Általában egy villanyszerelő, vagy egy fizikus tud többet az elektromosságról?
Tanúja voltam egy szakmai elméleti vitának, ahol mindkét fél az meg volt győződve az igazáról. A villanyszerelő 15 éve praktizál a szakmában, a fizikusnak (ph.D) pedig nem is az elektromosság a szakterülete.
Most a konkrét vita tárgya irreleváns, csak az a kérdés, hogy laikusként melyiknek hinnétek?
...depends on...
- Például egy villanyszerelő nem feltétlenül tudja, hogy a teljesítménysűrűséget nem a vezetékben kell "keresni", hanem az a körülötte lévő térre vonatkozik, s a Poynting - vektorhoz fűződő fogalom, azaz (ez most kicsit pongyola megfogalmazás lesz) az energia nem a vezetékben terjed, hanem a vezeték körül, s ahol az említett vektornak van a vezetékre merőleges komponense ott van teljesítményfelvétel (persze, az elektronok mozgatása is benne van ebben).
- Másfelől viszont, egy fizikus meg nem feltétlenül tudná elvégezni egy villanyszerelő munkáját.
Lehetnek persze átfedések. Vannak például kísérleti fizikusok (akiket az elméleti kollégák sokszor csak "bádogos" - nek becéznek), akik saját maguk is megcsinálnak bármilyen villanyszerelői munkát, sőt, én olyan, kvantumelmélettel foglakozó kutatót is ismerek, aki simán lehetne villanyszerelő, mert annyira beleásta magát (mivel az az egyik hobbija).
Épp ezért, nem lehet egyértelmű választ adni a kérdésedre.
Mindenesetre, a konkrét kérdésre szűkítve a dolgot - a 90-es évek fizikus képzését alapul véve - az azért elmondható, hogy egy fizikus jóval többet tud az elektromágnesességről, annak mélyebb, fizikai hátteréről (de persze, ez nem jelenti azt, hogy egyben a villanyszereléshez is ért (nem is kell neki, mert nem erre képezték ki)).
A villanyszerelő voltaképpen vezeték- és készülékszerelő. A szabványok szerint kell dolgoznia, függetlenül attól, hogy mi az az elektromosság. Akkor kerül ehhez a kérdéshez legközelebb, amikor megnézi, hogy melyik a fázis és a fáziskereső világítani kezd. Ami azért még mindig messze van az elektromosság, mint fizikai jelenség lényegétől.
Valami alapszintű tudást szerzett a szakmunkásképzőben, de arra nincs szüksége a munkájához, úgyhogy akár el is felejthette. Persze hobbiból, magánúton ő is utána tud nézni a dolgoknak.
Azért egy kísérleti fizikusnak illene messze többet tudnia egy villanyszerelőnél, hisz egy villanyszerelő még hétköznapi mérnöki munkára sincs kiképezve az elektromosság területén.
Egy villanyszerelő a hivatalos képzettsége szerint alapvető elektromos problémákkal sincs tisztában. Például nem érti, mi az a vezeték hullámimpedanciája, miért nem lehet váltófeszültségre alkalmas kapcsolóval egyenáramot megszakítani teljesítménykörben, fogalma sincs a komolyabb méréstechnikai eszközök alkalmazásáról, villanymotorok tulajdonságairól, stb.
Kérdező - mellesleg mi volt a vita tárgya?
Nem válaszolhatnánk meg ezt mi (elnyomott tehetségek) itt a gyakorin?
:-)
Köszönöm a válaszokat!
#5 valami vezető keresztmetszetéről volt szó, hogy az mennyire vastag kell legyen különböző terherlésknél.
A villanyszerelő egy túlméretezett rendszert ajánl, a fizikus szerint pedig ez nemhogy felesleges, de még ellenállásként is funkcionál.
Kérdező - akkor egyeztesd a két "szaki" számításait, és próbáld megítélni, hogy melyikük hibázta el az elméleti munkát!
XD
Ilyen viták sokszor azért pattannak ki, mert egy fizikus inkább elméleti síkon gondolkozik, egy villanyszerelő meg gyakorlati síkon.
Ez önmagában nem minősíti egyikőjüket sem, de nagyon régóta tudjuk, hogy elméletileg gyakorlat és elmélet között nincs különbség, de gyakorlatilag van... :)
Ez olyan kérdés, minthogy:
"Általában egy állatorvos, vagy egy hentes tud többet a sertés anatómiájáról?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!