Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A rövid nappalosság az egy...

A rövid nappalosság az egy adaptációs stratégia a virágzás - és ezzel a magérlelés - megfelelő évszakhoz való időzítéséhez, vagy csak arról van szó, hogy megzavarják a mi nyári hosszú nappalaink a rövidebb nappalokhoz szokott trópusi növényeket?

Figyelt kérdés

Ugye a mediterrán éghajlaton a tél a kedvező időszak, mert olyankor van sok eső, fagy pedig nincs, a szavanna éghajlat ennek az inverze, ott nyáron van csapadék és télen szárazság. Az egyenlítői éghajlaton pedig az egész év kedvező időszak, és egész évben 12 óra a nappal is, vagyis a rövid nappalos növények egész évben virágozhatnak.

Azokon a szélességeken, ahol már van - a növények számára - érzékelhető különbség a nappalok hosszában, ott a rövid nappalos növények ősszel kezdenek bimbót növeszteni, de ez sokszor olyan lassú folyamat, hogy mire elvirágzanak, már újra június van, vagyis konkrétan a leghosszabb nappalok ideje (ezt korallvirágnál tapasztaltam is). Tehát a virágképzés sebessége és a termés- és magérlelés sebessége is sokat számíthat. Abban is van logika, hogy a magok az esős évszak elejére érjenek be, mert akkor a csíranövényeknek lesz idejük megerősödni a száraz évszakig, de abban is van logika, hogy pont a száraz évszak elejére érjenek be, és mag alakban vészeljék át azt, hogy csak majd a következő esős évszak elején csírázzanak ki.

Azt sem tudom, hogy a szavanna éghajlat elég távol van-e már az egyenlítőtől ahhoz, hogy ott a növények érzékelni tudják a nappalok hosszának csak nagyon kicsi változásait. Olyat is tapasztaltam (afrikai aranyvirágnál), hogy ha már tavasszal elindult a virágzása, akkor nem gátolják azt a nyári hosszú nappalok, de ha túl későn ültettem csak el, akkor csak szeptemberben indult meg a bimbóképződése, és októberre virágzott csak ki. Ezért később már azt csináltam, hogy nyáron letakartam minden nap pár órára, hogy sötétben legyen, és ezzel virágzásra tudtam serkenteni.

A mediterrán éghajlaton tehát a kedvező időszakra eshet a virágzás és termésérlelés, és ha ez gyorsan végbemegy, akkor a csíranövények megerősödhetnek a következő száraz nyárig. De ha lassú a folyamat, akkor nyár elejére kell a magoknak beérnie, és mag alakban kell átvészelniük a száraz nyarat, hogy ősszel csírázzanak, mikor újra sokat kezd esni az eső. A szavannán pedig nyáron a sok eső alatt történhet meg a zöld lombtömegek fejlesztése, és a tápanyag-raktározás, hogy azután az őszi virágzás után gyorsan megérő magok mag alakban vészeljék át a száraz telet? Esetleg a növények a tartalék tápanyagaikat felhasználva a száraz tél folyamán érlelik meg a magjaikat, hogy azok tavasszal lehullva a következő kedvező időszak elején csírázhassanak? Tud erről valaki valami konkrétabbat?

Aztán arra is gondoltam, hogy mint sok más jelenség, a rövid nappalosság sem egy egységes dolog. Egyik növénynél evolúciós stratégia, a másiknál csak gátlódik a "természetellenesen" hosszú nappalok hatására a virágképződés.



2023. jún. 23. 00:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Minden növény a saját előfordulásának megfelelő éghajlathoz van igazodva. Nem kell ebben mélyebb logikát keresni, mert az élet már csak olyan, hogy hosszútávon ahhoz igazodik, ami megadatott.


Végeredményben az a lényeg, hogy minden élhető területen legyen egy helyi adottságokat jól kihasználni tudó faj - az élővilág kitöltsön minden elérhető teret.

2023. jún. 23. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezt tudom, de ez egy alkalmazkodás az eredeti élőhelyükön, vagy csak mi érzékeljük őket rövid nappalosnak, mert megzavarják őket a mi hosszú nyári nappalaink? Az eredeti élőhelyükön egész évben virágoznak, vagy csak egy bizonyos évszakban (ami nem biztos, hogy a tél, mert lehet, hogy mire megnőnek és kinyílnak a bimbók már pont, hogy tavasz vagy nyár lesz).
2023. jún. 23. 13:21
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az eredeti élőhelyükön lényeges, hogy a rövid nappalok idején kezdjenek fejlődni a virágok.

Növénytől függ, hogy melyiknél mi a pontos ok, a származási helyük éghajlatának függvényében. Pl. a korallvirág Madagaszkárról származik, és a virágzás a kevésbé meleg, valamint kevésbé esős téli időszakra esik. Hogy ez miért jó neki, azt nem tudom, annyira nem ismerem a helyi vegetációt. De nyilván van valami haszna, különben nem így csinálná.

2023. jún. 24. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!