Radioaktív felhő?
Ezért kéne legalább reál középiskolába járni.
A SZEGÉNYÍTETT urán nem radioaktív!
Szeretném egy kicsit kontextusba helyezni a kérdést.
A páncéltörő lőszerekben is használt lemerített uránium (depleted uranium: DU) gyengén alfasugárzó, A gyenge sugárzás alatt az értendő, hogy a harckocsi személyzete a kezében tarthatja és egy küzdőtérben lehet vele anélkül, hogy bármi baja lenne tőle. A gyenge alfasugárzást néhány centiméternyi légoszlop is leárnyákolja.
Az egészségügyi hatások azután jelentkeznek, miután a lőszert kilőtték és a lövedék célba csapódásakor szétporlik. Ekkor pirofór anyag lévén hevesen égni kezd. A szétszóródó finom DU (oxid) por erősen mérgező. Ez a por sugárzás szempontjából is veszélyes, mert ha belélegzik vagy belekerül az ételbe, akkor közvetlen érintkezésbe kerül a tüdővel, ill. az emésztőrendszerrel és hosszabb időtartamú közvetlen érintkezés esetén az alfasugárzás is képes roncsolni az élő szöveteket.
Az eddigi tapasztalatok alapján (l. a szerbek és az irakiak USA általi bombázása) ezek a veszélyek általában lokálisak, vagyis pl. a kilőtt célpont néhány tíz méteres körzetében jelentkeznek, ahol a DU por szétszóródik. (Bár megjegyzem, hogy szerbekre mért csapások idején láttam olyan grafikonokat, amelyek szerint Mo.-n is nőtt a sugárzás.)
A hmelnyickijben történt robbanás szerintem más megítélésű, ui. jól láthatóan kialakult egy hatalmas gombafelhő, amely akár a troposzféra tetejéig is emelkedhetett, magával ragadva a tárolt DU lőszerek elműködése során keletkezett DU port. Ha valóban így történt, akkor nemcsak lokális hatásokkal kell számolni, ui. a légáramlatok nagy távolságba elszállíthatják a port, amely ott fogja kifejteni a hatását, ahol kimosódik, ill. kiülepedik a felhőből.
Igen, a szakirodalom is azt támasztja alá, hogy a DU por elsősorban a mérgező hatása miatt veszélyes, ugyanakkor belélegzés esetén könnyen össze lehet szedni kb. 1 évnyi háttérsugárzásnak megfeleltethető sugárdózist:
Bár megjegyzem, hogy ha valaki tüdőrákot kap, akkor valószínűleg csak mérsékelten fogja érdekelni, hogy sugárzási vagy vegyi ártalom miatt fog elpatkolni.
Urán közelébe ne menjél, ez egyértelmű.
De a mérgező hatás az csak közelről működik, pár km alatt annyira felhígul, hogy fölösleges félni tőle.
7:
Jaj.. Aszódi? Az atomceleb?
Na mondjuk ha ő, mint atomenergia-rajongó ezt írja, akkor biztosan nincs a dolog felnagyitva
A szegényített urán (U238) sokkal károsabb az egészségre nehézfémként, mint sugárzó anyagként. Ha belélegzed a porát, akkor hamarabb fogsz nehézfémmérgezést kapni tőle, mint rákot. Ahhoz, hogy a rákkal kapcsolatos kockázatokat szignifikánsan emelje, a nehézfémmérgezéshez kellő mennyiség többszörösét kell a szervezetbe juttatni.
Ráadásul ugye a legnehezebbek, legsűrűbbek közé tartozó fémről beszélünk, ami gyorsan kiülepedik a légkörből.
Csernobilnál sem uránnal volt tele a radioaktív felhő, hanem főleg a reaktoridő során felaktiválódott grafitrudak égéstermékeivel, a grafitból képződő radioaktív füsttel, korommal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!