Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az idő egy tárgy fizikai...

Az idő egy tárgy fizikai kiterjedéssel, és nem csak egy illúzió ?

Figyelt kérdés

Egy tudományos elmélet szerint az idő az egy egy olyan alapvető jellemző, amely az evolúciós folyamatok során keletkezett objektumokhoz kapcsolódik. amely így fizikai kiterjedésként mérhető.


Csak néhány gondolatot fűznék hozzá. A légy a TV képernyőn diavetítést lát csak. Annyival finomabb, érzékenyebb illetve nagyobb az időfelbontása az agyának. Az idegrendszere így fejlődött ki az evolúció során. Az atomórák pedig magas épületek tetején lassabban telik, mert a gravitáció gyengébb és a testeket kevesebb erőhatással fékezi. Minden időszerű hatás fizikai és biológiai hatás eredménye [link]



2023. jún. 18. 12:18
A kérdező szavazást indított:
Az idő egy tárgy
Az idő nem létezik csupán egy illúzió
Az idő csak a fizikusok papírjain létező "t" betű
Senki sem tudja mi az idő
Szimulációban élünk, így a program állapotainak egymásutánja
17 szavazat
 1/9 anonim ***** válasza:
90%
Elég nagy hülyeségnek tűnik a linkelt cikk. Plusz a válaszok között nincs is helyes.
2023. jún. 18. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
83%

Ez csak egy halandzsa! Azért, mert a szövegben vannak értelmes mondatok, kiragadott idézetek, még nem jelenti azt, hogy az egész együttvéve is értelmes!

Hogy mi is az idő? Nekem ez a magyarázat sokkal hitelesebbnek tűnik:


[link]

2023. jún. 18. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%

A Rakéta cikk tényleg halandzsa, de ezt hiszem, hogy ez túlnyomórészt nem a magyar cikket jegyző Felkai Ádám hibája, hanem az alapul vett aeon.co cikké. Azt is elolvastam, és vsz. egy fizikai fogalmakkal dobálózó... valami. Talán filozófiai esszének lehet nevezni. Odáig rendben van, hogy módszert és indexet határoz meg az evolúciós úton létrejött objektumok információtartalmának leírására, de súlyos aránytévesztésbe esik, amikor megpróbálja ezt valamiféle új időszemléletté általánosítani.

Megnéztem, hogy milyen cikkek társaságában publikálták az aeon.co-n ezt az "időfizikai" szösszenetet. Íme a legutóbbi témák:

- a leendő marsi kolónia gyermeknevelési etikai kérdései

- ázsiai tengerészek Amerika első gyarmatosítói között

- a Keleti Mediterránum első fotográfiai emlékei

- egy pszichiátria megreformálására törekvő japán társadalmi mozgalom bemutatása

- a régi görögök miért meztelenül ábrázolták a férfiakat?

Látszik, hogy egy színes kulturális magazinról van szó, amit azonban elméleti fizikai témakörben nem lehet forrásnak tekinteni. Kár, hogy a Rakéta Magazin tovább csócsálta.

2023. jún. 18. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
49%
Az ido dimenzio mivel koze van a terhez es az abban zajlo folyamatokhoz megpedig ugy hogy azokat befolyasolja, azoknak szerves resze
2023. jún. 18. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
80%

Mindenekelőtt, adott a világ a maga belső szabályaival, ahol a mozgás alapvető. És adott az ember, aki képes gondolkodni, így a való világot vizsgálni. Ezt pedig úgy teszi, hogy modellt alkot, amiben matematikai eszközökkel magyarázza a megtapasztalt jelenségeket.


A tapasztalás szerint a való világnak van három irányú kiterjedése, ahol e három adat egymástól független. Ha ebben a mozgást akarjuk megtapasztalni, akkor szükségünk lesz egy negyedik független adatra, és ezt időnek nevezzük. A fizikai kiterjedés 8a maga három dimenziójával) alapvetően más, mint az idő, nem keverendők össze. Egy döntő eltérés az, hogy a fizikai dimenzió reverzibilis, ami azt jelenti. A-ból lehet menni B-be és vissza A-ba. Eközben az idő irreverzibilisen telik, azaz A T1 időből csak a nagyobb T2 időbe lehet menni, attól kisebb T3-ba soha.


Hogy egy tapasztalást illúziónak tekintünk-e vagy sem, az nézőpont kérdése. Azonban tudni kell, hibás az a nézőpont, amelyből a világ dolgairól ellentmondást tapasztalunk. Márpedig Ha az idő illúzió, akkor a tér miért nem az, és benne a megfigyelő (aki illúziót vizionál) miért nem szintén egy illúzió? Feltehetően ez itt a baj, hogy akkor meg kéne mondani, ha a megfigyelő is illúzió, akkir mégis kinek az illúziója.

2023. jún. 18. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
87%

Nem. A rövid válasz : az idő az amit az óra mér.

Ezt ki lehet fejteni, hogy hogy működnek a különböző óra berendezések. Kezdetben napóra volt, később voltak minden féle mechanikus órák. Később lettek kvarcórák, atomórák. Ahogy egyre fejlődött a technika és a fizikai tudásunk úgy egyre pontosabb órákat tudtunk alkotni, így a fizikát egyre jobban megértettük és egyre jobban megértettük ezáltal hogy mi az idő.

Einstein óta tudjuk (és azóta számtalan laboratóriumi és egyéb módon), hogy nincs egyetemes, egységes az egész világot átfogó világidő, hanem az idő múlása lokálisan igaz. Vagyis ha itt eltelt egy perc, nem igaz hogy akkor 1 millió fényév távolságban is ugyanúgy eltelt azaz 1 perc mint itt, így van a sajátidő fogalma.

Részeltesebb válasz : https://www.youtube.com/watch?v=pYzZ6JAwa3Y

2023. aug. 12. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 NTBS ***** válasza:
50%
Az idő az amit mérünk és számolunk.
2023. aug. 30. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 EagleHUN ***** válasza:

"Az idő nem létezik csupán egy illúzió."


A dolgok egymásutániságát próbálta és próbálja mérni az emberiség.

Erre találta ki magát a fogalmat és rengeteg mérési módszert is.


Csakhogy rá kellett jöjjön, hogy relativisztikus és nem determinisztikus dologról van szó.

Mivel a sebesség és a gravitáció is befolyásolja.

Emiatt viszont nagy léptékekben már nehézkesen használható, illetve értelmetlenné válik.


Az hogy a mi kicsi "földhözragadt" léptékünkben még működik az egy dolog.

De már egy földkörüli pályára küldött műszer/atomóra esetén is számolni és tervezni kellett a sebességgel és a gravitációval.


Még nagyobb léptékekben távolságokban sebességekben és tömegek környezetében még nagyobbak az eltérések melyekkel számolni kell.

Nem véletlen hogy a csillagászatban és a fizikában is az ilyen méréseket és számításokat, jelentős értékű hibahatárok mellett szokták megadni.

Van ahol a hibahatár majdnem olyan széles mint a tartomány amit mérni akartak.


Így nyugodtan mondhatjuk:

Az idő nem létezik csupán egy illúzió.

A dolgainkba való belekutyulása beleszámítgatása csak megnehezíti és nehezebben értelmezhetővé teszi amit végeredményül kapunk.

aug. 25. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ha az idő egy tárgy fizikai kiterjedéssel meg lehet fogni. Hol van? Valaki fényképezze már le az időt és tegye fel
nov. 7. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!