Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az, hogy az emberi ürülék...

Az, hogy az emberi ürülék büdös, csak egy tanult percepció? Egy illúzió?

Figyelt kérdés
Csak mert a saját és a szerelmem ütülékét pl. kifejezetten kellemesnek érzem. Vagyis a büdösség érzete nem általános. Ebből gondolom, hogy esetleg tanult reflex lehet csupán, ami az idegenektől való, tanult idegenkedés egyik megnyilvánulása

2023. máj. 9. 17:34
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
Ezen még nem gondolkoztam
29 szavazat
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
94%

Nem!

[link]

2023. máj. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
76%
2023. máj. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
86%
A széklet kinézete, mérete, színe, állaga és szaga nagy változatosságot mutat, elsősorban a táplálék és az egészségi állapot függvénye. Normálisan félkemény, nyálkás felszínnel. Barna színét az epével ürült bilirubin bomlástermékei, legfőképpen a szterkobilin okozza. A bilirubin az elpusztult vörösvértestekből kiszabaduló hemoglobin bomlásterméke. Újszülötteknél az ürülék kezdeti sárgászöld színe a meconium (magzatszurok) hatása. Amíg az újszülött szopik, világossárgás marad, és szaga sem kellemetlen mindaddig, amíg a baba el nem kezd más ételeket is enni. Végül elnyeri ismerős barna színét.
2023. máj. 9. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
91%

Az ürülék visszataszító szaga bakteriális működés következménye. A kén-hidrogén mellett a bélflóra számos kén-, nitrogén- és foszfortartalmú szerves vegyületet is előállít, főként indol-, szkatol- és tiolvegyületeket, melyek közös tulajdonsága a penetráns szag. Ezek az anyagok a bélszélben is megtalálhatóak. Az élelmiszerek egyes illatos adalékanyagai, például fűszerek hozzájárulhatnak az ürülék végső szagának a

ialakulásához. Az ürülék szaga valószínűleg azért erősen riasztó az emberek számára, mert érintése vagy fogyasztása fertőzést okozhat.[2] Számos kereskedelmi termék létezik a szag enyhítésére. Egyes koprofág állatok és személyek számára az ürülék vonzó is lehet.

2023. máj. 9. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
16%
Pont ugyanannyira illúzió, mint a piros szín, a csaláncsípés érzése, vagy éppen az országhatárok. Valamennyi végső soron az elme konstruktuma.
2023. máj. 9. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
96%
Akinek az emberi ürülék vonzó, az nem koprofág, hanem szarkofág. 😁
2023. máj. 9. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem illuzió, egy nagyon is létező jelenség, aminek evolúciós oka van. Mivel a bomlás, az ürülék könnyen és gyakran lehet fertőzések forrása, nagyobb eséllyel maradtak egészségesek és éltek túl azok az egyedek, akik az ilyesmit elkerülték. Ezt az agy úgy oldotta meg az evolúciós fejlődés során, hogy negatív ingert rendelt az ezek által kibocsátott szaghoz. Vagyis büdösnek érezzük.

Hogy a saját, illetve a veled együtt élők végtermékének szagát kevésbé érzed kellemetlennek, az egyrészt megszokás, másrészt érzelmek kérdése. Kissé profán, de ugye ahogy létező jelenség az is, hogy ha szerelmes vagy, szebbnek látod a másikat, és a szaga sem lesz olyan kellemetlen számodra.

2023. máj. 9. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
De ha az ürülék szagától való irtózás a természetes, akkor a kutyákon miért nem látom ezt az undort? Olyan előszeretettel szagolgatják egymás fenekét és sokszor ürülékét is, hogy szinte a nyáluk kicsordul.
2023. máj. 9. 18:30
 9/17 A kérdező kommentje:
Náluk ugyanúgy fennàll a fertőzésveszélyesség pedig
2023. máj. 9. 18:31
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy biztosan nem áll fenn náluk, mivel a legtöbb emberi kórokozó számukra nem jelent különösebb veszélyt.

Plusz egyrészt alapvetően ragadozók, akiknek fontos volt hozzáedződniük hogy akár már több napos, bomlásnak indult tetemekből is ehessenek, bacistól, mindenestől. Másrészt a legalapvetőbb érzékszervük a szaglás, elsődlegesen mindent az alapján azonosítanak hogy jól beleszagolnak. Ergo nekik meg az immunrendszerük nyilván olyan irányba fejlődött, hogy az ilyen módon a szervezetükbe jutott kórokozók ellen is védekezni tudjon.

2023. máj. 9. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!