Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » PG(2,3) ábrája hatszög vagy...

Tom Benko kérdése:

PG(2,3) ábrája hatszög vagy négyszög?

Figyelt kérdés
Próbálom összerakni, de egyikkel sem jön össze. Nem kizárt, hogy én nézek el valamit, ezért jó lenne valami lökés.

#kombinatorika #Véges geometria #PG(2,3)
2023. máj. 6. 16:22
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem ötszög
2023. máj. 6. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, hogy mit jelölsz PG(2,3)-mal, de nekem ez a sík jut róla eszembe (amit a címszavak is megerősítenek):

[link] doi:10.1155/2012/430859 vagy arXiv:1203.0090 6. ábra

Ami ugye a publikáció 7. ábráján látható euklideszi sík kiegészítése a „végtelen távoli” egyenessel.

[link] arXiv:1203.0090 7. ábra

2023. máj. 7. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

@1: Abban nem jön ki a 13 pont.

@2: Jah, elfelejtettem. Véges geometria, 3 rendű projektív sík. 13 pont és 13 egyenes, mindegyik egyenesen 4 pont és minden pontban 4 egyenes található. Próbáltam illeszkedési mátrixot felírni, próbáltam megkonstruálni, de nem jön össze.

2023. máj. 7. 14:24
 4/6 A kérdező kommentje:
@2: Megnéztem, ez váratlan volt. Majdnem ugyanezzel próbálkoztam én is, csak nekem a négy további pont belül volt.
2023. máj. 7. 14:27
 5/6 anonim ***** válasza:

> „…csak nekem a négy további pont belül volt.”

Az nem feltétlenül baj… Ugye csak az kell, hogy bármely két ponton menjen át pontosan egy egyenes, és bármely két egyenes pontosan egy pontban metssze egymást. Pont az a lényege „a pontot és egyenest nem definiáljuk” dolognak, hogy nincs megkötve, hogyan rajzoljuk le, sőt, nem is kell feltétlenül pöttyökhöz és vonalakhoz kötni, hanem akármilyen halmaz elemei lehetnek egy geometria pontjai vagy egyenesei, és a megfelelően definiált a kapcsolatokkal tudjuk rájuk alkalmazni a geometriai tételeket. Engem az bizonytalanított el, hogy sokszögek voltak emlegetve a kérdésben…


Például a Fano-síkot (PG(2,2)) is lehet úgy konstruálni, hogy egy affin geometria (AG(2,2)) pontjaiból indulunk ki, amiket egy négyzet négy csúcsába helyezünk:

[link] enwp.org/Fano_plane#Block_design_theory

…és akkor nem sok köze lesz a háromszöghöz.

2023. máj. 7. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
@5: Tudom. Éppen tanulni igyekszem a véges geometriát, és még egyelőre nagyon kell a szemléletesség. A jegyzetben amúgy az egyik példa pont a háromdimenziós vektortér alterei, mint pontok és egyenesek.
2023. máj. 7. 17:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!