Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Dinamika forgó rendszerben?

Dq kérdése:

Dinamika forgó rendszerben?

Figyelt kérdés

Eddig úgy gondoltam, hogy forgó rendszerben is érvényes az ma=F, csak az F-hez még hozzá kell adni a centrifugális erőt, ami a testre hat, és kifelé mutat [0]. De ez nem jó így. Például veszek egy körhintát, ki akarom számolni az Androméda mozgását a körhinta rendszeréből, akkor azt kapom, hogy az Andromédára hat az


: mv^2/r


nagyságú, kifelé mutató centrifugális erő, és más nem. Pedig az eredő erő befelé kell hogy mutasson, ugyanis az Androméda körmozgást végez?


Hogy vannak a szóhasználat, a képletek és a definíciók rendesen?


[0] "A centrifugális erő egy forgó rendszerben fellépő, sugárirányban kifelé irányuló (fiktív) tehetetlenségi erő,"

-- [link]



#fizika #dinamika #centrifugális erő #dinamika_(fizika) #forgó vonatkoztatási rendszer
2023. máj. 17. 11:54
 1/6 anonim ***** válasza:
32%
Ott a hiba, hogy nem elég a centrifugális erőt hozzáadni. A Coriolis-erőt is hozzá kell adni (mindig). Az az Androméda esetében pont kétszerese lesz a centrifugálisnak, és befelé mutat, így meglesz a körmozgás feltétele.
2023. máj. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
58%

Az első hülyeséget mond. A coriolis erő akkor számít, ha a sugár nő vagy csökken.


Működik amit mondasz, és az erő befele fog mutatni és nem kifele. Amiatt, mivel a koordinátarendszerhez képest másik irányba fog forogni a test.

2023. máj. 17. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
79%

2-es:


A Coriolis erőnek semmi köze a sugárhoz vagy a sugár növekedéséhez. A képlete F = -2m(omnega x v), ahol omega a szögsebességvektor, v a sebességvektor, a zárójelben pedig a kettő vektori szorzata szerepel. Coriolis-erő tehát akkor lép fel, ha ez a két vektor szöget zár be. A kérdésben említett esetben ez a két vektor egymásra merőleges, és mivel v=r*omega, a Coriolis-erő nagysága F=2m*r*omega^2, vagyis épp a centrifugális erő duplája. Iránya pedig a vektori szorzat jobbkézszabálya szerint centrális.


Ehhez persze a szakközepes fizikánál kicsit többet kellene tudni.


(1-es voltam)

2023. máj. 17. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
43%
Megnéztem jobban és tényleg neked van igazad, bocsi. Még csak olyan esetben jött elő a coriolis erő feladatban nekem, hogy a koord rsz forgasa pont megegyezett a test forgasaval, es ott a coriolis ero tenyleg a sugariranyu valtozasnal jon elo.
2023. máj. 17. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Kicsit nézegettem én is a vonatkozó wikipédiát[0], nagyon szép a newtoni mechanika. Tényleg, gondolkodás után azt várná az ember hogy a fellépő fiktív erők a test vesszőtlen rendszerbeli helyének és sebességének a függvénye. Hiszen a testek a vesszőtlen rendszerben valami egyenesek mentén mozognak valami sebességgel (pillanatnyilag). És mondjuk a vesszőtlen rendszerbeli gyorsulásuk vagy kanyarodásuk már nem számít. (Oké, lehet hogy többet kell ezen gondolkodni, de szerintem meg lehet győzni magunkat anélkül hogy szimbolikusan belebarmolnánk az egyenletekbe meg a képletekbe.) (A kérdés kiírása előtt nem gondolkodtam.)


Ami persze azt is jelenti, hogy a fellépő erő a test vesszős rendszerbeli helyének és sebességének a függvénye! És az derül ki, hogy az erő szétesik csak hely- és csak sebességfüggő komponensekre, ráadásul mind a kettőnek nagyon egyszerű függvénye, lényegében a legegyszerűbb ami csak lehet.


És tényleg, a centrifugális erő :


: -m w x ( w x r' ).


A Coriolis erő pedig


: - 2 m ( w x v' ).


Ezek pont ellentétes irányúak ha a test w' = -w szögsebességgel kering, hiszen


: v' = w' x r' = - w x r'.


És az is látszik, hogy a Coriolis erő nagysága kétszerese a centrifugális erőnek.


[0] : [link]

2023. máj. 18. 12:26
 6/6 anonim ***** válasza:

A teljesség kedvéért még megemlíteném az Euler-erőt, ami akkor jön a képbe, ha szöggyorsulás is van, azaz az omega változik.

[link] enwp.org/Rotating_reference_frame#Newton's_second_law_in_the_two_frames

2023. máj. 18. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!