mégsem terjed sokszorta gyorsabban a fény mint fénysebesség?De ha egy pokoli hosszú fizikai tárgyat egy ponton megforgatnám akkor egy hossz után létezne olyan szakasza ennek a tárgynak ami túllépte a fény sebességét,de ehhez persze létrehozhatatlan fizikai tulajdonságok kellenének,de gondolom így is a sebességhatárt átlépett tárgy rész,energiává bomlana szét.Gyakorlatilag képtelenség,elméletileg lehetséges ezen szemszögből a sebességhatár átlépése?
Ne hurrogjatok le,nem vagyok túliskolázott,ezt mint egyszerű ember gondoltam el.
Ha van egy lézermutatód és nagyon messze egy fal, akkor a falon a fénypont sebessége átlépheti a fénysebességet, ezt nem tiltja semmilyen fizikai törvény.
Ha összecsuksz egy nagy ollót, a szárak metszéspontja is átlépheti a fénysebességet.
Egy hosszú rúd vége viszont nem, mert az tömeggel rendelkezik és ha megközelítené a fénysebességet végtelenül sok energia kéne a gyorsításához.
1: Ha fénypontot mozgatsz, az látszólagos mozgás. Nem a fény mozog ott, hanem a fotonok mind tőled indulnak, és az egyik ide érkezik, a másik oda. A kettő végpont között lehet akár fényévnyi távolság is. Ettől még semmi nem ment fénysebesség fölött.
2: Ha egy tárgyat forgatsz meg, ott több gond is van. Először is: ilyen méretben már nem létezik szilárd tárgy. Szétfolyik a saját súlya hatására.
Másodszor is: a forgatás hatása nem pillanatszerűen, hanem hangsebességgel terjed benne (szilárd anyagban pár km/mp) így a tárgyad felcsavarodik.
Itt sem lépi át semmi a fénysebességet.
Harmadszor: egy hete volt szinte ugyanez a kérdés. Olvasni szoktál-e?
Na már megint kezdi :D a lézerös gyerek az egyes kb egy hónapja volt erről vita .Minden áron leakarta nyomni a hülyeségét mert ő szerinte a fénypont a falon ha forgatod a mutatót,átlépheti a fénysebességet ,ez nonszensz.
A kettes a jó válasz ,amit a hosszú testről ír kiigazításra szorul.
Nem szilárd tárgy nem létezik ilyen méretben hanem MEREV tárgy nem létezik és nem csak ilyen méretben hanem SEMMILYEN méretben sem , ezért ha te akármilyen kiterjedésű tárgyat mozgatsz ,annak az eleje és a vége (tök mindegy hány m hosszú) nem egyszerre mozdul el ,és ugyan ez igaz a lézerpointer fényére is, és ezt nem érti meg egyeske ,ebből következnek a téveszmék.
Nincs egy időben elmozdított fénykard ,ha másképp nem megy képzelj el egy locsolóslagot amit hirtelen elfordítasz .
Pedig a fényfolt a falon átlépheti, de az nem egy adott dolognak (foton, atom, neutron...) a sebessége, hanem egyfajta csoportsebesség. Ilyen értelemben a "szétkenődő" fotonok becsapódási helyei fénysebességnél gyorsabban követhetik egymást, de ez csak egy egészen virtuális "mozgás".
Kicsit hasonlít ehhez:
Egy hullám esetén is a részecskék maguk pl transzverzálisan mozognak a saját egyensúlyi helyzetük körül, de a hullám "taraja" látszik mozogni. Ami pedig csak egy fázissebesség, de egyébként semmi anyagnak sem a sebessége.
Értem már,igazából nem lépi át a lézerpont a sebességhatárt,az észlelő viszont fénysebességnél gyorsabban kell hogy kapkodja a fejét ha követni akarja a különböző fotonok beérkezési pontjait a végponton.
A felcsavarodó rúd az csak az általunk ismert tárgyakra vonatkozik,de elméletben lássunk túl ezen,és vértezzük fel ezt a tárgyat olyan szuper tulajdonsággal ami meggátolja a deformálódást,ez esetben csak a fénysebesség elérése tudná átalakítani a tárgyat.Tehát én tisztában voltam hogy nincs olyan tárgy ami kibírná a fénysebességig átalakulás nélkül.A forgatásra befektetett végtelen energia pedig gondolom a rúd hosszával egyre csökkenthető volna,mivel a végpont haladási sebessége nagyobb mint a megtartott kiindulópontnál.
Jajj majdnem elfelejtettem válaszolni mindazoknak akik azt képzelik én valaki olyan vagyok aki már egyszer feltette ezt a kérdést,hát nagyon melléfogtatok!!!
Ez az első ilyen kérdésem a kategóriában,sőt a tudomány kategóriában roppant ritkán vagyok bent hogy olvassak.
"olyan szuper tulajdonsággal ami meggátolja a deformálódást"
Na de mi legyen ez a szupererő?
Minden ilyen hatás a testben hangsebességgel fog terjedni, ami annál nagyobb, minél keményebb a tárgy. Normál tárgyaknál néhány km/mp... messze a fénysebesség alatt.
Ha pedig felteszünk egy hülyeséget - abból csak hülyeségek jöhetnek ki. Nem a középkorban élünk, itt fizikai törvények vannak.
Amúgy ha nem olvasol, akkor is ki kellett írnia neked az előző kérdést a szavaid alapján, amikor föltetted. Azt is érdemes lett volna elolvasni.
Kérdő
Nincs értelme a felvetéseidnek,nem kell senkinek fénysebességnél gyorsabban kapkodnia a fejét láttál már locsoló csövet ? Nem egyből van ott a lézerpont a falon ahova mutatsz, a szuper rudad meg a fantázia szüleménye egyáltalán elolvastad a mit írtam 3 ,semmilyen méretű tárgyban nem létezik merev ,a kérdésed fizikailag nem kivitelezhető .Képzelődni lehet de sztem nem azért írtad ki a kérdést.
5 Eső után köpönyeg a múltkor is ezzel védekeztél.A kérdező elméletben kérdezi a rúd végének sebességét a két bolygó között , ő is tudja hogy gyakorlatilag nem lehet.Én semmilyen fizikai elméletről nem tudok ami megengedné hogy a rúd vége csak elméletileg is de c fölött mozogjon.Ez nem egy matekórás kerületi sebesség kiszámítós kérdés volt ,itt "pokoli hosszú fizikai tárgyról" van szó kérem .
A szuper tulajdonságú szilárd testre is igaz, hogy a deformáció véges sebességgel terjed benne, és ez a tárgy maximum a fénysebesség (Ilyenkor a tárgyban érvényes hangsebesség tulajdonképpen a fénysebesség).
Ez azért van, mert a testek részecskéit elektromágneses erők tartják össze, a deformációt is ezek közvetítik, és az elektromágneses hatás sem terjed gyorsabban a fénysebességnél.
De ha tömény maganyagra gondolsz, vagy neutroncsillag-anyagra, ott is a részecskék közti kölcsönhatás maximális sebessége c.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!