Mi okozhatja a problémát a háztartás elektromos rendszerében?
Van egy olyan problémám, hogy a lakásomban időközönként fellép egyfajta elektromos ingadozás. Nem vagyok villamossági szakember, így csak laikusként tudom megközelíteni a dolgot.
A probléma akként jelentkezik, hogy a hálózatba kötött kismegszakítíkat vagy a fi-relét lecsapkodja. Jelenleg is volt egy ilyen 1 órás szenvedés.
3 kis megszakító tartozik a fi-reléhez, mindegyik 16 amperes, egyforma típusúak. Az elosztás úgy alakul, hogy lakás két részre van osztva és egy kültéri részre.
A legtöbb probléma a ház egyik ágával(továbbiakban 1-es ág) szokott lenni, azon is van a legtöbb fogyasztó (egy kicsi bojler, konyhai gépek, fűtőtestek stb.). Nem rég át lettek kötve a megszakító kiosztások, hogy kizárjuk a belőlük fakadó problémát, ami annyiban csavart a dolgokon, hogy 1 hónapig nem volt probléma az addig problémás 1-es ágon, de cserébe a kisebb terheltségű részen le-lekapcsolta a kismegszakítót.
Jelenleg pedig az a helyzet áll fent, hogy mikor lekapcsolta a fi-relét akkor lekapcsoltam az összes kismegszakítót. Egyesével felnyomva őket az 1-es ág felkapcsolására lecsapta. Kihúztam minden konnektoros fogyasztót, de nem változott semmi. Ugyan úgy lekapcsolgatott egy ideig, majd egyszer csak úgy maradt, pedig semmi se változott, egyesével visszadugtam mindent. A folyamat közben is leverte párszor, de mindig másnál, így a testzárlatos eszköz kizárva(ha csak nem zárlatos minden, néha) és a túlfogyasztás is.
Villanyszerelő már látta, és tanácstalan, sosem látott még ehhez foghatót.
Már egy pár éve fennáll a probléma, de mostanában egyre súlyosabbnak érződik, teljesen elkeseredett vagyok már. Nyáron hónapokon keresztül semmi baja nem volt, tavaly is hidegebb időkben jött elő a hibajelenség, pedig nincs összefüggésben a fogyasztással, meg egyébként is 18°C fűtök csak.
Az 1es ágra rá van kötve egy másik megszakító is, ami egy szennyvíz szivattyút üzemeltet, de az is le van kapcsolva. Ennek ellenére mondjuk okozhat beázás miatt kioldást?
Bárkinek bármilyen tanácsa van, azt örömmel fogadnám!
A kismegszakítók zárlatnár vagy túlterhelésnél mennek le. Ez egyszerűség kedvéér annyi, higy több mint 16A megy át rajta.
Az Fi pedig egy hibás készüléket kapcsol le, vagy a hàlózaton van probléma.
Esetedben az 1 hálózat ami kültéri, simán lehet problémás, mint páralecsapódás miatt, vagy részben hibás gépek, de okozhatják fi hibás lekapcsolását a hálózati anomáliák, kapacitív földzárlatok, ami nem valós hiba.
Az ilyen hibák felderítése lehetséges, de hosszadalmas. Sokszor földbe vagy levegőbe húznak nem oda való kábelt, ami pár év múlva hibát generál.
Vagy inverteres berendezést nem bírja a nem oda való fi relé.
Sőt egy gépnek sem kell hibásnak lennie, elég egy sérült külső kábel, vagy elég pára is ehhez egy külső lámpában, vagy dugaljban. Nem muszáj azon az áramkörön terhelni, amelyiken a hiba van!
