Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik a fénnyel, miután...

Mi történik a fénnyel, miután visszaverődik a tárgyakról, ami miatt látjuk azt vagy a tárgyat, de másrészt a levegőben utazva nem látjuk a fényt?

Figyelt kérdés

A szemünkkel látunk tárgyakat, mert amikor a levegőben haladó fény eltalál egy tárgyat, egy részét elnyeli, egy részét pedig visszaveri a tárgy. A tárgyról visszavert fény a szaruhártyán keresztül jut be a szemünkbe, a lencse a retinára fókuszálja a fényt, a látóideg továbbítja a fényt az agyba értelmezés céljából, és végül meglátjuk a tárgyat.


Mindannyian tudjuk, hogy nem látjuk közvetlenül a fényt (például foton vagy elektromágneses hullám formájában), amikor az a levegőben halad. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a tárgyakat úgy látjuk, hogy a fény visszaverődik róluk. Ez azt jelenti, hogy „látjuk” a tárgyról visszaverődő fényt, amely azután jelet küld az agyunknak, mondván, hogy egy adott tárgyat látunk.


Tudjuk, hogy mind a levegőben közvetlenül a szemünkbe jutó fény, mind a tárgyakról visszaverődő fény egyforma, de valamiért csak a visszaverődött fényt” láthatjuk, a levegőben utazó fényt nem!


Például, ha egy kézben tartott almát közvetlenül a fény felé néző szemed mellett tartod, a levegőben haladó fény a szemet és az almát is elérheti, ugyanakkor csak a visszaverődő fényt láthatja-e a szem, de nem látod a visszaveretlen-fényt?



2023. máj. 28. 23:10
 1/9 A kérdező kommentje:
A Nap felé nézve is visszavert fényt látunk, mely a levegőben lebegő mindenféle részecskéről verődik vissza, vagy törik meg. Mit hagyok ki?
2023. máj. 28. 23:20
 2/9 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem az általános iskolai fizika oktatást hagytad ki.
2023. máj. 28. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
96%
Nem teljesen értem a problémát. Ha a fény nem találja el a szemünket, akkor nem látjuk.
2023. máj. 28. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A Napból jövő fényt látod - ezért a Nap vakító korongnak látszik. A visszavert napfényt is látod, mert ettől érzékeled a környezeted térbeli szerkezetét. A légkörben szórt fényt is látod, mert ettől kék az ég és homályosak a messzi tereptárgyak.
2023. máj. 29. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Miért kellene érzékelni azt a fényt ami nem jút el a szemedbe??? Vagy én nem értem mit szeretnél?
2023. máj. 29. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
62%

"Tudjuk, hogy mind a levegőben közvetlenül a szemünkbe jutó fény, mind a tárgyakról visszaverődő fény egyforma..."

vs

"amikor a levegőben haladó fény eltalál egy tárgyat, egy részét elnyeli, egy részét pedig visszaveri a tárgy"


Ezzel meg is válaszoltad saját kérdésedet. A tárgyak a fény egy részét elnyelik, más részét visszaverik. A visszavert fény frekvenciája nem azonos az elnyeltével, emiatt a visszavert fényt "színesnek" látod, míg a "levegőben utazó" fényt nem látod.

2023. máj. 29. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"Tudjuk, hogy mind a levegőben közvetlenül a szemünkbe jutó fény, mind a tárgyakról visszaverődő fény egyforma, de valamiért csak a visszaverődött fényt” láthatjuk, a levegőben utazó fényt nem!"


Igen, a fény egyforma. Mind foton. De tudomást róla akkor szerzünk, ha érzékeljük. Ami a szemünkbe jut, érzékeljük. Ami nem jut, nem érzékeljük, akár a "levegőben megy" akár "visszaverődik". Ahogy azt sem tudod, hogy egy másik város vendégőjében valaki éppen ebédel. ha azonban érzékeled (pl. beszélsz vele telefonon és elmondja mit csinál), akkor tudsz róla.

2023. máj. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a kérdező arra gondol, hogy a levegőből is kell látszódnia a fénynek, hiszen a levegöben levegő molekulák vannak, és azokról is visszaverődhet a fény.
2023. máj. 29. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A tárgyakat akkor látjuk, ha szórják a fényt. Egy tökéletesen tiszta tükröt például elég nehéz látni, még ha épp a szemünkbe is tükrözi a fényt. Olyankor ugyanis leginkább a fényforrás tükörképét fogjuk látni. Egy átlagos tárgy felülete a szórás miatt másodlagos fényforrásnak tekinthető. Ezért látható, mert alkotható kép a pontjairól a retinán, míg a (sík)tükör pontjaiból továbbhaladó fény továbbra is az elsődleges forrásnak megfelelően fókuszálható.


A levegő meg annyira gyengén szórja a fényt, és nem egy felületen, hanem térfogatában, hogy legfeljebb a kék eget látjuk következményként. Kvázi kék égként látjuk a levegőt hétköznapira lefordítva. Szürkületkor persze már az sem teljesen kék minden irányba, de valahol meg kell állni a válasszal is.

2023. aug. 2. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!