Hogy mindig ilyen időben jelentkezik a hiba, az is arra enged következtetni, hogy pára okozza, és mivel hideg időben, tehát tavasszal, nyáron, eső után nem jelentkezik, így inkább arra merek következtetni, hogy kondenzvíz okozza. Értsd olyan kötődobozt vagy lámpakiállást kell keressetek, ami egy hidegebb helyiségben van (pl. garázs, szuterén, pince, padlás) és egy meleg, fűtött helyiségből érkezik ide az áramkör csőben(!), azaz pl. a lakótérből! A fellépő hőkülönbség miatt a csőben lecsapódik a pára és az csepeg egy kötésre vagy egy lámpába, annak bekötési pontjára (mert a lámpákat jellemzően úgy gyártják le, hogy a vezeték bevezetésére szolgáló lyuk az ott van a sorkapocstól pár cm-re, és természetesen legegyszerűbb felfúrási mód az, ha a lámpát a vezetékre ülteted, azaz ez a lyuk találkozik a falsíkban levágott csővel). Ha pl. van szerelve valami padláson úgy, hogy egy kötődobozból van felállva csőben, ott sűrűn előfordul ilyen, de előfordul mint írtam garázsokban is. Megakadályozni csak úgy tudod, hogy lezárod a csővéget, telinyomod szilikonnal. A villanyszerelő pedig legközelebb ilyen helyiségeket kábellel tápláljon meg! Bemehet vakolat alá, szabványos, ha azt mondja, hogy az gány, akkor 1. olvasson utána, 2. gondolkodjon!
Megkeresni úgy lehet, hogy amikor a hiba épp fennáll, azonnal kikötni a föld és a nulla sín betápvezetékét, összecsengetni műszerrel a nulla-föld sínt, ha így összecseng, akkor fennáll épp a hiba... majd egyesével kikötni a nulla vagy a föld vezetékeket, és minden egyes kikötött vezeték után ismét összecsengetni! Ha az egyik kikötése után megszűnik, akkor azzal az eggyel külön összecsengetni. Ha összecseng, akkor megkeresni azon áramkör fázisát és földjét. Ha megvan, akkor mindent visszakötni, visszakapcsolni az áramot és megkeresni hol nincs áram! Ahol nincs, azt az áramkört vissza kell követni, kötődobozokon keresztül, és meglesz a hiba!
Azt értem, hogy vakarja a fejét a villanyszerelő, mert eléggé időigényes az ilyen hibát megtalálni, de hogy tanácstalan, az azért meglepő! Ez gyakori hiba! Agybajt lehet tőle kapni, nem mindenki vállalja ennek okán, és lehet, hogy nem feltétlen akarja ezt közölni a tulajjal, hogy ilyet nem vállal, inkább széttárja a karját, hogy fogalma nincs.
Fi-relé XBS DZL176-63-as, a kismegszakító XBS B16 6000 típusú. Vegyek más márkájút, mik a jó alternatívák?
Azért nem gondolok a kültéri részre, mert arra tényleg csak 1 lámpa és egy konnektor van rákötve, azzal sose volt baj és ha le van kapcsolva akkor is lekapcsolja a Fi-relét. Viszont a szivattyúnak a megszakítója úgy van bekötve a hálózatba, hogy a falkülső oldalán van, de a fal túloldaláról, egy konnektorból veszi le az áramot, ami a fürdőszobában van. Emiatt már egyszer kellett cserélni a konnektort, mert elégette az érintkezőket. Ez volt már talán 3 éve, akkor is hasonlóan rengeteg volt a probléma már a rendszerrel, de akkor a kismegszakítót csapta le folyamatosan. Most látszólag tovább eszkalálódott a hiba.
Arra gondoltam, hogy a szivattyú bekötésével lehet megint a gond, és ezért is kérdezem, hogyha le van kapcsolva a megszakító akkor ugyan úgy okozhat-e gondot. De miközben írom logikus, hogy okozhat, ha a házalásba bejut a nedvesség, akkor a vezetőszálakhoz is elérhet a pára, ami rövidre zárhatja a főág felől a szálakat. De javítsanak ki, ha tévedek.
Összecsengetés alatt arra gondol 4-es, hogy áramkör folytonosság mérővel kellene megnézni?
Úgy látom, hogy nem értesz. Olvasd át mégegyszer, amit írtam és rájössz, hogy amit írsz, hogy miért nem gondolnád, az téves! Én sem erre gondolnék első körben, de a hiba körülményeire hivatkoztam, hogy miért nem! Elméletben az amit írsz, hogy "mert arra tényleg csak 1 lámpa és egy konnektor van rákötve, azzal sose volt baj és ha le van kapcsolva akkor is lekapcsolja a Fi-relét" még nem zárhatja ki, hogy ez okozza a problémát és leírtam, hogy miért nem. Először értsük meg egymást, mégha én is mást feltételezek, mert anélkül ez nem fog menni! Ha érted, hogy mit írok, akkor nem magyarázhatod ezzel, hogy miért nem lehet a hiba oka!
Szivattyúra szükséged van most? Ha nem, áramtalaníts le, szedd le azt az egy dugaljat, amibe be van kötve, kösd ki belőle a szivattyút, tedd vissza a dugaljat, kapcsolj vissza és várj pár napot, hogy jelentkezik-e a hiba.
Az XBS az egyik leghitványabb! A másik pedig a Tracon electric, aminek nem véletlen gúnyneve a takony elektrik. Hager-t vagy Legrand-ot tudom ajánlani. Én nem tudom mi a f...t kell ezen spórolni, de félre ne érts, ez nem neked szól, hanem a villanyszerelőknek, hogy miért rakják fel ezeket a hulladék sz-r kismegszakítókat és év. reléket, mikor élet múlhat rajta, egyszerűen nem értem!
Akkor tisztázzunk egy dolgot. Miért történt az, hogy mikor a kismegszakítókat lekapcsoltam, a fi-relét pedig fel, majd a megszakítókat egyesével fel, akkor csak az 1-es ág felkapcsolását követően kapcsolt le a Fi-relé? Ha a kültér és a másik beltéri ág fel volt kapcsolva működött. Egyébként tető alatt van a lámpa is és a konnektor is, teraszon vannak.
Szivattyú csak a megszakítón keresztül kap áramot direkten, nincs dugvilla, ha bármi baja van akkor az a megszakító leválasztja az áramkörről. A megszakító, pedig ahogy írtam, egy konnektor érintkezőire van rákötve a falon keresztül.
Egyébként én sem értem a spórolás miértjét, mert most ahogy nézegettem az árakat, nem azon a pár száz forinton fog múlni, de akkor veszek egy szett Hager-t, amint sikerül kiderítenem, hogy mi egyezik meg a jelenlegiekkel.
Azért, mert az 1. biztosítékon vannak most a nagyfogyasztók. Leírtam, ennél érthetőbben nem tudom leírni, direkt nem akartam szakmai oldalról megközelíteni, úgy magyarázni, mert az úgy sem mondana neked semmit... Szoktak itt ilyet többen, de a laikusnak felesleges, és nem is azért írnak, mert segíteni akarnak, hanem ez olyan mint gyúrósnak a tükör, hogy úgy szívesen nézegetik magukat... Ők meg szívesen olvassák magukat, hallgatják magukat. :)
Amennyiben valahol a nulla-föld "összeér", érintkezik egymással, elég hozzá pára is, addig nem old le a fi, amíg nincs terhelés. Nem muszáj ezen az áramkörön legyen a terhelés, ahol a nulla-föld összeér! Lehet másik áramkörön is! Így érthető? Tegyük fel a 2. biztosítékhoz tartozó áramkör nulla és földje van kvázi zárlatban, és azon van mondjuk egy külső lámpa, felkapcsolod és világít és nem történik semmi sem, de amint felkapcsolod az első biztosítékot és azon van egy nagyobb fogyasztó, leold a fi, és leold akkor is ha a 2. biztosíték nincs felkapcsolva, hisz attól hogy lekapcsolod, a nulla és a föld még be van kötve a nulla, föld sínbe, azokat az egy pólusú biztosíték nem szakítja!
Szóval bárhol lehet a hiba! Az alapján nem tudod kideríteni, hogy melyik biztosíték felkapcsolásánal old le a Fi! Csak úgy tudod, ahogy leírtam, hogy hiba fennállásánál egyesével kicsengeted, de első körben kösd ki a szivattyút a dugaljból! Megakarod találni a problémát vagy sem, mert ha igen, akkor haladjunk már! Kösd ki, várjunk pár napot, ha nem szűnik meg a hiba, akkor kell végig zongorázni az egészet, nincs más megoldás.
Az érintésvédelmi relé működését kellene értened és akkor értenéd mi történik, csak arra nem gondoltam, hogy kell ezt neked értened, mert minek, az itinert elsősorban a villanyszerelődnek adtam, nem neked, ha Ő sem érti, az baj!
Annyit kell értened, hogy amíg nincs terhelés, addig minden rendben van, amint van terhelés, és összeér a nulla és a föld vezeték, abban a pillanatban a föld felé szivárgó áram lép fel, és mivel pont ez ellen véd a fi, bár leginkább az ellen, hogy rajtad keresztül ne szivárogjon áram a föld felé, ezért leold. És ezért k-rvára mindegy, hogy melyik áramkörön van a terhelés és melyik áramkör nulla, földje ér össze!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!